کد خبر: ۵۴۶۴۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴
در حالی عدد و رقم بیکاری در کشور میل فزونی دارد که فرصتهای شغلی موجود نیز باید بین بیکاران ایرانی و اتباع بیگانه تقسیم شود. اتباعی که عمدتا بدون داشتن روادید در ایران فعالیت می‌کنند و ایرانیها بدون اعمال محدودیت برای فعالیت اقتصادی مهاجرین فرصتهای شغلی را به آنان می‌سپارند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، بیکاری، اتباع بیگانه و فرصتهای شغلی ماراتن قدمت داری است که اکنون تبدیل به تهدیدی برای جامعه ایران شده است. درست است که در همه کشورها اتباع خارجی حضور دارند، اما دنیا برای توزیع فرصتهای شغلی میان بومی‌ها و مهاجران سازوکار مشخصی تدوین کرده است که قرار دادن سقف ساعات کاری برای مهاجرین مهمترین آنهاست. مثلا در انگلستان مهاجران می توانند با داشتن اقامت تحصیلی یا اقامت موقت بین 15 تا 20 ساعت در هفته کار کنند و مشاغلی هم که اجازه فعالیت به آنها داده می‌شود نوعا خدماتی است.

اما در ایران داستان اتباع بیگانه ماجرای دیگری دارد. اولا محدودیتهای چندانی برای ورود وجود ندارد که موید آن چندین هزار تابع خارجی بدون روادید در کشور است از سوی دیگر این اتباع که در ابتدا در مشاغل کارگری و یدی با حقوق کمتر مشغول بکار می شوند بعدها تبدیل به استاد کار شده و ارز زیادی نیز از کشور خارج می کنند.

به گفته وزیر کار ورفاه اجتماعی هم اکنون دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از اتباع خارجی اعم از مجاز و غیرمجاز در کشور وجود دارد که از این تعداد ۷۰۰ هزار نفر غیرمجاز رسمی و حدود ۷۰۰ هزار نفر دیگر غیرمجاز ثبت نشده هستند که در این مدت ۱۹۷ هزار تبعه شاغل غیرمجاز را شناسایی و اخراج شده و 80 هزار نیروی کار ایرانی جایگزین آنان شده اند.

غلامرضا عباسی، رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور از عدم کنترل مهاجران انتقاد کرده و می‌گوید: جای تاسف است که به اندازه تعداد اتباع بیگانه در کشور فارغ التحصیل بیکار داریم و این عده تا چند سال آینده به جمع بیکاران کشور افزوده می‌شوند.

او می‌افزاید: تمام کشورها مقررات سختی برای حضور اتباع بیگانه و به کارگیری آنها دارند و اینطور نیست که نیروی کار مادام العمر در آن کشورها بماند به نحوی که برای زندگی و حضور بیشتر باید اقامت دائم بگیرند اما متاسفانه در کشور ما اتباع بیگانه به جای نیروی کار به مهاجر کار تبدیل شده‌اند، مادام‌العمر اقامت می‌کنند و پس از پایان کار نه تنها خیال بازگشت به کشور خود را ندارند، بلکه به دلیل امنیت حاکم در ایران ماندگار شده و برای خود خانه و مغازه هم خریداری می‌کنند.

به اعتقاد رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، اگر نیروهای کار غیرمجاز به کشور خود بازگردانده شوند فرصتهای شغلی بیشتری در اختیار متقاضیان کار قرار می‌گیرد و افراد بیشتری جذب بازار کار می‌شوند اما اتباع غیرمجاز هر زمان اراده کنند وارد ایران می‌شوند، شغلی برای خود دست و پا کرده و حتی بعد از مدتی زمینه ورود اقوام و بستگان خود به ایران را هم فراهم می‌کنند.

او می‌افزاید: این افراد از کارگری ساده در کارهای مختلف خدماتی و ساختمانی به استادکارانی ماهر تبدیل می‌شوند و علاوه بر آنکه بازار کار نیروی کار ایرانی را اشغال می‌کنند، پول زیادی هم از کشور خارج می‌کنند.

عباسی در عین حال از حقیقت تلخی به نام فروش شغل به اتباع بیگانه پرده برداشته و می‌گوید: در حالی که برای ایجاد یک شغل در کشور دست کم باید ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شود، متاسفانه با پرداخت ۲۰۰ هزار تومان یک شغل به سادگی در اختیار اتباع بیگانه قرار می‌گیرد. این رقم در مواردی که مهاجران به طور غیر مجاز وارد ایران می‌شوند تا سقف ۵۰۰ هزار تومان هم می‌رسد که با دادن این پول توسط قاچاقچیان وارد کشور می‌شوند.

به اعتقاد وی مهاجران و اتباع بیگانه در سایه امنیت کشور به راحتی وارد شده و فرصتهای شغلی را یکی پس از دیگری در اختیار می‌گیرند ولی نیروهای کار ایرانی در یک معادله نابرابر و به دلیل آشفتگی،‌ هرج و مرج و نا امنی حاکم بر این کشورها امکان ورود و کار در کشورهای آنها را ندارند.

در همین راستا یک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار می‌گوید: تک تک اتباع بیگانه در کشور قبل از آنکه مجوز اشتغال بگیرند، باید مجوز اقامت داشته باشند و وقتی مجوز اقامت گرفتند نمی‌توان آنها را از شغل منع و ممرّ درآمد زندگی آنها را قطع کرد تا فساد و ناامنی‌های اجتماعی بروز کند.

وی با بیان اینکه روند اخراج اتباع غیرمجاز باید متوقف شود، می‌گوید: باید قاطعیت و جدیت لازم در ورود آنها به کشور وجود داشته باشد و نمی‌توان مناسبات سیاسی و همسایگی را بهانه ورود بی حد و مرز و خارج از کنترل و نظارت آنها دانست.

این مقام مسئول کارگری با تاکید بر اینکه با صدور بخشنامه مشکل مهاجرت اتباع بیگانه به کشور برطرف نمی‌شود، می‌افزاید: کنترل مبادی ورودی نیاز به جدیت بیشتری دارد و به جای صدور بخشنامه، باید قانون منع اشتغال اتباع بیگانه به اجرا درآید و بازار شغل‌هایی که نیروی کار ایرانی هم قادر به انجام آن است، باید از دست اتباع خارجی گرفته و به نیروهای داخلی سپرده شود.

به اعتقاد خدایی، وزارت کار در جریان ساماندهی اتباع بیگانه به تنهایی مسئول نیست و دستگاههای مختلف اعم از وزارت کشور، وزارت امورخارجه و نیروی انتظامی در این زمینه نقش دارند.

بر اساس ماده ۱۲۰ قانون کار، اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.

ماده ۱۲۱ قانون کار نیز وزارت کار را مکلف کرده با رعایت شرایطی نسبت به صدور روادید با حق کار مشخص موافقت و پروانه کار صادر کند؛ از جمله اینکه تبعه بیگانه دارای اطلاعات و تخصص کافی برای اشتغال به کار مورد نظر باشد و از تخصص او برای آموزش و جایگزینی افراد ایرانی استفاده شود اما قانون در خصوص کارفرمایان متخلفی هم که اتباع بیگانه را بدون اطلاع یا مجوز به کار بگیرند، مجازاتهایی در نظر گرفته است.

ماده ۱۸۱ قانون کار صراحتا اعلام کرده کارفرمایانی که اتباع بیگانه فاقد پروانه کار یا دارای پروانه کار منقضی شده را به خدمت بگیرند و یا اتباع بیگانه را در کاری غیر از آنچه در پروانه کارشان قید شده بپذیرند به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم خواهند شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

پرچم حرم حضرت معصومه (س) در شب میلاد خجسته و با سعادت کریمه اهل بیت(ع) تعویض و آیین نقاره زنی خادمان در آن آستان مقدس برگزار شد.
موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

سونامی گرانی که از چندماه گذشته بازار داخلی ایران را درنوردیده و سر از همه زیربخش های اقتصادی نیز درآورده حالا به تایید بانک مرکزی نیز رسیده و خبر از رشد 30 تا 80 درصدی قیمت کالاهای اساسی و سفره غذایی مردم دارد.