کد خبر: ۵۶۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
گزارش شهرفردا از کاهش هزینه های حمل و نقل اربعین
کاهش هزینه سفر به کربلا در اربعین با محوریت جلوگیری از گران شدن قیمت بلیت اتوبوس مدتهاست، آغاز شده اما با وجود موافقت برخی ارگانها همچنان چانه زنی برای سفر ارزان دهک دهمی ها ادامه دارد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،کاهش نرخ هزینه های اربعین از چندماه پیش کلید خورد و انجمن اتوبوس داران برای جلوگیری از افزایش قیمت بلیط اتوبوس به میدان آمد تا با مذاکره با جایگاه داران و هزینه سوخت و همچنین شهرداری و شورای شهر از افزایش قیمت جلوگیری کنند.

چانه زنی اتوبوس داران هرچند در خمین و برخی استانها به نتیجه رسید ،اما همچنان تلاشها برای به ثمر رسیدن مذاکرات با شهرداری تهران و شورای شهر و همچنین راهداری ادامه دارد.

قابل انکار نیست اگر بگوئیم سفربا اتوبوس ازآن قشر متوسط و رو به ضعیف است و اربعین تنها زمانی است که دهک های اخر جامعه می توانند رویای سفر به کربلا را در واقعیت تجربه کنند.

حسین ذوالفقاری اظهار کرد: در تلاش هستیم که هزینه‌های سفر اربعین را کاهش دهیم و براین اساس هزینه‌ها را از مبلغ 288 هزار تومان در ایام غیراربعین به 197 هزار تومان در ایام اربعین رسانده‌ایم. وی تصریح کرد: تلاش ما کاهش هزینه‌های سفر اربعین است که این مبلغ را هم کاهش داده‌ایم؛ مثلا هلال احمر مبلغ دریافتی خود را از 16 هزار تومان به پنج هزار تومان رساند. رییس ستاد مرکزی اربعین خاطرنشان کرد: این ستاد یک ستاد کشوری است و از همه دستگاه‌های کشور عضو این ستاد هستند. 

ذوالفقاری بابیان اینکه اگر افراد بدون روادید در مرز مهران نیایند، هیچ مشکلی بابت خدمات دهی و عبور زائران نخواهیم داشت، ادامه داد: اگر همانند پارسال زائران بدون روادید در مرزها حضور یابند عراق مرز را می‌بندد؛ سال گذشته هم این اتفاق افتاد درحالی که شبهه بی اساسی مطرح شد که ستاد اربعین این مرز را بسته است. در حالی که ما از همه ظرفیت خود استفاده کردیم که عراق مرز را باز کند و نیروهای عراقی 36 ساعت کنار نشستند تا تردد انجام شود. رییس ستاد مرکزی اربعین ادامه داد: باید در این زمینه قاطعیت داشته باشیم؛ البته باید جهت گیری ما اقناع مردم هم باشد؛ از سویی باید این فرهنگ‌سازی را ایجاد کنیم که مردم طولانی مدت در عراق نمانند و حداکثر دو سه روز بعد از مراسم اربعین به کشور بازگردند. وی توضیح داد: روزهای پرکاری در پیش داریم و باید تلاش کنیم از این روزها بهره فرهنگی و معنوی ببریم؛ همه اقداماتی که انجام می‌دهیم باید منجر به بهره‌برداری فرهنگی شود.

  لزوم همراهی محارم با بانوان

همچنین محسن نظافتی، مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت در رابطه با آخرین آمار زائران اربعین گفت: تاکنون ۵۶۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند و این تعداد به یک میلیون نفر خواهد رسید، اما مابقی زائران که از طریق مراکز متفرقه ثبت نام کرده‌اند مورد تائید سازمان حج و زیارت نبوده و در آمار ستاد اربعین قرار نمی‌گیرند. وی بیان کرد: براساس تجارب گذشته نسبت به حضور زائران اربعین در مراسم پیاده روی توصیه می‌شود افراد به صورت خانوادگی و گروهی در این مراسم شرکت کنند؛ چراکه سفر‌های گروهی علاوه بر افزایش لذت از سفر منجر به محافظت و حمایت افراد از یکدیگر می‌شود.

نظافتی افزود: کنترل تردد‌ها در طول پیاده روی اربعین توسط مسئولان کار دشواری است. بنابر این تمامی شرکت‌کنندگان در این مراسم باید از اصول امنیتی لازم نسبت به حضور خود درکشور عراق آگاه باشند. بر این اساس استفاده از وسایل حمل و نقل از جمله اتوبوس، خودروهای شخصی، کامیون و تریلی در مسیر‌های موجود باید به طور دسته جمعی انجام شود تا افراد با همراهی هم شرایط امنیتی بهتری را برای خود فراهم کنند. 

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد: براساس حجم گسترده زائران در پیاده روی اربعین توصیه می‌کنیم خانم‌ها از سفر به طور انفرادی خودداری کنند، بنابراین جهت اطمینان بیشتر حضور محارم به همراه بانوان یکی از اقدامات لازم جهت آسایش زائران دراین ایام محسوب می‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو از انعقاد قرارداد این شرکت با دبیرخانه جشنواره تئاتر خبر داد.
انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

در مراسم انعقاد توافقنامه تامین قطارهای خط ۷ متروی تهران که امروز با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد، قرار ساخت ۳۷۶ واگن برای متروی تهران گذاشته شد.
آخرین اخبار