کد خبر: ۴۹۷۶۴
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
گزارش شهرفردا از روند افزایش جمعیت
جمعیت ایران در حال پیر شدن است ،پیری جمعیت یعنی سونامی بازنشستگی که به پیوست آن تغییر شرایط اقتصادی و اجتماعی را تشدید می کند ،تغییراتی که هم اکنون از وزارت آموزش و پرورش آغاز شده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، روند پیر شدن جمعیت ایران بقدری سریع در حال وقوع است ،که سازمان ملل نیز نسبت به این موضوع هشدار داده و گفته که ممکن است در پایان  قرن حاضر، جمعیت ایران به نصف کاهش پیدا کند این سونامی بزرگ چند لایه به شدت اقتصاد کشور را دستخوش تغییر می کند ،تغیراتی که از هم اکنون باید برای آن برنامه ریزی کرد.


 بررسی ها حاکی است اکنون  6 درصد جمعیت کشور بالای 60 سال هستند و مشخص نیست این رقم در سال های آتی تا کجا افزایش پیدا کند. طبق آمارها، ايران در صورتي که همين روند را ادامه دهد، در سال 1430 در زمره پيرترين کشورها محسوب مي شود،این جمعیت سالمند در ایران نیازهایی دارند که باید به آن پاسخ داده شود که مهمترین آنها "خدمات بازنشستگی "است

سعیدلیلاز اقتصاددان در گفتگو با خبرنگارپایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به وضعیت صندوق های بیمه گفت: صندوق تامین اجتماعی از ورشکستگی مطلق سالهاست عبور کرده و شرایط آن روز به روز وخیم تر می شود، چنین وضعیت نابهنجاری فقط مختص صندوق بیمه تامین اجتماعی نیست و در صندوق های بازنشستگی کشوری  نیز چنین وضعیتی پابرجاست.

این کارشناس اقتصادی همچنین با اشاره به تعدادبیمه پردازان فعلی کشور گفت: حدود 39 سال پیش در برابر 25 نفر بیمه پرداز یک نفر مستمری بگیر وجود داشت و در حال حاضر در برابر 5 بیمه پرداز یک نفر مستمری بگیر وجود دارد. تحمل چنین شرایطی برای صندوق بیمه تا چند سال امکانپذیر است؟

وی تاکید کرد: سقوط تامین اجتماعی از سوی دیگر با کاهش جمعیت بیمه شدگان و تنزل میل کارفرمایان به بیمه کادر خود ،قابل بررسی است؛ در حالیکه ورودی بیمه پرداز به شدت تنگ شده ،با کاهش سن بازنشستگی تعداد بیمه بگیران در حال افزایش است.

 این استاد دانشگاه با اشاره به راهکارهای جلوگیری از ورشکستگی صندوق ها گفت: مهمترین ابزاری که می تواند شرایط اقتصادی کشور را متحول کند رشد اقتصادی و بهبود فضای کسب وکار است جامعه ای که پیری و فقر را در خود پرورش داده و بیکاری نیز بیداد می کند فروپاشی اقتصادی را بصورت زیر پوستی تجربه می کند.

در چنین شرایطی ایران بدون آنکه چندان هوشیار باشد وارد سونامی بازنشستگی شده و گزارش ها حاکی است سونامی بازنشستگی معلمان در راه است علیرضا کمره‌ای، مدیر کل سابق آموزش‌وپرورش شهر تهران که بتازگی با حکم بطحایی، وزیر جدید آموزش‌وپرورش مدیریت امور بین‌الملل و مدارس خارج کشور را عهده‌دار شده است، چندی پیش گفته بود: فقط در شهر تهران تا پایان سال مالی   96 بیش از 4 هزارمعلم بازنشسته می‌شوند که ورودی نیروها بسیار کمتر از خروجی است و اگر محدودیت‌های نیروی انسانی برطرف نشود تا 2 سال آینده  قادر به تامین نیاز نیستیم.

طبق بررسی‌ها در حال حاضر آموزش‌وپرورش بیش از یک‌میلیون پرسنل دارد که به گفته مسؤولان، تا سال 1400 بیش از نیمی از این افراد به سن بازنشستگی می‌رسند حال آنکه جمعیت دانش‌آموزان تا 4 سال پیش رو افزایش خواهد یافت و دولت برای جبران خروج نیروهایش تاکنون چاره‌اندیشی نکرده است.

در جامعه ای که جمعیت آن میل به فرتوتی پیدا کرده است باید برای رشد اقتصادی و تامین نیروی انسانی ،تامین مسکن مورد نیاز ،مراکز نگهداری سالمند و میل مهاجرت پذیری چاره اندیشی کرد ، تدبیری که بدون گذر از رکود شدنی نخواهد بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.
افزایش شمار مبتلایان کرونا به ۱۲۷۲۹ نفر در کشور/ ۶۱۱ فوتی تا کنون

افزایش شمار مبتلایان کرونا به ۱۲۷۲۹ نفر در کشور/ ۶۱۱ فوتی تا کنون

سخنگوی وزارت بهداشت موارد جدید ابتلا و فوتی ناشی از کروناویروس جدید در کشور را اعلام کرد.