کد خبر: ۵۴۶۴۴
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
اقتصاد زمستانی در خواب؛
بسیاری از کشورهای اروپایی توانسته اند با استفاده از صنعت گردشگری زمستانه که شامل اسکی روی برف، اسنو موبیل، هتل های یخی، ماهی گیری روی دریاچه یخ زده، راهپیمایی برفی، ساخت مجسمه های یخی و کمپ های زمستانی است درآمدهای میلیاردی برای خود به دست آورند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، نیمه دوم سال و شروع فصل سرما می تواند آغازی برای توسعه صنعت توریسم باشد. گردشگری زمستانه یکی از مهمترین جاذبه های صنعت توریسم است که می تواند با درآمد زایی بالایی نیز همراه باشد.

بسیاری از کشورها همچون آلمان، کانادا، سوئیس، اتریش، فرانسه، کشورهای اسکاندیناوی، روسیه، چین و کشورهای اروپای شرقی توانسته اند با استفاده از صنعت گردشگری زمستانه درآمدهای میلیاردی را برای خود به دست آورند. گردشگری زمستانی می تواند شامل اسکی روی برف، اسنو موبیل، هتل های یخی ، ماهی گیری روی دریاچه یخ زده، راهپیمایی برفی، ساخت مجسمه های یخی و کمپ های زمستانی باشد.

جشنواره یخی هاربین در کشور چین سالانه هزاران گردشگر خارجی را به سمت شمال کشور چین که از بدترین شرایط آب و هوایی برخوردار است،می کشاند و درآمدزایی بسیاری را برای ساکنان این منطقه فراهم می کند.حتی بسیاری از کشورهای گرمسیری نیز با ایجاد پیست های مصنوعی اسکی سعی بر توسعه گردشگری زمستانه در کشور خود دارند.

متاسفانه در ایران با وجود اقلیم و فضای مناسب برای گردشگری زمستانه اما سرمایه گذاری مطلوب در این خصوص صورت نگرفته است و بسیاری از ظرفیت های گردشگری زمستانه همه ساله در سرمای زمستانی به خواب می رود.

استان چهارمحال و بختیاری یکی از جمله استان هایی است که توسعه گردشگری زمستانه در این منطقه بسیار جای کار دارد. قابل ذکر است که ده درصد از کل آب‌های کشور از جمله سرچشمه سه رودخانه بزرگ و حیاتی یعنی زاینده‌رود، کارون و دز در این شهرستان و از قلل سر به فلک کشیده زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرند.

 در فصل زمستان بارش برف در ارتفاعات زردکوه به بیش از ۱۵ متر می‌رسد که باعث به وجود آمدن یخچال‌های دائمی می‌شود.

منطقه کوهرنگ در این استان از جمله مناطقی است که می تواند با توسعه گردشگری زمستانه به یکی از مناطق موثر در توسعه صنعت توریسم ایران بدل شود. گرچه هم اکنون نیز پیست اسکی چلگرد در کوهرنگ از جاذبه های گردشی این شهر است اما می توان با ایجاد کمپ های زمستانی، ساخت مجسمه‌های برفی و... برای جذب گردشگر در این منطقه تلاش کرد.

این پیست که در ۸۵ کیلومتری شهرستان شهرکرد قرار دارد، در سال 1354 ساخته شده و  دسترسی به آن از منطقه زاگرس امکان‌پذیر است. این پیست در مجاورت تونل اول کوهرنگ در قسمت شرقی کوه کارکنان قرار گرفته است و می تواند سالانه میزبان ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر گردشگر باشد.

اسکی‌بازان با آغاز بارش برف از آذرماه تا پایان اسفند می‌توانند به پیست چلگرد بروند و اسکی کنند. پیست اسکی چلگرد ۸۰۰  متر طول و شیبی ۲۰ درصدی دارد که هوای آفتابی آن در اغلب روزهای زمستان، انباشت حجم بسیار زیاد برف و راه دسترسی آسان، این پیست را در منطقه زاگرس مشهور ساخته است.

 جاده آسفالته، دسترسی به هتل کوهرنگ، سرویس بهداشتی، پارکینگ از جمله امکانات این پیست اسکی است.

این پیست اسکی نقش مهمی در رونق گردشگری منطقه دارد که ضروری است سرمایه گذاران برای توسعه این منطقه وارد عمل شوند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

پرچم حرم حضرت معصومه (س) در شب میلاد خجسته و با سعادت کریمه اهل بیت(ع) تعویض و آیین نقاره زنی خادمان در آن آستان مقدس برگزار شد.
موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

سونامی گرانی که از چندماه گذشته بازار داخلی ایران را درنوردیده و سر از همه زیربخش های اقتصادی نیز درآورده حالا به تایید بانک مرکزی نیز رسیده و خبر از رشد 30 تا 80 درصدی قیمت کالاهای اساسی و سفره غذایی مردم دارد.