کد خبر: ۴۳۱۵۴
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
رئیس سازمان بهزیستی کشور:
رئیس سازمان بهزیستی کشور در رابطه با کاهش فقر و تبعات افزایش مستمری مددجویان توضیح داد و گفت: سامانه رفاهی به دلیل همزمانی با بررسی لایحه مساعدت اجتماعی متوقف شده برای اینکه دوباره کاری نشود و این لایحه مراحل پایانی خود را در دولت طی می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،فارس نوشت، انوشیروان محسنی‌بندپی در نشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی، گفت: در این هفته 153 شهری که قرار است از اورژانس اجتماعی برخوردار شوند از این خدمات بهره می‌گیرند و همچنین مراکز جامع بهزیستی را در 30 شهری که شاخص‌های رفاهی و درآمدی حداقلی دارند ایجاد می‌شود تا خدمات تلفیقی به افراد نیازمند داده شود. 

وی از ارائه آیین‌نامه اجرایی پیشگیری از معلول‌زایی به وزارت بهداشت خبر داد و گفت: در رابطه با آزار جنسی کودکان هر چقدر آگاه‌سازی جامعه در هر سنی به خصوص سن اولیه ایجاد شود یک اقدام اثربخش بوده که در این زمینه سند رشد و تعامل همه‌جانبه کودکان را پیشنهاد داده‌ایم و این سند با همکاری بهزیستی، آموزش و پرورش و بهداشت تدوین شده اما متأسفانه چون کارهای تیمی در دستگاه‌ها به خوبی پیش نمی‌رود اکنون این سند معطل مانده است. 

محسنی‌بندپی، گفت: دو طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی از دانش‌آموزان) و طرح ماد (مشارکت اجتماعی دانش‌آموزان) در دست اجراست تا در این زمینه بسته‌های مددکاری، حمایت اجتماعی و روانی برای والدین، معلمان، کارشناسان و دانش‌آموزان ارائه شود تا کودکان در کاهش عوامل خطر در محیط خود حساس شده و در صیانت از یکدیگر کوشا شوند.

وی ادامه داد: بمباران آموزشی محض مؤثر نیست بلکه باید انسان توسعه یافته مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه برای کودکان کار نیز آموزش‌های لازم با نگهداری آنها در مراکز بهزیستی اقداماتی انجام شده و NGO ها نیز به کمک ما آمده‌اند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: طبق آمار موجود از کودکان کار که نسبت به پذیرش آنها اقدام شده 77 درصد آنها پسر و 23 درصد دختر هستند، 19 درصد ایرانی، 65 درصد افغانی، 16 درصد پاکستانی بوده و میانگین سنی آنها 6 تا 16 ساله است و 85 درصد آنها از استان‌های دیگر بوده که در تهران پذیرش شده‌اند.

وی با اشاره به هماهنگی انجام شده با قوه قضاییه، گفت: اگر سه بار کودکان کار مورد پذیرش مراکز ما قرار گیرند سلب حضانت از والدین آنها برای نگهداری انجام می‌شود چرا که 85 درصد اغلب این کودکان اجیر شده و مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند و با هدف کار در خیابان رها می‌شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 2835 کودک کار در تهران پذیرش شده، گفت: اگر به اثبات برسد که این کودکان نمی‌توانند توسط خانواده نگهداری شوند برای حمایت از آنها آمادگی لازم را داریم. 

محسنی‌بندپی در رابطه با تأمین مسکن معلولان و تأمین مسکن مهر برای معلولان، گفت: ما برای این افراد واحدهای حداکثر 2 طبقه می‌خواهیم، 2 هزار واحد تحویل داده‌ایم و یک هزار واحد نیز در این هفته می‌دهیم اما به طور کلی 11 هزار و 300 واحد باید واگذار کنیم که 3700 واحد در روستاهاست که مسکن مهری در آنجاها نداریم.

وی ادامه داد: تعداد خانواده‌های دو معلول نیز بیش از تعهدی است که داریم بنابراین سامانه ثبت‌نام را نبسته‌ایم و این خانواده‌ها می‌توانند برای ثبت‌نام مسکن اقدام کنند اما وعده تحویل به آنها کمی عقب‌تر خواهد بود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در رابطه با استخدام معلولان نیز گفت: 2 هزار نیرو را برای استخدام به ما مجوز داده‌اند که ما می‌توانیم به صورت خرید خدمت در مراکز جامع و 150 اورژانس اجتماعی به کار بگیریم. حکم برنامه به ما تکلیف کرده که از معلولان و کم‌توان ذهنی استفاده کنیم اما در بودجه فعلی نمی‌توانیم و باید آنها را در سال 97 پذیرش کنیم این در حالی است که خدمات بسیاری به آ‌نها داده می‌شود و معافیت سربازی یکی از فرزندان آنها به تعداد 9 هزار نفر نمونه آن است.

محسنی‌‌بندپی در رابطه با سالمند آزاری، گفت: رقمی که در برخی از سایت‌ها آمده که 87 درصد است درست نیست چرا که اغلب سوءاستفاده مالی، نقل‌ و انتقال سند و غیره است و در کل آماری که در رابطه با همسرآزاری، کودک و سالمند آزاری در اورژانس اجتماعی آمده 3 درصد است.

وی از تصویب نهایی سند سالمندی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: دهکده سلامت نیز برای ارائه خدمات به این گروه ایجاد می‌شود. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در رابطه با اینکه گفته شده استانداری می‌خواهد شهرکی برای زنان ویژه بسازد، گفت: نگاه بهزیستی نگاه تخصصی و کارشناسی است و قانون برنامه ششم مشخص کرده که در رابطه با ایجاد چنین مراکزی برای گروه‌های در معرض آسیب چه کسی متولی است و چه کسی مجوز می‌دهد در این زمینه بهزیستی مسئول است.

محسنی‌بندپی، افزود: ما از مارک‌دار کردن افراد پرهیز داریم چون این به صلاح جامعه و افراد نیست، نگاه اجتماع‌محوری که دنبال می‌کنیم همین است. حتی می‌خواهیم مراکز شبه خانواده را کمتر کنیم چون اثربخشی کار بیشتر می‌شود. اینکه گروهی از افراد را در جایی جمع کنیم با یک مارک مشخص به صلاح اجتماع نیست، برگشت‌پذیری هم ندارد مثل این است که بگوییم پادگانی ایجاد می‌کنیم و معتادان متجاهر را در آن می‌بریم. آیا این برخورد با یک انسان است؟

وی افزود: اکنون دیگر سیاست‌های بگیر و ببند پاسخگو نیست بنابراین ایجاد چنین شهرکی را قبول نداریم و مراکز مربوط به بازتوانی و مهارت‌آموزی این افراد باید از سوی بهزیستی ایجاد شده و این سازمان در تمام مراحل حضور داشته باشد. مراکز اخوان و فشافویه با 600 یا 700 نفر هم خوب نیست و ما مخالف هستیم هر چه تعداد کمتر شود خدمات بهتر می‌شود. ما با مراکز جامع مخالف نیستیم و مجوز هم می‌دهیم اما باید شرایط ما را رعایت کند. مرکز بهاران هم معلوم نبود چه شد دو مرکز ایجاد شد اما نتیجه آن این نبود که نظر کارشناسی ما را تأمین کند. 

محسنی بندپی در پاسخ به فارس در رابطه با افزایش مستمری مددجویان و تبعات این اقدام گفت: زمانی به خانواده یک نفره 50 هزار تومان می‌دادیم و می‌گفتیم امورات بگذراند که نمی‌شد. تصمیم گرفتیم با مصوبه مربوط و حضور دولت 20 درصد آن را افزایش دهیم اکنون به خانواده یک نفره 145هزار، دو نفره 195 هزار و به 5 نفر به بالا 460 هزار تومان می‌دهیم که این هم کافی نیست.

وی ادامه داد: پس کام ما شیرین نشد دولت قبل زمانی که 700 میلیارد دلار درآمد ارزی داشت باید این کار را می‌کرد که نکرد. اکنون ما داریم انجامش می‌دهیم و به دنبال لایحه فقرزدایی هستیم پس این گونه نیست که بخواهیم مددجویانمان را بیشتر کنیم. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: سامانه‌ای به این منظور ایجاد شد تا افرادی که درآمد کمی دارند در این سامانه معرفی و ثبت‌نام کنند چرا که معتقدیم نظام چند لایه رفاه و تأمین اجتماعی باید ایجاد شود و دولت باید به صورت شفاف این خدمات را بدهد نه اینکه ما و کمیته امداد هزینه‌اش را بدهیم.

محسنی بندپی در رابطه با توقف این سامانه رفاهی، گفت: لایحه مساعدت اجتماعی مراحل پایانی خود را طی می‌کند که از طریق دولت به مجلس تقدیم خواهد شد و همه ابعاد فقر و نظام چندلایه رفاهی در آن بررسی شده است و گفتیم چون دوباره‌ کاری نشود فعلاً به این لایحه بپردازیم البته مجلس آمادگی دارد که خارج از نوبت آن را بررسی کند. 

وی در رابطه با آمار 33 درصدی زیر خط فقر، گفت: این آمار مورد تأیید نیست خط فقر به تناسب جغرافیا، مکان از شهری به شهری متفاوت است و نظام چندلایه رفاه می‌تواند آن را تعریف کند تا همه از مساعدت اجتماعی و بیمه‌ای برخوردار شوند. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در رابطه با وضعیت طلاق نیز گفت: شیب طلاق کمتر شده به گونه‌ای که در سال 94، 4.3 بوده و در سال 95 به 4.1 کاهش یافته است.

محسنی‌ بندپی در مورد مناسب‌سازی معابر شهری برای معلولان، گفت: ما در مناسب‌سازی عقب هستیم، بهزیستی، بنیاد شهید و وزارت راه و شهرسازی جزو دستگاه‌های پیشرو است و اکنون از سوی وزیر کشور دستور داده شده که نمره ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها داده شود.  
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

افزایش قیمت مسکن و نگرانی مردم برای تامین مسکن ارزان به عقیده کارشناسان تنها با یک راه حل امکانپذیر است ، و آن استفاده ازظرفیت بافت فرسوده است.
اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

کارشناس شهرسازی با اشاره به حمایت از پروژه های سبز، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی با کمک شهرداری و محیط زیست می توانند تفاهم نامه ای را امضا کنند، تا بر اساس آن استفاده از منابع تجدید پذیر در دستور کار قرار گیرد .