کد خبر: ۴۶۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
معاون وزیر کار می‌گوید: راه‌اندازی سامانه ثبت قراردادهای کار علاوه بر کنترل و نظارت دقیق، امکان پیگیری شکایت کارگران را هم فراهم می‌کند.او از آغاز تدوین آیین‌نامه تبصره یک ماده ۷ قانون کار خبر می‌دهد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، به نقل از ایسنا، احمد مشیریان درباره نظارت بر فرایند ثبت قراردادها در سامانه مذکور گفت: هنگامی که قراردادها خود به خود ثبت می‌شوند، تمام ادارات کل کار به آنها دسترسی دارند و مورد نظارت و بررسی قرار می‌دهند لذا این قراردادها به مرجعی برای هرگونه شکایت از جانب کارگر یا کارفرما تبدیل می‌شوند چون اصل، قرارداد است و به عنوان مرجع هم به کارگر هم کارفرما کمک می‌کند.

وی افزود: طبیعی است اگر کارگری شکایت کند با توجه به ثبت قرارداد در سامانه می‌توان آن را پیگیری کرد.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ثبت قراردادهای سفید امضا هم در این سامانه وجود دارد یا خیر؟ گفت: امکان ثبت نیست ولی یک نسخه از قراردادهای سفید باید در اختیار اداره کار قرار بگیرد.

مشیریان افزود: قرارداد سفید اینطور نیست که بدون امضا و سفید باشد و منظور از آن، قراردادی است که قبلا تنظیم شده و به اجبار به کارگر و نیروی کار داده می‌شود تا امضا کند.

وی درباره تنظیم آیین‌نامه تبصره یک ماده ۷ قانون کار که به موجب آن حداکثر مدت موقت برای کارهای غیر مستمر باید توسط وزارت کار تهیه شود،‌ نیز گفت: استارت آن زده شده و مذاکراتی صورت گرفته است.تبصره یک ماده ۷ قانون کار تنها به کارهای غیرمستمر می‌پردازد و ممکن است کارهای مستمر را پوشش ندهد.

به گزارش ایسنا، سامانه جامع ثبت قراردادهای کار قرار است در روزهای آینده طی مراسمی رونمایی شود. در این سامانه کلیه موارد مربوط به قراردادهای کار، بازرسی، بیمه و حوادث ناشی از کار ثبت می‌شود و علاوه بر درج سوابق فرد و مشاهده آن، اعمال نظارت دقیق و پیگیری شکایات کارگران و کارفرمایان را امکانپذیر می‌کند. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
آخرین اخبار