کد خبر: ۴۶۴۲۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
امیر پوروزیری
اگر منتخبان مشی اصلاح طلبی در کنار صداقت در فکر و عمل، بتوانند تعریف دقیق و درستی از اصلاحات و جامعه مدنی داشته و نیز به این تعریف ایمان داشته باشند، وظیفه دارند تا بدون افتادن در وادی سیاست زدگی ها، معیارهای واقعی، عینی و عملی تقویت جامعه مدنی را برای انتخاب شهردار درنظر گیرند.

 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، امیر پوروزیری کارشناس مسائل شهری در یادداشتی که در اختیار ما قرار داده آورده است:

شوراهای شهر و اصلاحات؛ آرزو یا واقعیت؟!

انتخابات شوراهای شهر انجام شد و متاسفانه همانند انتخابات مجلس شورای اسلامی در نبود احزاب رسمی، شفاف و شناسنامه دار و تنها با تکیه بر دوستی ها، روابط و گعده ها ، افرادی در قالب دو گروه اطلاح طلب و اصولگرا انتخاب شدند ، که سهم اصلاحات در اکثریت شهرها و کرسی ها بیشتر بود. مردم به لیست امید رای دادند که بدون شک این رای و انتخاب صرفا به افراد نبوده است چرا که اکثریت این افراد در شهرهای متوسط برای جمع کثیری از شهروندان ناشناخته بوده و از طرفی دارای سوابق مشخص و مستند اصلاح طلبی هم نبوده اما مردم با اعتماد به رهبری اصلاحات به مشی و روش اصلاح طلبی رای دادند.

از مهمترین خواسته ها و اهداف دوران اصلاحات ایجاد و تقویت جامعه مدنی بود و اصل شوراهای شهر و روستا به عنوان اولین زمینه بروز و ظهور جامعه مدنی در قالب مشارکت شهروندان در اداره امور شهر از طریق حضور نمایندگان مستقیم مردم در این نهاد پا گرفت. نمایندگان مردم در این نهاد مدنی باید بدانند که وظیفه شورا به عنوان یک نهاد غیر سیاسی در کنار نظارت بر عملکرد شهرداری ها، تقویت جامعه مدنی است. اصلی ترین وظیفه شوراها حفظ و حمایت از کنش نهادهای مدنی و همراهی با خواسته ها و مطالبات صنفی شهروندان و تقویت ارکان جامعه مدنی است و نباید این موضوع که موجب افزایش مشارکت اجتماعی و تقویت زیرساخت ها می شود را به زیر سایه امور اجرایی و عمرانی برانند.

افرادی که با رای و اعتماد مردم و امید ایشان به اصلاحات، وارد شوراهای اسلامی شهرها شده اند وظیفه دارند تا به جای اصرار بر تابلوها و عناوین، به دنبال عملکرد اصلاح طلبانه باشند، عملکردی که ناظر بر تقویت نهادهای مدنی و نیز حفظ و حراست از میراث فرهنگی، هویت شهرها و محیط زیست است. شورای اصلاح طلب می بایست به عنوان نهادی برای تمام شهروندان صرف نظر از عقیده و باور سیاسی انان در جهت شهری قابل زیست به ایفای نقش پرداخته و در راستای تعمیق و گسترش مشارکت لایه های اجتماعی و شهروندان در اداره امور شهر و زندگی جمعی گام بردارد.

اگرمنتخبان مشی اصلاح طلبی در کنار صداقت در فکر و عمل، بتوانند تعریف دقیق و درستی از اصلاحات و جامعه مدنی داشته و نیز به این تعریف ایمان داشته باشند، وظیفه دارند تا بدون افتادن در وادی سیاست زدگی ها که صرفا در تقسیم بندی بلوک قدرت به کار می اید، معیارهای واقعی، عینی و عملی تقویت جامعه مدنی را برای انتخاب شهردار درنظر گرفته و بدین شکل در عمل نسبت خود را با مردم، اصلاحات ، اهداف و ارزوهای آنها مشخص کنند.برچسب ها: شورای شهر ، اصلاحات
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دولت با چه ابزاری از فارغ التحصیلان بیکار حمایت می‌کند؟

دولت با چه ابزاری از فارغ التحصیلان بیکار حمایت می‌کند؟

دولت با دو طرح "کاج" و "تکاپو" و با هدف قرار دادن شغل اولیها از یک سو و ایجاد کسب و کار در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی، IT، بخش‌های مرتبط با صنعت گردشگری، ورزش، تربیت بدنی، سلامت و حوزه صنایع فرهنگی و هنری اشتغال فارغ التحصیلان را تحت حمایت قرار داده است.
ساختمان تئاتر در شانگهای با نمای بامبویی

ساختمان تئاتر در شانگهای با نمای بامبویی

در یکی از مناطق تاریخی شانگهای، ساختمانی برای اجرای تئاتر، کنسرت ها، اپرا و دیگر فعالیت های فرهنگی است و نمای خارجی آن از سه لایه چوب بامبو تشکیل شده است.