کد خبر: ۵۰۱۰۴
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
شهر فردا گزارش می‌دهد
20 درصد جامعه 3 میلیون و 200 هزار نفری بیکاران را زنان تشکیل می‌دهند، زنانیکه در ورود به دانشگاه گوی سبقت را از مردان ربودند اما حالا برای ورود به بازار کار پشت درهای فولادی بیکاری مانده‌اند تا تعداد بیکاران فارغ التحصیل را از 31 درصد فراتر ببرند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، بیکاری 20 درصدی جامعه زنان وقتی تامل بیشتر سیاستگذاران را می‌طلبد که تبعیض جنسیتی و کف مزد نیز وضعیت این ظرفیت اقتصادی ویژه را مخاطره آمیزتر کرده است این در حالیست که ظرفیت زنانه برای اشتغال و سهم آنها در رشد اقتصادی در همه کشورها دولتمردان را به فکر بهبود شرایط شغلی آنان انداخته است.

جدا از تبعیض درآمدی که بویژه در مشاغل کارگری نمود بیشتری دارد قرارداد موقت و عدم امکان استفاده آنان از مزایای قانونی نظیر مرخصی زایمان، سختی کار و بازنشستگی سبب ایجاد مشکلات دوچندان برای زنان شده است. قراردادهایی که همه جامعه کاری کشور را در برگرفته و بزودی و با بازنشسته شده قدیمی‌های بازار کار از 96 درصد به 100 درصد خواهد رسید.

وضعيت اشتغال زنان در دو دهه گذشته تغيير چشمگيري داشته است. تا پيش از آن بخش مهمي از زنان جامعه جزو آمار بيكاري به حساب نمي‌آمدند، چرا كه آنها به‌طور كلي تمايلي براي حضور در بازار كار نداشتند و به اين ترتيب به عنوان جمعيت غيرفعال اقتصادي به حساب مي‌آمدند. 

با افزايش ورود زنان به دانشگاه‌ها و بهبود فضاي كسب و كار براي حضور اين بخش از جامعه، حالا نرخ بيكاري براي زنان به مراتب بيش از مردان است. از جمعيت ٣ ميليون و ٢٠٠ هزار نفري كه دولت از بيكاران كشور گزارش مي‌دهد، حالا مشخص شده كه ٢٠ درصد اين جمعيت را زنان تشكيل مي‌دهند؛ زناني كه در دو دهه گذشته در رقابت با مردان براي تحصيل جلو افتاده‌اند و حالا جمعيت تحصيلكرده آماده ورود به بازار كار هستند. 

جمعيتي كه روز به روز بر تعدادشان افزوده مي‌شود تا جايي كه علي ربيعي، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي اين موضوع را از مهم‌ترين چالش‌هاي بازار كار اعلام كرده و مي‌گويد: نرخ بيكاري زنان از ٤ درصد در سال ١٣٧٥ به حدود ٢٠ درصد در سال ١٣٩٥ افزايش يافته؛ ضمن آنكه اين نرخ در بين زنان دانش‌آموخته، بسيار بالاتر و به بيش از ٣١ درصد رسيده است. 

«علي ربيعي» در كارگاه بين‌المللي بازار كار، با بيان اينكه اقتصاد ايران با جمعيتي حدود ٨٠ ميليون نفر تقريبا يك‌درصد از جمعيت دنيا را تشكيل مي‌دهد، گفت: در حالي كه نزديك به ٢ درصد (٩/١درصد) از جمعيت در سن كار جهان را به خود اختصاص داده و همانطور كه اشاره كردم پنجره فرصت جمعيتي در كشورمان مهيا است كه بايد از سود جمعيتي ناشي از آن به نحو مطلوب استفاده كرد.

 ربيعي مي‌گويد: در شرايط حاضر وضعيت بيكاري (همانند كشورهاي منطقه خاورميانه) به گونه‌اي است كه نرخ بيكاري در ايران با ٦/١٢درصد در سال ٩٥ بيش از دو برابر ميانگين جهاني (٧/٥درصد) است كه نشان مي‌دهد در شرايط مناسبي قرار نداريم. وي افزود: به عبارتي از حدود ٢٠٠ ميليون جمعيت بيكار در دنيا، با ٢/٣ميليون نفر بيكار، ٦/١درصد از بيكاران جهان را به خود اختصاص داده‌ايم در حالي كه تنها فقط هفت درصد از شاغلين جهان مربوط به ايران است.

 وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي تاكيد كرد: به علاوه ما همچنان با كمبود سرمايه‌گذاري و رشد توليد مواجه بوده و پديده‌هايي مانند قاچاق، مسائل امنيتي منطقه و خاورميانه، نوسانات قيمت نفت و ساير مسائل حاشيه‌اي، به طور مستقيم و غيرمستقيم بازار كار را تحت تاثير خود قرار داده و هركدام از اين مسائل بايدبه نحو مقتضي پيگيري و دنبال شود، اما چالش‌هاي اساسي در حوزه بازار كار داريم كه در سياستگذاري بنا داريم مورد توجه جدي قرار دهيم.

 ربيعي ادامه داد: ضمن آنكه نرخ بيكاري زنان با اختلاف فاحشي بالاتر از نرخ بيكاري مردان است، اين اختلاف نيز متاسفانه در١٠ سال گذشته افزايش يافته و از نامساعدتر بودن نسبي بازار كار كشور براي زنان حكايت دارد. وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: لذا در اين زمينه نياز به فكر بيشتر و تنظيم راهكارهاي سياستي مناسب داريم.  

جهت‌گيري بازار كار به سمت زنان است

«مسعود نيلي» كه اخيرا سمت دستيار ويژه رييس‌جمهوري در امور اقتصادي و دبير ستاد هماهنگي اقتصادي را هم گرفته، و در چهارسال گذشته پژوهش‌هاي زيادي درباره معضلات اقتصاد ايران انجام داده و تحت عنوان ابرچالش‌ها از آنها ياد مي‌كند. او درباره تحولات بازار كار توضيح داد: اگر بخواهيم به ازاي هر يك درصد رشد ١٠٠ هزار شغل استفاده كنيم بايد به رشد بالا و با كيفيت برسيم.

وي يادآورشد: از سال ٢٠١٣ شاهد تحولات در بازار كار بوديم؛ اكنون ورود به بازار كار افزايش يافته در حالي كه سهم دانشجويان در دانشگاه‌ها رو به كاهش است. 

نيلي با بيان اينكه اكنون بسياري از جوانان تمايلي به رفتن به دانشگاه ندارند، ادامه داد: بررسي وضعيت اشتغال در سال‌هاي ٢٠٠٦ تا ٢٠١٣ نشان مي‌دهد تعداد مطلق اشتغال زنان كاهش و اشتغال مردان افزايش يافته بود.

 وي ادامه داد: اما در سه سال اخير با روند معكوسي مواجه بوديم به طوري كه با ورود بيشتر زنان نسبت به مردان به بازار كار مواجهيم.

 دبير كارگاه بين‌المللي مطالعات بازار كار افزود: با وجود اينكه نرخ مشاركت زنان در سال‌هاي اخير به حدود ١٧ درصد رسيده اما ورودي بازار كار زنان بالاتر از ٥٠ درصد است. 

نيلي، شكاف جنسيتي را ويژگي بازار كار ايران دانست و گفت: با توجه به سرمايه‌گذاري آموزش عالي، زنان در سال‌هاي آينده نقش مهمي در بازار كار ايران خواهند داشت. 

دستيار ويژه رييس‌جمهوري در امور اقتصادي و دبير ستاد هماهنگي اقتصادي، كمترين و بيشترين نرخ مشاركت زنان در كشور را در سال‌هاي ١٩٩٦ و ٢٠١٦ اعلام كرد و گفت: جوانان تحصيلكرده و زنان، در حال ورود به بازار كارند. 

به گفته وي، اكنون نرخ مشاركت اقتصادي زنان در ديگر كشورها بسيار بالاتر از كشورمان است. نيلي با بيان اينكه حضور زنان بالاي ٣٠ سال در بازار كار افزايش يافته است، خاطرنشان ساخت: در حالي كه جهت‌گيري تقاضاي كار به سمت زنان است اما در بخش عرضه كاري نكرده‌ايم.

حسن طايي، معاون سابق اشتغال وزارت كار با اشاره به شكاف جنسيتي دستمزد، افزود: برنامه‌ريزان براي سياستگذاري اشتغال توجه كنند كه آيا زنان در شرايط مساوي دستمزد كمتر دريافت مي‌كنند،تفاوتي به اين لحاظ نيست اما با اين حال نرخ مشاركت زنان كمتر و نرخ بيكاري آنها از مردان بيشتر است. كف چسبنده دستمزد اين است كه در سطوح پايين، تبعيض بيشتري در مورد دستمزد اعمال مي‌شود و در سقف شيشه‌اي در سطوح مديريتي اين تبعيض نيست. 

طايي گفت: اشتغال در بخش خصوصي كاهش دستمزد را به دنبال دارد و اين كاهش براي زنان بيشتر است.

 وي با اشاره به نتايج تحقيقاتي كه در اين زمينه انجام شده است، گفت: نتايج نشان مي‌دهد در دستمزد ساعتي، دستمزد مردان بيشتر از زنان است و با حركت به سطوح بالا اين تفاوت كمتر مي‌شود، به نوعي بازار كار ايران با پديده كف چسبنده مواجه است و در چند دهك پايين مزدي تبعيض بيشتري بين زنان و مردان مشاهده مي‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.
افزایش شمار مبتلایان کرونا به ۱۲۷۲۹ نفر در کشور/ ۶۱۱ فوتی تا کنون

افزایش شمار مبتلایان کرونا به ۱۲۷۲۹ نفر در کشور/ ۶۱۱ فوتی تا کنون

سخنگوی وزارت بهداشت موارد جدید ابتلا و فوتی ناشی از کروناویروس جدید در کشور را اعلام کرد.