کد خبر: ۵۴۷۵۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
شهر نهاوند را شهر سراب ها می خوانند. نهاوند به دلیل دارا بودن ۲۶۴ دهنه سراب، چشمه و رشته قنات در زمره زیباترین مناطق کشور است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، نهاوند شهری تاریخی در استان همدان، شهری که از شمال به شهرستان تویسرکان، از شمال غربی به شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه، از شرق به بخش سامن در شهرستان ملایر، از جنوب به شهرستان سلسله و دلفان در استان لرستان و از غرب به شهرستان کرمانشاه محدود می‌شود. 

به گفته برخی از مورخان در این شهر از پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح تا هزاره اول قبل از میلاد قومی زندگی می کرده که تمدنی شبیه تمدن بین النهرین داشته و بعدها به دست اقوام دیگر از بین رفته اند. 

این منطقه به علت دارا بودن موقعیت جغرافیایی ویژه، آب فراوان و خاک مستعد از نواحی ممتاز استان همدان به شمار می‌رود و از مکان‌ های دیدنی و تاریخی متعددی برخوردار است.

شهر نهاوند را شهر سراب ها می خوانند اما نه به معنای سراب بلکه شهر چشمه های جوشان است. نهاوند به دلیل دارا بودن ۲۶۴ دهنه سراب، چشمه و رشته قنات به شهر سراب معروف شده است. 

موقعیت ویژه جغرافیایی نهاوند به لحاظ آب و هوا و کوه های مرتفع باعث بارش های نسبتاً مناسبی در سطح شهرستان شده به گونه ای که این شهرستان به عنوان سرچشمه اصلی بزرگترین رود کشور یعنی کرخه است.

سراب گاماسیاب، سراب ملوسان، سراب فارسبان، سراب کنگاور، کهنه جنگل ‌و سراب گیان، خرابه‌های قلعه سرسام گبری، کتیبه و ستون‌های معبد لااودیسه، تپه باستانی گیان، حمام حاج آقا تراب، مسجد جامع نهاوند، مقبره شیخ‌ ابوالعباس نهاوندی، مقبره نعمان‌ابن مقرن، شاه‌زاده محمد وعلی، تالاب وسج، تالاب (آب‌بند) رودباری و بوستان جنگلی ابوذر از جمله مکان‌های دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می‌روند.

سراب گیان نام چشمه ای پر آب در در فاصله 20 کیلومتری شهر نهاوند و از تفرجگاههای زیبای  استان است. واژه گیان واژه ای کردی و به معنای جان است. مسر رسیدن به سراب گیان نیز بسیار زیباست. دوسوی جاده محصور در درختان است و پیچ و خم جاده نیز یادآور جاده های شمال است.

برای رسیدن به سراب گیان بایستی از میدان عارف شهر نهاوند وارد جاده دهنو شوید و پس از طی 15 کیلومتر و گذشتن از دهنو و حسین آباد به شهر گیان می رسید البته از کنار شهر گیان مسیر را ادامه می دهید و پس از طی 5 کیلومتر دیگر به سراب گیان می رسید. کل مسیر 20 کیلومتر آسفالته بوده و 5 کیلومتر آخر نیز در طبیعتی شگفت جای گرفته است.

سراب و غار گاماسیاب نیز در۲۰کیلومتری جنوب نهاوند و از دره های شمالی رشته کوه گرین یا گرو از سلسله جبال زاگرس سرچشمه می گیرد. منشا آب آن یخچال طبیعی است.

آب جاری شده از سراب گاماسیاب سرچشمه ­ی اصلی رودخانه بزرگ گاماسیاب است .گاماسیاب در مسیر خود از کرمانشاه گذشته و سپس وارد استان لرستان شده و سیمره را تشکیل می دهد و در استان خوزستان کرخه نامیده می شود و در پایان به سمت خلیج همیشه فارس جاری می گردد. در بالادست این چشمه، غاری طبیعی دیده می شود و محوطه ی اطراف سراب جنگل کاری شده است.

سراب فارسبان نیز در نزدیکی روستای فارسبان در ۲۶ کیلومتری غرب نهاوند در روستای کمالوند واقع شده است. وجود درخت گردوی کهنسالی با حدود 600 سال قدمت در این سراب از جاذبه های طبیعی سراب فارسبان است.

سراب ملوسان هم در ۱۷ کیلومتری شمال شهرستان نهاوند و نزدیک روستایی به همین نام واقع شده. منطقه ملوسان که منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع است دارای چشمه‌های جوشان می باشد که از دل کوه بیرون می آید. غارهای دوقلوی و دشت پهناور آن که به کوههای سراب ختم می شود از جاذبه‌های طبیعی و بکر منطقه هستنند. دشت لاله‌های واژگون در این منطقه نیز جلوه ای تماشایی دارد.

با این تفاسیر شهر نهاوند با داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار می تواند نقشی مهم در توسعه صنعت گردشگری کشور داشته باشد که متاسفانه تا کنون مورد غفلت واقع شده و زیرساخت های لازم برای توسعه گردشگری در این مناطق به خوبی مهیا نشده است. 

گردشگری می تواند به تقویت اقتصاد محلی و به تبع آن اقتصاد ملی منجر شود ازین روی ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی برای توسعه بخش گردشگری شهر نهاوند ضروری است و بی شک توسعه این منطقه می تواند با ارزآوری بالایی همراه باشد چرا که ظرفیت ها و زیبایی های این منطقه بی نظیر است. 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

پرچم حرم حضرت معصومه (س) در شب میلاد خجسته و با سعادت کریمه اهل بیت(ع) تعویض و آیین نقاره زنی خادمان در آن آستان مقدس برگزار شد.
موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

سونامی گرانی که از چندماه گذشته بازار داخلی ایران را درنوردیده و سر از همه زیربخش های اقتصادی نیز درآورده حالا به تایید بانک مرکزی نیز رسیده و خبر از رشد 30 تا 80 درصدی قیمت کالاهای اساسی و سفره غذایی مردم دارد.