کد خبر: ۵۴۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
شهر فردا گزارش می‌دهد
با 2 میلیارد دلار ارز خارج شده از کشور به منظور واردات اقلام آرایشی از کشور چین یا کشورهای همجوار چند شغل در کشور می توان ایجاد کرد؟
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سالانه 2 میلیارد دلار اقلام آرایشی وارد ایران می شود ،این در حالیست که به علت کمبود نقدینگی ایجاد شغل در کشور به کندی صورت می گیرد.

در تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران ضریب بیکاری در کشور 12.6 درصد برآورد شده که نسبت به پایان سال 95 که نرخ بیکاری 12.4 درصد گزارش شده افزایش داشته است ،در چنین وضعیتی سالانه 2 میلیارد دلار اقلام آرایشی وارد ایران می‌شود تا کشورمان در مصرف محصولات آرایشی رتبه دوم خاورمیانه را از آن خودکند.

اگر هزینه ایجاد هر فرصت شغلی را همان 160 میلیون تومان در نظر بگیریم با 2 میلیارد دلاری که برای واردات مواد آرایشی به خارج از مرزهای کشور برده می‌شود می توان 50 هزار و 750 شغل و اگر هزینه ایجاد فرصت شغلی را 90 میلیون تومان در نظر بگیریم می توان 900 هزار شغل در کشور ایجاد کرد.

خروج 2 میلیارد ارز از کشور برای واردات اقلام آرایشی که مصرف آن بعدها هزینه های دارویی جلوگیری از پیری زودرس را نیز به جامعه تحمیل می کند در حالی صورت می گیرد که به گفته دبیر انجمن صنایع شوینده 90 درصد اقلام آرایشی مورد نیاز امکان تولید در داخل کشور را دارا هستند.

دبیر انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران با اشاره به این مطلب گفت:حجم واردات اقلام آرایشی به کشور ما سالانه ۲ میلیارد دلار است که تا سال گذشته از این میزان ۱۰ درصد به طور رسمی وارد می‌شد و بقیه از محل‌های غیر رسمی و قاچاق به بازار راه پیدا می‌کرد. از این رو بنابر تأکیدات رهبر معظم انقلاب و تعامل افزون‌تر نهادهای متولی همانند انجمن صنایع شوینده و آرایشی و هماهنگی با معاونت سازمان غذا و دارو و البته ستاد مبارزه با قاچاق کالا، مسئله کنترل و مقابله با آفت قاچاق کالا شدت گرفت. به این ترتیب بنابر آمار رسمی از واردات ۲ میلیارد دلاری مرسوم کالاهای آرایشی و بهداشتی حجم واردات رسمی از ۱۰ درصد آمار گذشته به بیش از ۴ برابر افزایش داشته است. از این رو به جرئت می‌توان گفت درحالی که در گذشته ۲۰۰ میلیون دلار واردات رسمی وجود داشت که حال بنا برپیش بینی‌ها تا پایان سال جاری این رقم به بیش از ۸۰۰ میلیون دلار واردات رسمی خواهد رسید. به طور طبیعی نیز به همین میزان از واردات کالای قاچاق در این حوزه کاسته خواهد شد.

این تولید کننده ایرانی تأکید کرد: کالاهای وارداتی که از مبادی رسمی وارد می‌شود ۶۵ درصد بازار داخلی اقلام آرایشی را به خود اختصاص می‌دهد و سهم تولیدات داخلی به ۳۰ تا ۳۵ درصد می‌رسد. این درحالی است که بنابر آمارهای سازمان غذا و دارو اعضای انجمن تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی قادرند تا ۹۰ درصد این اقلام مصرفی وارداتی را در کشور تولید کنند؛ از همین رو سازمان غذا و دارو که در کمیته فنی خود باید وضعیت واردات را تصویب کند، دستورعملی را تصویب کرده مبنی بر اینکه وقتی در کشور خودمان امکان تولید محصولی وجود دارد، هیچ ضرورتی به واردات این گونه محصولات وجود ندارد. بنابر این کمپانی‌های خارجی می‌توانند، برای عرضه محصولات خود در کشور ما یا واحدی تولیدی ایجاد کنند یا با توجه به ظرفیت‌های موجود تحت لایسنس داده و اجازه دهند تولید کننده ایرانی متولی بازار داخلی باشد.

فروزش خاطر نشان کرد:کالاهایی که از مبادی رسمی وارد کشور می‌شوند از کشورهای کره، ترکیه و اروپا هستند، اما کالاهای قاچاق اغلب از چین و کشورهای همجوار به بازار داخلی تزریق می‌شوند. البته برای برخورد با کالاهای قاچاق سامانه هایی از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا ایجاد شده؛ زیرا این محصولات اغلب کالاهای بی کیفیتی هستند که می‌توانند سلامت مصرف کنندگان را به خطر اندازد.

فروزش همچنین گفت: از این نظر که در مصرف اقلام آرایشی در خاورمیانه مقام دوم را دارا هستیم، هیچ شکی وجود ندارد، اما از این نظر که بنابر آمار موجود در جامعه جهانی هفتمین مصرف کننده محسوب می‌شویم، نمی‌توانم آمار قطعی دهم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دولت با چه ابزاری از فارغ التحصیلان بیکار حمایت می‌کند؟

دولت با چه ابزاری از فارغ التحصیلان بیکار حمایت می‌کند؟

دولت با دو طرح "کاج" و "تکاپو" و با هدف قرار دادن شغل اولیها از یک سو و ایجاد کسب و کار در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی، IT، بخش‌های مرتبط با صنعت گردشگری، ورزش، تربیت بدنی، سلامت و حوزه صنایع فرهنگی و هنری اشتغال فارغ التحصیلان را تحت حمایت قرار داده است.
ساختمان تئاتر در شانگهای با نمای بامبویی

ساختمان تئاتر در شانگهای با نمای بامبویی

در یکی از مناطق تاریخی شانگهای، ساختمانی برای اجرای تئاتر، کنسرت ها، اپرا و دیگر فعالیت های فرهنگی است و نمای خارجی آن از سه لایه چوب بامبو تشکیل شده است.