کد خبر: ۵۴۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
شهر فردا گزارش می‌دهد
نیمه دوم سال با رکود سنواتی بازار خودرو نام می گیرد ،رکودی که می تواند با طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، بهبود صادرات، تکنیک های جذاب فروش و تولید خودروهای برند برجامی تا حدودی تحریک شود.
 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، افت تقاضا در نیمه دوم سال همیشه گریبان گیر بازار خودرو است و خودرو سازان تلاش می کنند تا با استفاده از تکنیک هایی به تحریک بازار خودرو بپردازند تا میزان تیراژ تولیدی از سطح اعلام شده وزارت صنعت و معدن افول نکند.

راکد ماندن بازار خودرو البته کمی هم به خودروسازان باز می گیرد که در برنامه تحویل خودروهای پیش فروش، پاییز و زمستان را زمان تحویل خودرو اعلام می‌کنند ،لذا تقاضا برای خودرو در نیمه نخست سال و معمولا پیش از شروع تعطیلات تابستانی به اوج خود می‌رسد.

با این وجود محرک‌های تحریک بازار را می‌توان چهارگانه‌های جایگزینی خودروهای فرسوده، بهبود صادرات، تکنیک های فروش جذاب و تولید خودروهای برند پسابرجامی نامید اما با قاطعیت می توان گفت در شرایط فعلی بازار یعنی احیای اسقاط و طرح جایگزینی خودروهای فرسوده است که می تواند رکود بازار خودرو را دور بزند.

این روش البته جهانی بوده و در بسیاری از بازارهای دنیا جهت ترغیب مشتریان و افزایش تقاضا به کار گرفته می‌شود، بنابراین «راهکاری امتحان پس داده» بوده و احتمال موفقیت آن بسیار بالا است.هرچند بین بازار خودرو ایران و بازارهای جهانی، تفاوت‌های آشکاری در مسائلی مانند سن فرسودگی و همچنین سیستم‌های تنبیهی و تشویقی جهت استفاده یا تعویض خودروهای فرسوده، به چشم می‌آید، با این حال اصل «جایگزینی خودروهای فرسوده» روشی تضمین شده برای افزایش تقاضا در بازارهای جهانی خودرو به‌شمار می‌رود؛ بنابراین خودروسازان داخلی نیز می‌توانند با استفاده از این راهکار، ضمن بهبود تقاضا، تولید خود را نیز تضمین کنند، هرچند البته تردیدی نیست که در کشور موانعی سخت بر سر راه اجرایی شدن طرح «جایگزینی خودروهای فرسوده» وجود دارد.

این موانع، مسائلی مانند کمبود تسهیلات بانکی برای ترغیب مشتریان و البته خودروسازان به جایگزینی فرسوده‌ها و لحاظ کردن اعداد نامتعارف (در مقایسه با استاندارد جهانی) برای سن فرسودگی خودروها و همچنین کم هزینه بودن استفاده از خودروهای به اصطلاح فرسوده را در بر می‌گیرند.

 این در شرایطی است که در بازارهای جهانی، اولا سن فرسودگی کمتر است، ثانیا تسهیلات و مشوق‌هایی جذاب برای مشتریان برای تعویض خودروها لحاظ می‌شود و ثالثا هزینه استفاده از خودروهای فرسوده بسیار بالاست. در مجموع شرایط به شکلی است که مشتریان با توجه به هزینه‌بر بودن استفاده از خودروهای فرسوده (به‌عنوان سیاست تنبیهی)، از یک سو و با در نظر گرفتن وجود تسهیلات و مشوق‌ها (به‌عنوان سیاست‌های تشویقی) از سوی دیگر، به سمت تعویض فرسوده‌ها رفته و بنابراین هم آنها صاحب خودروهایی نو و به روز می‌شوند و هم با ایجاد تقاضا از این ناحیه، تولید خودروسازان و رونق نسبی بازار تا حد قابل‌توجهی تضمین می‌شود.

در این مورد حسن کریمی‌سنجری، کارشناس خودرو کشور می‌گوید: اتفاقا در نیمه دوم سال با توجه به حساس شدن جامعه روی مساله آلودگی هوا و همچنین آغاز سختگیری‌های دولت در این مورد (توقف شماره‌گذاری چند خودرو به‌دلیل آلایندگی)، فضا بیش از گذشته برای احیای طرح جایگزینی فرسوده‌ها مهیا شده است. وی با بیان اینکه اسقاط و جایگزینی خودروهای فرسوده می‌تواند به بهبود تقاضا در بازار کمک زیادی کند، می‌افزاید: البته احیای این طرح نیاز به نقدینگی دارد و بهتر است دولت در این ماجرا وارد عمل شده و با تزریق پول، انگیزه‌ها برای اسقاط و جایگزینی خودروهای فرسوده را افزایش دهد. 

 سنجری در پاسخ به این پرسش که آیا نیاز به تجدیدنظر در سن فرسودگی خودروها نیست، می‌گوید: با توجه به استهلاک بالا و کیفیت نه چندان مناسب خودروهای تولید داخل، به‌نظر می‌رسد بهتر است سن فرسودگی را کاهش دهیم، چه آنکه در حال حاضر خودروهای خارجی با وجود سطح کیفی بالاتر، در سن و سال پایین‌تری مهرفرسودگی می‌خورند. اما جدای از اسقاط و جایگزینی فرسوده‌ها، استفاده از روش‌های جذاب فروش نیز می‌تواند به‌عنوان راهکاری مناسب در جهت افزایش تقاضا در بازار خودرو به کار گرفته شود. 

در حال حاضر مشتریان داخلی با کمبود نقدینگی از یک سو و قیمت بالای خودروها از سوی دیگر مواجه هستند، بنابراین می‌طلبد که خودروسازان با در نظر گرفتن روش‌ها و مشوق‌های جذاب، امکان خرید خودرو برای آنها را فراهم بیاورند.

 در این مورد، کریمی‌سنجری معتقد است که استفاده هرچه بیشتر از روش‌های فروش اعتباری، کمک بزرگی به بهبود تقاضا خواهد کرد. 

وی تاکید می‌کند: خودروسازان می‌توانند با لحاظ کردن روش‌های جذاب به‌خصوص فروش اعتباری، انگیزه و توان مشتریان را بابت خرید خودرو بالا ببرند. 

به گفته این کارشناس، در کنار این روش‌ها، تقویت لیزینگ‌ها نیز کمک بزرگی به بهبود تقاضا خواهد کرد. اما اگرچه خودروسازی ایران در بخش صادرات، آمار بسیار ضعیفی را از خود به جا گذاشته و امید چندانی به آن بابت بهبود تقاضا نیست، با این حال صادرات در بین همه خودروسازان بزرگ دنیا یک راهکار اصلی و مهم برای فروش به حساب می‌آید. 

طبعا اگر خودروسازی ایران صنعتی به معنای واقعی برون گرا و صادرات محور بود، خودروسازان کشور دغدغه چندانی بابت کاهش تقاضا در داخل نداشتند. در این زمینه اما کریمی‌سنجری معتقد است خودروهای داخلی فعلی توان رقابتی نداشته و گزینه‌های مناسبی برای صادرات محسوب نمی‌شوند. 

وی با بیان اینکه برای صادرات باید محصولاتی به روز و دارای قیمت مناسب داشت، می‌گوید: در حال حاضر امید اصلی برای بهبود صادرات و افزایش تقاضا از این ناحیه، به خودروهای پسابرجامی است، با این حال هنوز بازار داخل نیز از آنها منتفع نشده، چه برسد به بازارهای خارجی.

 به اعتقاد وی، اگرچه صادرات در بین خودروسازان بزرگ دنیا راهکاری اصلی در جهت افزایش تقاضا به‌شمار می‌رود، با این حال شرکت‌های خودروساز داخلی در این سال‌ها طوری رفتار کرده‌اند که مشتریان خارجی شان به آنها وفادار نمانده‌اند.

اظهارات این کارشناس در شرایطی است که ظاهرا در تمام قراردادهای خارجی صنعت خودرو کشور، بند صادرات ۳۰ درصدی گنجانده شده و بر این اساس باید ۳۰ درصد از خودروهای پسابرجامی به خارج از کشور صادر شوند. طبعا اگر این اتفاق رخ بدهد، خودروسازان داخلی می‌توانند بخشی از کاهش تقاضا در بازار داخل را در مقاطع مختلف، به‌واسطه صادرات جبران کنند. 

از طرفی، صرف عرضه محصولات جدید می‌تواند تقاضای خرید در کشوررا نیز افزایش دهد، منتها به شرط آنکه خودروسازان این محصولات را با قیمت‌هایی مناسب و در تیراژی قابل‌قبول عرضه کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو از انعقاد قرارداد این شرکت با دبیرخانه جشنواره تئاتر خبر داد.
انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

در مراسم انعقاد توافقنامه تامین قطارهای خط ۷ متروی تهران که امروز با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد، قرار ساخت ۳۷۶ واگن برای متروی تهران گذاشته شد.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار