کد خبر: ۴۳۴۹۲
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان مطرح کرد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با اشاره به کاهش ۲۷ درصدی بارندگی‌ها گفت: برخی از مسئولان آمار پیشرو بودن صنعت کشاورزی در کشور را می‌دهند در حالی که وضعیت آب استان زنجان بحرانی است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، جمعی از خبرنگاران استان زنجان از پروژه احداث سد مشمپا بازدید کردند تا از روند اجرای این پروژه که از طرح‌های اقتصاد مقاومتی استان به شمار می‌رود آگاهی یابند، در حاشیه این بازدید نشست خبری با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای و مدیر پروژه سد مشمپا برگزار شد.

یوسف رضاپور در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل سد مشمپا برگزار شد، با اشاره به بحرانی بودن وضعیت آب کشور اظهار داشت: در حال حاضر مصرف آب کشور از آب برنامه‌ریزی شده 86 درصد است و این در حالی است که استفاده بیش از 60 درصد بحران آبی را به دنبال دارد. 

وی افزود: از سال 78 تا 92کشور با بحران خشکسالی روبه‌رو شد و بارش‌ها در کشور کم شد به طوریکه امروزه  آب و هوای کشور بیش از یک درجه گرم‌تر شده است. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان با ابراز تاسف نسبت به الگوی مصرف مردم در داخل کشور، تصریح کرد: با اینکه همه می‌دانند کشور با حالت بی‌آبی مواجه است ولی مصرف خود را کاهش ندادند و گمان می‌کنند که کشور در سال‌های 1345 تا 1378  قرار دارد. 

وی با اشاره به نحوه مصرف آب در کشور گفت: 92 درصد از آب کشور در کشاورزی، 2 درصد در صنعت و 6 درصد در شرب مصرف می‌شود و بر اساس تحقیقات سهم اشتغال کشاورزی با این میزان آب مصرفی فقط 18 درصد است. 

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان  گفت:  بر اساس گزارشات دریافتی  میزان استفاده آب در کشورهای خارجی 70 درصد در حوزه کشاورزی،  25 درصد در صنعت و 5 درصد در شرب استفاده می‌شود. 

کاهش بارندگی در استان 

وی با اشاره به بارندگی سال زراعی امسال بیان کرد: از ابتدای مهر 95 تا 25 تیرماه میزان بارندگی در استان 264 میلی‌متر بوده که در سال گذشته در همین مدت 359 میلی‌متر بارش در استان گزارش شده و متسفانه 27 درصد میزان بارندگی کاهش پیداکرده است. 

رضاپور با اشاره به احداث سد مشمپا گفت: این طرح یکی از بزرگترین پروژه‌های استان است که هدف اصلی ساخت این سد تامین آب شرب در افق سال 1425 است. 

وی در مورد مصارف آب سد مشمپا افزود: از خط انتقال، آب این سد را به شهر زنجان انتقال می‌دهیم و پیش‌بینی می‌شود مشکل آب شرب 219 روستا حل شود. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان با اشاره به حجم مخرن این سد، تصریح کرد: حجم این سد 700 میلیون متر مکعب است و میزان بسیار بالایی است و با استفاده از آن می‌توان مشکل آب استان را حل کرد. 

چاه‌های غیرمجاز و کاهش آب‌های زیرزمینی

وی با اشاره به تعداد چاه‌های استان گفت: 16 هزار و 814 چاه در استان حفر شده که 7 هزار و 369 چاه پروانه ندارند و غیر مجاز هستند و میزان برداشت از چاه‌های غیرمجاز سالانه 320 میلیون مترمکعب برآورد شده است.

رضاپور به بهره‌برداری بیش از حد منابع آب زیرزمینی اشاره کرد و گفت: سالانه سطح آب‌های زیرزمینی 77 سانتی‌متر کاهش پیدا می‌کند و این یک خطر جدی است. 

وی با اشاره به وضعیت دشت‌های استان گفت: از هفت دشتی که در استان وجود دارد پنج دشت آن وضعیت بحرانی دارد که باید بهره‌برداری‌های غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی کنترل شود.

ابهر و خرمدره بحرانی‌ترین دشت‌های استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان گفت: بحرانی‌ترین دشت استان متعلق به دشت ابهر و خرمدره است که سالانه یک متر و 40 سانتی‌متر پایین می‌آید و با این روندی که پیش می‌رویم 10 تا 15 سال آینده این دشت‌ها فرونشت می‌کند و زلزله خاموش رخ می‌دهد. 

وی با ابراز تاسف از عملکرد برخی از مسئولان گفت: برخی‌ها به چه قیمتی کشاورزی استان را گسترش می‌دهند و آماری از پیشرو بودن در صنعت کشاورزی در کشور را ارائه می‌دهند با اینکه می‌دانند وضعیت آب استان شرایط مطلوبی ندارد. 

رضاپور با اشاره به اقدامات آب منطقه‌ای در مورد بستن چاه‌های غیر مجاز گفت: تا پایان سال 95 از 7هزار و 369 چاه غیرمجازی که در استان وجود دارد 2 هزار و 607 چاه را پلمب کردیم و توانستیم 153 میلیون مترمکعب کاهش دهیم. 

وی عنوان کرد: 13 گروه گشت و بازرسی در استان وجود دارد و وضعیت چاه‌های استان را بررسی می‌کنند و در مقابل تخلفات اقدامات لازم را انجام می‌دهند. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با اشاره به صحبت‌های اخیر فرماندار سلطانیه مبنی بر اینکه روند پلمب شدن چاه‌های غیرمجاز در این شهرستان کند است، تصریح کرد: هزینه پلمب کردن چاه‌ها زیاد است و نیاز به بودجه فراوانی دارد و باید مراحل خاص اداری دنبال شود. 

وی با اشاره به بودجه سال 96 شرکت آب منطقه‌ای، گفت: بودجه امسال 73 میلیارد تومان است و امیدواریم بتوانیم بودجه را به 150 میلیارد تومان برسانیم و این در حالی است که فقط 60 میلیارد تومان برای پروژه سد مشمپا بدهکار هستیم. 

417 ملیارد تومان هزینه احداث سد مشمپا

رضا اجتهادی نیز در جمع خبرنگارانی که از محل این پروژه بازدید می‌کردند با اشاره به نحوه ساخت این پروژه اظهار داشت: تا کنون این پروژه 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. 

وی افزود: مبلغی که برای این پروژه در نظر گرفته شده است 417 میلیارد تومان است که تا کنون 100 میلیارد تومان هزینه شده است. 

مدیر پروژه سد مشمپا با اشاره به تاخیر در ساخت این سد عظیم گفت: مقرر بود این سد در سال 97 به بهره‌برداری برسد ولی با تغییر پیمانکار این روند به تاخیر افتاد و به امید خدا در شش ماه دوم سال 98 این سد به بهره‌برداری کامل می‌رسد. 

وی با اشاره به اهداف این سد گفت: تعدادی از روستاهای استان زنجان با مشکل تأمین آب روبه‌رو هستند که یکی از اساسی‌ترین اهداف این سد تامین آب شرب برخی شهرها و روستاها است. 

اجتهادی خاطرنشان کرد: هرساله در پاییز، زمستان و بهار با بارش نعمت الهی، آب فراوانی هدر می‌رفت تا اینکه تصمیم گرفته شد با احداث سد، آب را مهار و در فصل کمبود آب برای مصارف کشاورزی و آب شرب استفاده شود. 

وی گفت: این سد یک سد مخزنی است  و در پنج کیلومتری غرب روستای مشمپا قرار دارد و به همین علت نام این سد را مشمپا نام‌گذاری کردند. 

مدیر پروژه سد مشمپا عنوان کرد: در حال حاضر 500 نفر به شکل مستقیم در حال فعالیت هستند و این پروژه این ظرفیت را دارد که در آینده  نزدیک اشتغال یک هزار و 500 نفر را فراهم کند.

وی ابراز کرد: امیدواریم در آینده با مشکل مالی روبه‌رو نشویم و اعتبارات مالی پروژه به موقع پرداخت شود تا بتوانیم کار پروژه را به جلو هدایت کنیم و در موعد مقرر این پروژه به بهره‌برداری کامل برسد. 

اجتهادی گفت: خط انتقال آب از مشمپا تا زنجان که 90 کیلومتر است و بعد از اتمام پروژه کارفرما تصمیم می‌گیرد که کدام پیمانکار این وظیفه را انجام دهد ولی تاکنون چیزی به ما اعلام نشده است. 
برچسب ها: شهرفردا ، زنجان ، بارندگی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

وزارت مسکن و راه شهرسازی در سبد کنترلی خود برای بازار مسکن از فروش متری مسکن خبر داده است ،طرحی که بخش خصوصی آن را در پاسخ به نیاز واقعی مسکن چندان موثر نمی داند.
حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

به هر حال در هر نقطه‌ای از زمین وقتی چشمتان به آن‌ها بیفتد حتما از تعجب خشکتان می‌زند و یا می‌ترسید و فرار را بر قرار ترجیح می‌هید.