کد خبر: ۳۹۳۹۳
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
رئیس سازمان محیط‌زیست:
رئیس سازمان محیط‌زیست و معاون رئیس‌جمهور گفت: استان البرز هم همانند استان تهران از ظرفیت‌های زیستی خود گذر کرده و امروز شاهد فشار بیش‌ از حد محیط‌زیست هستیم.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، معصومه ابتکار ظهر دوشنبه در جلسه کارگروه تخصصی محیط‌زیست استان البرز که در سالن شهدای دولت برگزار شد، اظهار کرد: تلاش‌های خوبی در حوزه حفاظت از محیط‌زیست استان البرز انجام می‌شود مسئولان ارشد این استان با نگرش جامع، نگاه زیست‌محیطی دولت یازدهم را اجرا کرده‌اند.

ابتکار با اشاره به تراکم ۱۰ برابری جمعیت استان البرز در مقایسه با سایر نقاط  کشور، گفت: رد پای تغییرات اکولوژیک و تأثیر فعالیت‌های ناشی از محیط‌زیست در البرز محسوس است.

رئیس سازمان محیط‌زیست کشور بابیان اینکه این ششمین سفرم به البرز برای پیگیری مطالبات حوزه زیست‌محیطی است، گفت: استان البرز نیازمند توسعه پایدار و رشد اقتصادی سبز است؛ این در حالی است که آلودگی و تخریب محیط‌زیست مانع از این مهم می‌شود.

وی در رابطه با مدیریت کاهش آلودگی هوا، تأکید کرد: در دولت یازدهم با توزیع سوخت یورو ۴ گام‌های مهمی برداشته شد امروز از وضعیت کیفی و مناسبی نسبت به سال ۹۲ برخوردار هستیم.

معاون رئیس‌جمهور با تأکید بر لزوم هدفمند ساختن مدیریت پسماند، گفت: پسماندهای صنعتی باید به چرخه اقتصاد بازگردند اقتصادی دوار سبب‌ساز رشد و توسعه خواهد شد چه‌بسا امروزه بسیاری کشورهای صنعتی که از رشد خوبی برخوردار هستند درزمینهٔ بازیافت و بازچرخانی برنامه‌ریزی داشته‌اند.

ابتکار همچنین با اشاره به اقدامات مثبتی که طی سه سال اخیر در حفاظت از محیط‌زیست در استان البرز انجام‌شده است، موضوع پیگیری باغ سیب کرج را خاطرنشان کرد و گفت: ثبت ملی این باغ و حفظ و احیا آن باغ سیب کرج را در کشور به‌عنوان نماد مطرح کرد.

وی در رابطه با مقابله با ریز گردها گفت: چارچوب‌های کلی در این رابطه تصویب‌شده و کانون‌های گردوغبار نیز شناسایی‌شده است البته اجرای این مهم مستلزم برنامه‌ای فرا بخشی است و سازمان‌های مختلف در این زمینه باید همکاری داشته باشند.

ابتکار تشکیل مرکز مشترک پایش را ازجمله الزامات کلان‌شهر کرج عنوان کرد و گفت: هفت کلان‌شهر کشور مرکز پایش مشترک دارند و طبق قراردادی با شهرداری ضرورت‌ها  و اولویت‌های آب، هوا و خاک را در این زمینه پیگیری می‌کنند بنابراین نیاز است که مرکز پایش مشترک زیست‌محیطی در استان البرز تشکیل شود.

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و مسئولیت تمامی بخش‌ها در حفاظت از محیط‌زیست و کاهش آلودگی هوا، افزود: البرز نیازمند تدوین برنامه کاهش آلودگی هوا است و باید باقوت و قدرت اولویت‌ها را پیش ببرد.

معاون رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به لزوم اجرای مصوبه شعاع ۱۲۰ کیلومتر در استقرار صنایع، گفت:  برای اجرای این مهم دو نگاه ملی و استانی وجود دارد، از منظر ملی تمرکززدایی رویکرد اصلی است و این مهم در سند آمایش سرزمینی نیز مورداشاره قرارگرفته است.

البرز مانند تهران از ظرفیت‌های زیستی عبور کرده است

وی افزود: استان البرز هم همانند استان تهران از ظرفیت‌های زیستی خود گذر کرده و امروز شاهد فشار بیش‌ازحد محیط‌زیست هستیم بنابراین ساماندهی صنایع، کاهش آلاینده‌ها و جلوگیری از تراکم با روش‌های اصلاح الگوهای صنعتی مورد تأکید قرار می‌گیرد.

ابتکار با تأکید بر تجهیز صنایع به تصفیه‌خانه، گفت: برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله‌داریم و برای ساماندهی محیط‌زیست، فعالیت‌های پایش باید راه‌اندازی شود.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه تعدادی از لوایح تصویب‌شده دولت در مجلس را خاطرنشان کرد و گفت: قانون حفاظت و احیای تالاب‌های ایران، قانون هوای پاک دو طرحی بود که در مجلس به تصویب رسید و تحولات مثبتی را در حفظ و احیای تالاب‌های کشور و کنترل آلودگی هوا خواهد داشت.

ابتکار در ادامه بابیان اینکه استان البرز عوارض هوای جاده‌ای می‌پردازد، گفت: باید عوارض ترددهای ملی از این استان پیش‌بینی و پیشگیری شود چراکه این استان در روزهای خاصی از سال شاهد ترددهای ۲۹ میلیونی است و همین امر نیز آلودگی هوای البرز را روی مرز قرار می‌دهد.

لزوم افزایش حق آبه البرز از سدهای کرج و طالقان

وی همچنین با تأکید بر عدم استفاده از سوخت مازوت، گفت: باید به نقطه تعادل در سیاست‌های ملی و استانی برسیم.

ابتکار مطالبه استاندار البرز مبنی برافزایش سهم حق آبه استان را نیز موردحمایت قرارداد و با اعلام موافقت، گفت: این حق استان البرز است که از سهم آب سدهای خود برخوردار باشد و برای تحقق این مطالبه از سوی سازمان حفاظت از محیط‌زیست نیز پیگیر خواهیم بود.

ابتکار در رابطه با رودخانه کرج نیز بیان کرد: این رودخانه حفاظت‌شده است و مصوبه شورای امنیت ملی را دارد، بنابراین دستگاه‌ها وظیفه‌دارند برای ساماندهی آن مشارکت داشته باشند چراکه این  رودخانه یکی از ثروت‌های استان است و وضعیت آن در شورای عالی محیط‌زیست پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کارگروه تخصصی محیط‌زیست استان البرز با حضور معاون رئیس‌جمهور بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و در پایان ابتکار با حضور در جمع خبرنگاران این خبر را ارائه کرد

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

یک کارشناس حقوقی گفت: رای دیوان عدالت اداری پیرامون ابطال اخذ عوارض تابلوها به علت مشمول نبودن تابلوها در قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین ورود قانونی شورای شهر برای تعیین عوارض قابلیت برگشت داشته و سیاسی نیز به نظر نمی رسد.
دعوت شورای شهر تهران از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس

دعوت شورای شهر تهران از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس

شورای اسلامی شهر تهران از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس دعوت کرد.