کد خبر: ۵۴۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
گزارش شهرفردا از تغییرات وام مسکن
اصلاحات در تسهیلات مسکن که قرار است توسط وزیر راه و شهرسازی اعلام شود باعث برانگیخته شدن نگرانی‌هایی در میان فعالان بازار شده است این در حالیست که این تغییرات هنوز مصوب نشده و از سوی دیگر صرفا مشمول خانه اولی‌هاست ،پس منجر به افزایش قیمت مسکن نخواهد شد.
شهرفردا-رونمایی از شرایط جدید تسهیلات مسکن در حالی اتفاق افتاد که برخلاف گمانه‌زنی‌ها تغییرات با وجود آنکه در راستای کاهش سود تسهیلات و بازپرداخت آن است، اما هنوز تا اجرا راه درازی در پیش رو داشته و مهمتر آنکه فقط فقط مشمول خانه اولیها  و صندوق پس انداز یکم خواهد شد. 

بر اساس تشریح جزئیات تسهیلات بانک مسکن که توسط مشاور وزیر راه وشهرسازی اعلام شده است سود نرخ تسهیلات از 9.5 به 8 درصد تقلیل خواهد یافت و بازپرداخت اقساط از 12 سال به 15 سال کاهش می‌یابد.

همچنین در شرایط جدید تسهیلات، مدت خواب سپرده که پیش از این 6 ماه بود به 5 ماه و در مجوع انتظار وام به جای یکسال به 10 ماه خواهد رسید.

اصلاحات تسهیلات پرداختی در حالی رایزنی می‌شود که این اصلاحات همچنان در مرحله پیگیری قرار دارد و هنوز به تصویب نرسیده است. 

ازسوی دیگر دومین سوء برداشت مربوط به نگرانی عده‌ای درباره اثر جانبی تسهیل شرایط تسهیلات بدون سپرده و در نتیجه افزایش قیمت مسکن است؛ این‌ درحالی است که هرگونه اصلاحات در وام مسکن مربوط به تسهیلات «خانه‌اولی‌ها» خواهد بود و بانک عامل بخش مسکن فعلا برنامه‌ای برای اصلاح وام بدون سپرده ندارد.

به گفته غلامرضا سلامی براساس تصمیم هیات دولت قرار است از محل بازپرداخت اقساط مسکن مهر، منابع مالی جدید به بانک عامل بخش مسکن تزریق شود تا سیاست بهبود شرایط تسهیلات مسکن اجرایی شود.

وی با تأکید بر اینکه شرایط جدید صرفاً به متقاضیان دریافت تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم اختصاص دارد افزود: من معتقد به وجود رکود در بازار مسکن نیستم. رکود زمانی است که تقاضایی برای خرید مسکن وجود نداشته باشد اما در حال حاضر تقاضا برای مسکن ارزان قیمت بالاست و از سوی دیگر نیز تعداد سازندگان مسکن زیاد هستند اما آنچه سبب شده تا نتوانیم شرایط فعلی را تغییر دهیم، عدم برقراری ارتباط میان تقاضای مسکن مصرفی و سازندگان مسکن است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی، تصریح کرد: تنها عاملی که سبب می شود تا تسهیلات مسکن اثرگذار باشد، ورود دولت به بخش تسهیلات مسکن است تا علاوه بر افزایش مبلغ وام، نرخ بهره و مدت زمان بازپرداخت اقساط را کاهش دهد؛ چرا که بانک های خصوصی در حال حاضر، توانایی پرداخت تسهیلات مسکن با نرخ بهره پائین را ندارند.

سلامی با تأکید بر اینکه از زمان راه‌اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم تا به حال، شرایط دریافت تسهیلات آن، بهبود یافته است، اظهار داشت: کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم به 9.5 درصد سبب افزایش استقبال از این صندوق شد اما باز هم آن طور که باید و شاید نتوانست بین عرضه و تقاضا، ارتباط ایجاد کند که علت آن طولانی بودن مدت زمان انتظار برای دریافت این تسهیلات است.

وی خاطرنشان کرد: بهترین حالت و ایده آل ترین شرایط برای تسهیلات مسکن، کاهش نرخ بهره تسهیلات به ۶ درصد و افزایش زمان بازپرداخت اقساط به 20 سال است ولی در حال حاضر دولت چنین منابعی را ندارد و در سالهای آینده باید به این شرایط دست یابیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

کارشناس بازار مسکن گفت: درحالیکه در دنیا راهکارهایی نظیر تعیین اجاره‌بهای مسکن در مناطق مختلف شهری، تعیین دفعات و حداکثر میزان افزایش اجاره‌بها و نیز تعیین شرایط فسخ و تمدید قرارداد اجاره برای حمایت از مستاجران تدوین شده رشد اجاره بها در ایران تابع تورم عمومی و تورم مسکن است.
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.