کد خبر: ۴۶۲۱۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
فعال صنفی کارگری در گفتگو با شهرفردا
فعال تشکل کارگری گفت: انتظار می رود در اصلاحیه قانون کار امنیت شغلی زنان کارگر ،نظارت بر میزان حقوق پرداختی و همچنین کیفیت بیمه و مزایای قانونی آنان مثل سختی کار ،سنوات ، حق غذای گرم و حق مسکن و ایاب و ذهاب مورد تجدید نظر قرار گیرد.

ناصر چمنی ،فعال صنفی کارگری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با اشاره وضعیت زنان کارگر در قانون کار گفت: آنچه باید در اصلاحیه قانون کار مورد تجدید نظر قرار گیرد، ایجاد امنیت شغلی برای زنان کارگر است ،که به مراتب بیش از مردان به علت چشم پوشی از شکایت و دادگاه حادث می شود.

وی افزود: گزارشهای رسیده حاکی است، حجم قابل توجهی از زنان کارگر با وجود کار دایم ،نصف حقوق مصوب وزارت کار را دریافت کرده و کارفرمایان با جذب آنان و با پرداخت مثلا 400 هزار تومان در ماه از پرداخت سایر مزایای قانونی به زنان کارگر خودداری می کنند.

این کارشناس مسائل کارگری خاطر نشان کرد: استحکام شرایط شغلی زنان کارگر مهمترین اولویت اصلاحیه قانون کار باید قرار گیرد، که با رهکارهایی نظیر ارائه یک برگ از قرارداد به کارگر و همچنین بازدید منظم بازرسان سازمان تامین اجتماعی از مجموعه های کارگری زنان می تواند تغییر کند.

وی همچنین گفت: هرچند زنان کارگر در جامعه ایران دارای معضلاتی نظیر ساعات کاری و فرزند آوری هستند، که باید در سن بازنشستگی آنها و شیوه بکارگیری زنان موثر باشد ، اما به دلیل بی امنیتی شغلی همچنان مورد سوءاستفاده کارفرمایان قرار می گیرند.

چمنی همچنین با اشاره به روند بیمه زنان کارگر خاطر نشان کرد : با وجود آنکه زنان کارگر در قانون با سقف  20 سال می توانند بازنشسته شوند، اما بسیاری از کارفرمایان با وجود 44 ساعت فعالیت در هفته از بیمه 30 روزه آنها خودداری کرده و بیمه کارگران خود اعم از زن ومرد را 24 یا 26 و حتی کمتر رد می کنند.

این فعال صنفی تصریح کرد: بر اساس ماده 148 قانون ،کارگران شاغل که 44 ساعت در هفته مشغول بکار هستند باید بیمه 30 روزه شوند و کارفرما موظف است پنجشنبه و جمعه های ه ماه نیز برای کارگران بیمه پرداخت کنند.

چمنی تاکید کرد: بر اساس قانون کارگرانی که بیمه آنها بطور کامل پرداخت نمی شود می توانند از کارفرمایان شکایت کنند، اما به علت نابه سامانی شرایط کار کارفرمایان اقدام به اخراج آنها می کنند .

به گفته کارشناس مسائل کارگری تشکل های کارگری تلاش می کنند ،تا موافقت شورای عالی کار را برای تجدید نظر در شرایط استخدام زنان کارگر  با اعزام مستمر بازرسان سازمان تامین اجتماعی  بگیرند و در این زمینه گمانه زنیهایی نیز آغاز شده است که با استقرار وزرای جدید به شکل رسمی آغاز خواهد شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار