کد خبر: ۵۴۵۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵
شهر فردا گزارش می‌دهد
شاید دادگاه‌های خانواده و حوادثی نظیر قتل و جنایات خانوادگی زودسوژه رسانه‌ها شوند و مورد چکش کاری کارشناسان قرار گیرند ،اما اگر از مدارس ابتدایی و نابهنجاریهای تازه بروز یافته زندگی شهری با خبر شویم می فهمیم زندگی کودکان در دامنه آمار طلاق چگونه بحرانی شده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، تبعات افزایش طلاق فقط شلوغ شدن دادگاه‌ها و خشونت های رفتاری بزرگسالان، تنهایی و انحرافات اجتماعی، افزایش خیانت و سرگردانی در شبکه های اجتماعی نیست. طلاق نامهربانی‌هایی دارد به وسعت یک نسل. وقتی کودکان آن بی‌پناهیشان را در بازی با سرانگشتانشان جستجو می‌کنند و تازه در مدرسه و بعد قرار گرفتن در سیستم آموزشی مشخص می شود، تبعات واقعی طلاق و زخمهای آن بر روح کودکانه آنان چقدر تاثیر داشته است.

"من میخام برم بیرون ..خانم اجازه من میخوام برم بیرون ..خانم من میرم ..."صدای کوبیده شدن در، در راهرو می پیچد، بچه‌ها تازه از زنگ تفریح به کلاس آمده‌اند و معلم باید درس را شروع کند..اما آرام قرار از همان دانش آموزان همیشگی رفته است ...یکی دایم در حال باز و بسته کردن چسبهای کتانی تازه اش است و آن یکی پشت هم مداد هایش را داخل جامدادی گذاشته و دوباره مرتب می کند...

دهه شصتی‌ها همان نسلی که مدارس چند شیفته را تجربه کرده است و کلاسهای 35 و 40 نفری را بخاطر دارد خوب می دانستند معلم حرف اول و آخر را می زند. حتی در مدارس پسرانه هم خیلی مجال جولان به دانش آموزان نمی دهند ..اما حالا دوره "دانش آموز محوریست" و معلم با همه تکنیک هایش گاهی مغلوب نابهنجاریهای است که با افزایش آمار طلاق و استرس‌های شهری روز به روز افزایش می یابد.

پروین ورمرزیار کارشناس آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به ناهنجاریهای زندگی شهری بر دانش آموزان می‌گوید: مهمترین نابهنجاریهای رفتاری در کودکان مرحله ابتدایی را می‌توان به مشکلات کودکان اوتیسم، پیش فعالی و طلاق  تقسیم کرد که روند آن در سالهای اخیر افزایش داشته است.

وی می افزاید: کودکان اوتیسمی که مشخصه اصلی آنها عدم تمرکز و اختلال در یادگیری است به سختی قابل شناسایی بوده و معمولا تا زمان حضور در مدرسه شناسایی نمی شوند این کودکان توان تمرکز طولانی مدت را نداشته و عموما پس از 5 دقیقه تمرکز خود را از دست داده و کلافگی رفتاری دارند.

ورمرزیار ادامه می دهد: تکرار یک رفتار که می‌تواند باز و بسته کردن مداوم در جامدادی باشد یا تکاندن پشت سر هم شلوار از مهمترین شاخص های رفتاری کودکان اوتیسم است که علاوه بر اختلال در یادگیری خودشان تمرکز سایر دانش آموزان را نیز مختل می کند.

وی تاکید می کند: اوتیسمی‌ها آرامتر از پیش فعالان هستند و عموما عدم تمرکز تنها مشکل آنهاست ،این در حالیست که دانش آموزان پیش فعال علاوه بر عدم تمرکز، دایم درحال جلب توجه معلم و سایر همکلاسی خود هستند ،این فرایند ممکن است از درآوردن صداهای عجیب و غریب از خود شروع شود و با آرام نگرفتن پشت نیمکت و خروج از کلاس ادامه پیدا می کند.

این آموزگار همچنین می‌گوید: کمبود عاطفه اما در کودکان طلاق به انواع مختلفی از بروز پرخاشگری، خشونتهای نامتعارف در بازی یا گوشه‌گیری و افسردگی بروز می‌کند. این کودکان هم گاها مبتلا به عدم تمرکز هستند اما آنچه مهم است این است که بروز رفتارهای نابهنجار در مدارس روند صعودی به خود گرفته است.

ورمرزیار همچنین با اشاره به روند اجتماعی شدن دانش آموزان تصریح می‌کند: هرچند امکان ارجاع کودکان اوتیسمی و پیش فعال با تشخیص مشاور به مدارس خاص میسر است اما کودکان طلاق عموما کودکانی سالم با بهره هوشی مناسب هستند، که به علت شرایط محیطی دچار مشکل در مناسبات اجتماعی خود شده اند.

به گفته این کارشناس آموزش،کودکی که تا دیروز می توانسته با لبخند پدر یا مادر خود را از مدرسه تا خانه همراهی کند اکنون با پدر یا مادر خود به تنهایی زندگی می کند و شاهد رفتارهای آسیب‌زایی از والدین خود است که  درک آن برای سن کم او دشوار است.

وی معتقد است: وقتی دانش آموز از خیانتهای پدر و مادر برای معلم خود می گویند و مثلا چون پدر امکان رسیدگی مناسب به او را نداشته مجبور است با ظاهر پریشان و نامرتب در کلاس درس حاضر شود دچار اختلالات رفتاری می‌شود که مهمترین آنها عدم تمرکز و یادگیری یا رفتارهای پرخاشگرانه است.

میزان آسیب های اجتماعی ناشی از طلاق در مدارس ابتدایی به مراتب پایین تر از دبیرستانهاست چون هنوز کودکان با گوشی همراه و فضای اینترنت و شبکه های اجنماعی چندان آشنا نیستند و کاربرد آن را نمی‌دانند اما یقینا پایین آمدن سن بلوغ یکی از عوارض آشنایی زودتر از موعد کوذدکان با فضای مجازی است.

نابهنجاری رفتاری در دانش آموزان و ابعاد مختلف آن از موارد معفول مانده‌ای است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است به گفته یک کارشناس علوم رفتاری "همانطور که به گفته هگل اثرات یک جنگ هیچگاه تمام نمی شود ،اثرات طلاق نیز تا نسلها ساری و جاری خواهد بود".
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

تعویض پرچم گنبد حرم حضرت معصومه (س)/ تصاویر

پرچم حرم حضرت معصومه (س) در شب میلاد خجسته و با سعادت کریمه اهل بیت(ع) تعویض و آیین نقاره زنی خادمان در آن آستان مقدس برگزار شد.
موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

موادغذایی و کالاهای اساسی غرق در سونامی گرانی

سونامی گرانی که از چندماه گذشته بازار داخلی ایران را درنوردیده و سر از همه زیربخش های اقتصادی نیز درآورده حالا به تایید بانک مرکزی نیز رسیده و خبر از رشد 30 تا 80 درصدی قیمت کالاهای اساسی و سفره غذایی مردم دارد.