کد خبر: ۴۶۷۶۲
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۱
اینجا در نزدیکی اسفراین، شهری از استان زیبای خراسان شمالی، روستایی سرسبز به نام "روئین" قرار دارد که در میانه کوههای آلاداغ گم شده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، این روزها که در سایر کشورها نسبت به صنعت توریسم به عنوان صنعتی مهم و سودآور نگاه می شود و نقشی مهم در توسعه ملت ها ایفا می کند لازم است در ایران نیز توجه به صنعت توریسم بیش از پیش مورد توجه باشد.

در این میان توریسم روستایی نقش مهمی داشته و ظرفیتی ویژه برای شکوفایی این صنعت به حساب می آید. روستاهای همه نقاط ایران هر یک از ویژگی ها و ظرفیت های ویژه ای برخوردارند، از جلوه های طبیعی گرفته تا جلوه های تاریخی و فرهنگی که به واقع هر روستا تاریخی از ایران را در دل خود جای داده است؛ پس ضروری است توجه به این صنعت مورد نظر قرار گیرد و به توسعه بومگردی در روستاها به عنوان یک هدف نگاه شود.

اینجا در دامنه جنوبی کوه های الاداغ در نزدیکی اسفراین شهری از استان زیبای خراسان شمالی، روستایی سرسبز، روستایی که نسیم هوایش طراوت بخش جان است به نام "روئین" قرار دارد. روستایی که زمستانش پر از سپیدی برف و تابستانش معتدل و مرطوب است و به تفریحگاهی خاص در این منطقه و برای زائران رضوی بدل شده است.


این روستا که مملو از باغات میوه است و چشم هر ببیننده ای را به سوی خود جذب می کند مسیر ورودی آن از میان کوچه باغ هایی زیبا می گذرد، کوچه هایی که با سنگ و چوب کف سازی شده است و با گذر از آنها می توان به چنارهای قطوری رسید که قدمتشان به 600 سال می رسد. عبور جوی های آب در میانه راه و شنیدن شر شر آبها از روی سنگلاخ رودخانه ها جلابخش دل های مسافران می شود. خانه های این روستا که همچون ماسوله شمال ایران پلکانیست و بام هر خانه، ایوان خانه بالادستی از نمادهای زیبای این روستاست.

در شیب دامنه کوه های این روستا مزارع و باغات قرار دارد . دره های این روستا مملو از انواع درختان میوه است. کوچه های روستا پیچ در پیچ هم با شیب زیاد ساخته شده اند و منازل پلکانی و دره های سبز و استخرهای ماهی جلوه بخش این منطقه شده است.

در این منطقه 30 چشمه همیشه در جریان است که از لابه لای کوههای غرب آلاداغ به رودخانه ای در میانه این روستا می ریزد. 

گردشگری در این منطقه محصور به طبیعت آن نیست بلکه جاذبه های مذهبی نیز دارد. زیارتگاه امامزاده اسحاق(ع) و مقبره ملاعارف روئینی نیز بر غنای مذهبی این روستا افزوده است.

تاریخ در این روستا نیز جلوه گر است؛ یک تپه باستانی که در میانه روستا خودنمایی می کند و وجود حمامی خزینه ای نیز تاریخ را در این روستا زنده نگاه داشته است.

 جای روستانشینان روئینی در عرصه صنایع دستی نیز خالی نیست و می توان از این روستا به عنوان پایتخت نساجی ایران نام برد.در این روستا قریب به 200 خانوار به این صنعت مشغولند و نساجی سنتی و چادرشب بافی این روستا سبب شده است که هنر این روستانشینان به تایید یونسکو برسد و از زبان گردشگران چینی به عنوان روستایی بکر و خارق العاده تعبیر شود.

در این بهشت گمشده محصولاتی همچون عسل و ماهی تولید می شود و سبد گردشگران نیز مملو از سیب گلاب و گیلاس است.

با این حساب باید گفت ظرفیت گردشگری در این روستای زیبای ناشناخته بسیار است روستایی که در میانه کوههای آلاداغ گم شده است. اینجا در وسط کوههای آلاداغ روستایی است که می تواند قطب گردشی شمال شرق ایران شود.

ورود سرمایه گذاران برای توسعه این روستا ضروری است و احداث زیرساخت های گردشگری و توسعه بومگردی در این منطقه می تواند با ارزآوری بالایی همراه باشد که متاسفانه اکنون این ظرفیت نادیده گرفته شده است. 

"روئین" در قابی از شهرفرداارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

یک اقتصاددان گفت: تنگ کردن گلوگاه عرضه ارز در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی از مهترین بسترهای افزایش نرخ ارز است و هم اکنون باید با به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و اعلام قیمت تعادلی بازار ارز را کنترل کرد.
بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه به این کشور سفر کرده بود بامداد چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شد و مورد استقبال هواداران قرار گرفت.