کد خبر: ۳۹۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۴
با برگزاری آئین تودیع و معارفه مدیرکل جدید راه و شهرسازی آذربایجان غربی معرفی شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با حضور حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان، تقی کهوریان معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی، هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان و مدیران دستگاه‌های مختلف استان، داریوش نصر مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان تودیع و ابراهیم مبارک قدم به عنوان مدیرکل جدید این اداره معرفی و آغاز بکار کرد.

در این جلسه معاون وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان با اشاره‌ای گذرا به وضعیت شهرنشینی در ایران و جهان اظهار کرد: 74 درصد جمعیت ایران شهر نشین است.

حامد مظاهریان افزود: میانگین درصد شهرنشینی در جهان به طور متوسط 54 درصد است بنابراین وضعیت شهرنشینی در کشورمان بسیار بالاتر از میانگین جهانی است.

وی تصریح کرد: 74 درصد از جمعیت 3 میلیونو 300 هزار نفری آذربایجان غربی نیز شهر نشین است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان با تاکید بر اهمیت تغییر نگرش در شهر نشینی و ملزومات آن اظهار کرد: هم اکنون توجه به روستاها به دلیل آنکه به وضعیت باثبات و خوبی به لحاظ جمعیتی رسیده‌اند اولویت دارد تا سطح رفاه آنان نیز ارتقا یابد.

وی گفت: توجه به سطح رفاه روستائیان به کاهش حاشیه نشینی در شهرها و در پی آن کاهش انواع آسیب‌های اجتماعی منجر می‌شود.

مظاهریان حاشیه نشینی را از مشکلات عمده شهر ارومیه عنوان کرد و خواستار توجه مدیران استان و این شهرستان به تبعات این مشکل شد.

ضرورت توجه دولت به زیرساختهای ریلی و جاده آذربایجان غربی

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار کرد: متأسفانه نتایج مطالعات پهنه‌بندی لرزه‌ای در آذربایجان غربی انجام نشده است.

هادی بهادری تصریح کرد: در چندین شهر آذربایجان غربی موضوع نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسود باید به جد مورد توجه قرار گیرد که شهرهای ارومیه، ماکو، خوی و تکاب از آن جمله است.

وی توجه به مساکن مهر آذربایجان غربی در تعدادی از شهرها را از دیگر نکات قابل توجه در حوزه وظایف وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: دولت باید به سرعت نواقص مسکن های مهر در این استان را برطرف کرده و در اختیار مالکان قرار دهد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سهمیه قیر استان آذربایجان غربی دو برابر شده است و چون تنها 47 درصد از راه روستایی استان آسفالت شده است بنابراین آذربایجان‌غربی در این شاخص در رده پایین‌تری در کشور قرار گرفته است که باید با کارهای مربوط در این حوزه به سرعت این شاخص بهبود داده شود.

بهادری اظهار کرد: جای تأسف است که بسیاری راه‌های استان چه در جنوب و چه در شمال استان از وضعیت نا مناسبی برخوردارند که باید مورد توجه جدی وزارت راه و شهرسازی باشد چراکه بهبود صنعت و گردشگری و حتی رفاه مردم این استان مستلزم رسیدگی به جاده‌ها به عنوان یک زیرساخت بنیادین است.

وی اوضاع وزارت راه و شهرسازی در دوران تحریم و تنگناهای اقتصادی را خطیر و حساس خواند و گفت: در 42 شهر استان 200 هزار نفر در حاشیه زندگی  می‌کنند از سوی دیگر موضوع انضباط شهری و رسیدگی به تخلفات ساختمانی نیز گریبانگیر شهرهای این استان که همگی نیازمند توجه و رسیدگی هستند.

بهادری رسیدگی به وضعیت زمین‌های پادگان لشگر 64 ارومیه را از دیگر مطالبات مردم اعلام کرد و گفت: آغاز مطالعات  طرح جامعه شهر ارومیه نیز می‌بایست در اولویت کار مدیران مربوط به بخش مدیریت شهری و راه و شهرسازی قرار گیرد.

افزایش حقوق 70 درصدی کارکنان راه و شهرسازی آذربایجان غربی

مدیرکل سابق راه و شهرسازی آذربایجان غربی نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از عملکرد این اداره در دوره اخیر اظهار کرد: در سالهای اخیر تمامی تلاشها انجام شد تا حقوق کارکنان این اداره سر وقت پرداخت شود و در کنار آن تا 70 درصد به حقوق کارکنان افزوده شد.

داریوش نصر تصریح کرد: در سالهای اخیر موضوع تبدیل وضعیت کارکنان نیز انجام شد و با مدیریت و کاهش بدهی‌ها،  نظم مالی و اداری دوباره در اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی حاکم شد.

وی افزود: در حوزه ساخت بیمارستان در آذربایجان غربی تلاش‌های زیادی انجام شد که حاصل آن افتتاح بیمارستان بوکان و آماده افتتاح شدن بیمارستان خوی در ماه‌های آتی است که علاوه بر این‌ها کار احداث 5 بیمارستان دیگر نیز در حال انجام است.

ساماندهی مسیرهای مواصلاتی شهری و روستایی آذربایجان غربی

 مدیرکل جدید راه و شهرسازی آذربایجان غربی نیز در این مراسم اظهار کرد: این استان با 3 کشور هم مرز بوده و وجود پایانه‌های مرزی متعدد بستر بسیار مستعدی برای شکوفایی اقتصادی فراهم کرده است ولی در حالیکه تنها محور زمینی اتصال به اروپا است از امکانات مطلوب در حمل و نقل جاده‌ای محروم است.

ابراهیم مبارک قدم تصریح کرد: بهبود شاخص‌های راه و شهرسازی در آذربایجان غربی نیازمند عزمی جدی است چراکه سالانه 10 میلیون تن کالا از مسیر راه‌های استان، آذربایجان غربی حمل و نقل می‌شود اما رتبه استان دوازدهم کشور است.

وی گفت: آذربایجان غربی 3 هزار کیلومتر راه زمینی دارد اما 65 درصد راهها جزو  مسیرهای فرعی است و در این میان از 8 هزار کیلومتر راه روستایی کمتر از نیمی از آن یعنی 47 درصد آسفالت شده است.

مبارک قدم گفت: یک سوم جمعیت آذربایجان غربی در روستاها زندگی می‌کنند بنابراین ساماندهی جاده‌های روستایی این استان باید در اولویت کارها قرار گیرد.

وی رسیدگی به وضعیت بافت‌های فرسوده، پروژه‌های ریلی و مسیرهای مواصلاتی جاده‌ای را از دیگر اولویت‌های کاری خود بر شمرد.
برچسب ها: شهرفردا ، ارومیه ، شهرسازی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

شهر خلاق شهری است که عنصر نخبه محوری در هیچ کدام از عرصه های فعالیت آن غایب نیست.
ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: ساماندهی پساب های جنوب تهران نیازمند یک هزار میلیارد بودجه است که بصورت فایناس داخلی یا خارجی و با مشارکت دولت اجرایی خواهد شد.