کد خبر: ۳۹۲۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۷
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی:
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: در کشور حدود ۴۰ درصد از آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود که این برداشت در خراسان رضوی به ۱۳۰ درصد می‌رسد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حسین اسماعیلیان در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته ملی آب در شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی برگزار شد اظهار کرد: حدود ۸۰ درصد اقلیم کشور در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد و به دلیل بارندگی کم تامین منابع آبی متکی به آب‌های زیرزمینی است.

وی افزود: وضعیت آب در خراسان رضوی حادتر و میانگین بارندگی در استان پایین است و بیشتر شهرهای استان در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده که‌ مصارف آب در بخش‌های خانگی، صنعت و کشاورزی به سفره‌های آب زیرزمینی متکی است.

مدیر عامل شدکت آب و فاضلاب خراسان رضوی تصریح کرد: سفره‌های زیرزمینی محدوده استان در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند. ۳۴ دشت استان در شرایط بحرانی قرار دارد و سالانه به طور متوسط حدود یک متر سطح سفره‌های آب زیرزمینی افت پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: میزان برداشت آب به نسبت منابع تجدید پذیری که به طور سالانه به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ پیدا می‌کند بالا است و در کشور حداکثر باید ۴۰ درصد از سفرهای آب زیرزمینی استفاده کرد، اما در خراسان رضوی به طور متوسط در هر سال حدود ۱۳۰ درصد از منابع آب زیرزمینی را برداشت می‌کنیم.

اسماعیلیان ابراز کرد: این بدان معنا است که نه تنها کل منابع آب تجدید پذیر استخراج می‌شود بلکه ۳۰ درصد از ذخایر قبلی هم بیشتر استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برای تامین آب شرب که یکی از حیاتی‌ترین و ضروری‌ترین نیازها است با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم بیان کرد: طی سالیان گذشته فعالیت‌های توسعه‌ای برای تامین آب شرب، در داخل استان در قالب پروژه‌های آب رسانی صورت گرفته و اکنون شرایطی به وجود آمده که هر اندازه برای تامین آب سال آینده تلاش می‌کنیم، نمی‌توانیم ظرفیت قبلی را که در اختیار داشتیم حفظ کنیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با اشاره به محدوده عمل آب و فاضلاب خراسان رضوی که ۷۳ شهر استان به جز مشهد است گفت: این تعداد، جمعیتی ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر را در خود جای داده و حدود ۷۰۰ هزار مشترک آب، ۴۶۰ حلقه چاه چشمه قنات، بیش از ۶۰۰ هزار متر مکعب مخرن آب و بیش از ۷۰۰ هزار شبکه توزیع آب برای تامین آب شرب نیاز دارند.

وی با بیان اینکه تنش آبی به معنای آن است که میزان نیاز آب بر میزان توان آن غلبه دارد افزود: طی سالیان گذشته در بسیاری از شهرهای استان با شرایط تنش آبی مواجه بوده‌ و ناچار بودیم در شرایط پیک مصرف با جیره بندی و یا کمبود فشار آب روبرو باشیم.

اسماعیلیان تصریح کرد: در سال ۹۴، ۲۸ شهر استان با یک میلیون و ۲۶۶ هزار نفر جمعیت با کمبود آب حدود ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه مواجه بودند، در سال ۹۵، ۳۰ شهر استان با کسری آب حدود ۸۵۰ لیتر بر ثانیه مواجه بودند و پیش بینی شرایط تنش آب در تابستان امسال در ۲۹ شهر استان با جمعیت یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر با کسر آبی حدود ۷۸۵ لیتر بر ثانیه است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ابلاغ افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی به شهرداری تهران

ابلاغ افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی به شهرداری تهران

رییس شورای شهر تهران از ابلاغ افزایش حدودا 10 تا 15 درصدی نرخ کرایه وسایل حمل و نقل عمومی به شهرداری تهران خبر داد.
اما و اگرهای دریافت سود 200 هزار تومانی سهام عدالت/همه آنچه درباره سهام عدالت باید بدانید

اما و اگرهای دریافت سود 200 هزار تومانی سهام عدالت/همه آنچه درباره سهام عدالت باید بدانید

تاکنون 27 میلیون نفر شماره شبای خود را اعلام کرده‌اند و 22 میلیون نفر باقیمانده تا پایان شهریورماه فرصت دارند تا شماره شبای خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کنند تا مشمول نخستین مرحله واریز سود گردند، سود 150 تا 200 هزارتومانی که حدود 90 هزار تومان آن در آستانه پاییز پرداخت می‌شود.