کد خبر: ۴۷۸۳۰
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴
در دیدار مشترک هیات ایرانی و وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان تاکید شد
در دیدار هیات ایرانی مناطق آزاد ایران و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و هیات ارمنی بر ارتقای روابط دو کشور با همکاری منطقه آزاد ارس و منطقه آزاد مرزی تاکید شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی ایران در این دیدار ضمن تاکید بر افزایش همکاری های دو کشور بویژه در زمینه مناطق آزاد و تجاری، گفت: خوشبختانه مسئولین عالیرتبه ایران و ارمنستان برای بالا بردن سطح روابط اقتصادی و تجاری، بر برداشتن گام های عملی برای همکاری در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس و مغری تاکید دارند و این نقاط مشترک می تواند باعث ارتقای روابط شود.

اکبر ترکان، ساخت کارخانه های مشترک در این مناطق و تبدیل منابع معدنی به کالاهای صادراتی را از اهداف اصلی مناطق آزاد تجاری ارس و مرزی عنوان نموده و خاطرنشان کرد: دو کشور می توانند با ساخت کارخانجاتی نظیر مس، نه تنها باعث ایجاد اشتغال و شکوفایی صنعتی شوند بلکه زمینه های لازم برای صدور کالاهای تولیدی مشترک را به حوزه اورآسیا و اروپا فراهم کنند.

مشاور رئیس جمهور ایران، ضمن تاکید بر موقعیت ویژه جغرافیایی ارمنستان برای ورود و دسترسی به دریای سیاه و اروپا، افزود: ارمنستان می تواند به عنوان پلی میان ایران و اروپا عمل نموده و زمینه های لازم برای ترانزیت کالا و صادرات ایرانی را به قاره اروپا برعهده گیرد.

ترکان بر توانایی خوب فنی و مهندسی پیمانکاران ایرانی برای توسعه منطقه آزاد مرزی تاکید نموده و خواهان فراهم نمودن بسترهای لازم دولت ارمنستان برای حضور پیمانکاران ایرانی جهت تهیه زیرساخت های در این منطقه شد.

وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان نیز در این دیدار ضمن اشاره به همکاری های کنونی ایران و ارمنستان برای افزایش سطح مناسبات اقتصادی از موافقت ارمنستان با پیشنهادهای طرف ایرانی در حوزه های گردشگری، بازرگانی، تولیدی و برند حلال خبر داده و گفت: دولت ارمنستان طرح توسعه اقتصادی این کشور را برای سال ۲۰۲۵ تدوین و به مرحله اجرا درآورده و مشتاقانه خواستار حضور جدی بخش های دولتی و خصوصی ایرانی برای عملیاتی نمودن تمامی این طرح هاست.

سورن کارایان با تاکید بر اینکه تداوم سیاست های گردشگری بین دو کشور بسترساز همکاری های تجاری و اقتصادی خواهد شد، عنوان کرد: دولت ارمنستان اهمیت ویژه ای به روابط تجاری و اقتصادی با ایران قائل بوده و می توانیم با فعال نمودن تولید انواع کالاها در مناطق آزاد تجاری دو طرف و صادر نمودن آن به اروپا تحرک عمده ای در سطح مناسبات ایجاد نماییم.

وزیرتوسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان در این دیدار موافقت خود را برای تولید کارگروه های مشترک در حوزه های گردشگری- فرهنگی و تجاری- اقتصادی اعلام نموده و در خصوص فعال نمودن کریدور های شمال- جنوب از طریق منطقه قفقاز و بویژه کشورهای ارمنستان و گرجستان تاکید کرد.

در این دیدار که در ایروان برگزار شد، علاوه بر مشاور رئیس جمهور ایران و وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، سفیر ایران در ارمنستان، برخی از مسئولان ارشد سازمان منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد مغری و برخی از مسئولان کشور ارمنستان نیز حضور داشتند.
برچسب ها: شهرفردا ، منطقه ازاد ، ارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

توصیه رهبر معظم انقلاب به مردم شریف ایران برای دفع بلا

رهبر معظم انقلاب در پیامی در اینستاگرام فرمودند:دعای هفتم صحیفه سجادیه دعای بسیار خوب و خوش مضمون است که می‌توان با این الفاظ زیبا و با توجه به معانی آن با پروردگار سخن گفت.
افزایش شمار مبتلایان کرونا به ۱۲۷۲۹ نفر در کشور/ ۶۱۱ فوتی تا کنون

افزایش شمار مبتلایان کرونا به ۱۲۷۲۹ نفر در کشور/ ۶۱۱ فوتی تا کنون

سخنگوی وزارت بهداشت موارد جدید ابتلا و فوتی ناشی از کروناویروس جدید در کشور را اعلام کرد.