کد خبر: ۵۴۶۰۹
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۰
شهرفردا بررسی کرد
افزایش قیمت دلار که طی روزهای گذشته آغاز شده بود با ثبت 4 هزار و 60 تومان به ازای هر دلار رکورد زد ،رکوردی که به عقیده کارشناسان در روزهای آینده نیز روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد و تا تک نرخی شدن ارز ادامه خواهد داشت.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،سناریوی افزایش قیمت دلار که اواخر سال 95 بازار را تکان داد،پس از کاهش سود بانکی وارد گردونه شد و روز گذشته با ثبت 4 هزار تومان 60 تومان رکود زد.

رکورد 4 هزار تومانی دلار در حالی صورت می گیرد که کارشناسان معتقدند مادامیکه نرخ ارز ،تک نرخی نشود این افزایش ادامه خواهد داشت ؛ روند افزایش در روزهای آینده نیز تکرار خواهد شد.
تشدید نرخ دلار در شرایطی است که روز گذشته صرافان بانک مرکزی از ارائه نرخ ارز و فروش آن به متقاضیان خودداری می کردند. به گزارش خبرنگار روزنامه حمایت این روند باعث تشکیل صف مقابل صرافی‌ها و  افزایش حضور واسطه‌گران در این بازار شد به صورتی که پای آنها به خیابان های اطراف منوچهری نیز باز شد.

صرافیها دیروز دلار نفروختند
 
روز گذشته در جریان افزایش نرخ دلار، صرافی‌ بانک‌ها به عنوان کانال‌های اصلی توزیع ارز از سوی بانک مرکزی در بازار با روالی متفاوت عرضه را انجام دادند. در حالی که پیش از این نرخ ارز در صرافی بانک ها تا ساعت 12 اعلام می‌شد، روز گذشته این روند با تاخیر دو ساعته همراه بود و این مساله باعث شد تا صف طولانی مقابل صرافی‌ها تشکیل شود.  اما در حدود ساعت ۱۴ نرخ اعلامی در بازار در صرافی‌ها برای خرید از متقاضیان ۳۹۹۵ تومان و برای فروش ۴۰۱۰ تومان اعلام شد که نشان دهنده عبور رسمی نرخ دلار در کانال‌های اصلی از ۴۰۰۰ تومان بود. این در شرایطی بود که در دست دلالان دلار تا 4060 تومان نیز فروش می‌رفت. فعالان بازار عنوان می‌کنند نرخی که به عنوان پایه از سوی صرافی بانک‌ها به فروش می‌رود موجب تاثیرگذاری در بازار شده و قیمت‌ها را می‌تواند افزایش دهد.

 شوک در بازار دلار 

هر چند به گفته بسیاری از کارشناسان دولت تلاش دارد تا دستاوردهای کاهش تورم را از طریق کنترل نرخ دلار حفظ کند، با این وجود بسیاری از کارشناسان معتقدند گرانی دلار با اراده بانک مرکزی بوده و گامی برای تک نرخی شدن ارز است. به گفته آنها دولت سعی دارد تا ارز را در قیمت بالا تک نرخی کند و با این تفاسیر گرانی دلار در این شرایط ادامه دار است. ابوالقاسم حکیمی‌پور، استاد دانشگاه با اشاره به حرکت آگاهانه و آرام بانک مرکزی در افزایش نرخ ارز و با تاکید بر اینکه بانک مرکزی قصد تک‌نرخی کردن دلار را دارد و  می‌خواهد این کار با نرخ بالا انجام شود گفت: «بنابراین یک حرکت تدریجی با آگاهی برای افزایش نرخ ارز شروع شده است. »

 وی با بیان اینکه بانک مرکزی نمی‌خواهد در قیمت دلار شوک ایجاد کند، به فارس گفت:  «بانک مرکزی می‌خواهد نرخ ارز به حدود 5 هزار تومان برسد و آرام آرام در حال انجام این کار است. » این کارشناس اقتصادی در ادامه به احتمال افزایش نرخ تورم در این شرایط به 25 درصد اشاره کرد و گفت: «در 4 سال گذشته بانک مرکزی سیاست‌های انقباضی را در پیش گرفته بود، اما سیاست‌های آن هم‌اکنون به سمت انبساطی شدن در حال حرکت است و در حالی که تاکنون دیدگاه کنترل تورم را داشت، اکنون دیدگاه خروج از رکود را هم دارد. »

کارشناسان معتقدند تک نرخی شدن ارز باید به موقع صورت گیرد و در غیر این صورت اثرات تورمی زیادی به همراه دارد. به گفته آنها اگرچه ارز تک نرخی یکی از الزامات اقتصاد کشور و راهکار کاهش فساد و رانت است، با این وجود این مساله باید در شرایطی صورت گیرد که عرضه ارز به موقع و روابط بانکی در سطح بین‌المللی تقویت شده باشد.

حکیمی‌پور در این باره با اشاره به اینکه پیش از این در سال های گذشته  ارز در مقطع کوتاهی تک‌نرخی شد، گفت: «اما این سیاست به دلیل محدود بودن ارز پس از یک ماه شکست خورد، زیرا دست‌اندرکاران بازار ارز می‌دانستند میزان ارز بانک مرکزی محدود است و به همین دلیل با مراجعه به بانک و گرفتن ارز‌ها، خزانه بانک مرکزی از دلار خالی شد و به این ترتیب سیاست تک‌نرخی‌کردن ارز در آن مقطع با شکست مواجه شد. »

در مجموع آن گونه که از اظهارات کارشناسان برآورد می‌شود زمانی می‌توان ارز را تک نرخی کرد که بانک مرکزی بتواند مرتب و به اندازه کافی ارز به بازار تزریق کند که در شرایط فعلی چنین امکانی برای بانک مرکزی وجود ندارد و بر این اساس احتمال ادامه روند گرانی دلار افزایش پیدا می‌کند.

 پس لرزه های کاهش نرخ سود بانکی

از سویی دیگر کاهش نرخ سود بانکی نیز یکی دیگر از دلایلی است که کارشناسان از آن به عنوان یکی از عوامل مهم گرانی دلار یاد می‌کنند. نرخ سود سپرده‌های  بانکی از 11 شهریور ماه 15 درصد اعلام شده است و بانک مرکزی در این مدت اهتمام جدی به رعایت نرخ سود بانکی با این نرخ دارد. این مساله به گفته بسیاری از تحلیلگران بازار ارز باعث افزایش تمایل به سرمایه گذاری در بازارهای امنی همچون سکه و دلار شده است. گزارش ها نشان می‌دهد در کنار گرانی 400 تومانی نرخ دلار در یک ماه گذشته، نرخ سکه نیز با افزایش رو به رو بوده است و روز گذشته قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به یک میلیون و 320 هزار تومان رسید.
حکیمی پور در این باره با بیان اینکه بانک مرکزی در کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی اشتباه کرد گفت: «تا زمانی که ارز تک نرخی نشود، کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی اشتباه است و باعث خروج سپرد‌ها از بانک‌ها و حرکت سپرده‌‌های بانکی به سمت بازار ارز به امید سود بیشتر می‌شود. » وی با تاکید بر اینکه بیان این مطلب به معنای مخالفت وی با تولید نیست، گفت: «تولید با پرداخت تسهیلات با نرخ سود بالا امکان‌پذیر نیست، اما در شرایط فعلی که بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها را کاهش داده است، امکان حرکت سپرده‌های بانکی به بازار سفته‌بازی و خرید و فروش دلار وجود دارد. »  
کارشناسان با اشاره به ضرورت کاهش نرخ سود سپرده معتقدند این اقدام دولت اگرچه اقدامی موثر برای حمایت از تولید است،  اما این در شرایطی است که برنامه‌ریزی کاملی برای هدایت سرمایه ها به بخش تولید وجود داشته باشد و در واقع باید برنامه‌ریزی شود تا این پول به جای روانه شدن به سمت سفته بازی و بازارهای موازی همانند ارز و سکه،  روانه تولید شود.

 احتمال ادامه روند افزایشی قیمت‌ها

کارشناسان با بیان اینکه کاهش نرخ سود سپرده‌ها می‌تواند منجر به افزایش قیمت دلار شود معتقدند به احتمال زیاد در نیمه دوم امسال باز هم نرخ دلار افزایش می‌یابد و این احتمال وجود دارد که مردم سپرده‌هایشان را از بانک‌ها خارج کنند و به سمت سفته‌بازی ارز ببرند.  حکیمی پور در این باره با بیان اینکه ماهیت پول حرکت به سمت سود بیشتر است گفت: «اگر سود بیشتر در سپرده‌گذاری بانکی باشد، پول به آن سمت حرکت می‌کند و اگر سود بیشتر در خرید و فروش ارز و یا مسکن باشد، باز هم پول به آن سمتی حرکت می‌کند که سود بیشتری کسب کند. »
برچسب ها: دلار ، نرخ ارز ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

پرچم حرم حضرت معصومه (س) در شب میلاد خجسته و با سعادت کریمه اهل بیت(ع) تعویض و آیین نقاره زنی خادمان در آن آستان مقدس برگزار شد.
موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

سونامی گرانی که از چندماه گذشته بازار داخلی ایران را درنوردیده و سر از همه زیربخش های اقتصادی نیز درآورده حالا به تایید بانک مرکزی نیز رسیده و خبر از رشد 30 تا 80 درصدی قیمت کالاهای اساسی و سفره غذایی مردم دارد.