کد خبر: ۳۹۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۱
رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی کرمانشاه خبر داد
رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه از مردم خواست در این فصل از مصرف پنیر و سرشیر غیرپاستوریزه خودداری کنند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، دکتر مجید همتی در گفت و گو با خبرنگاران منطقه کرمانشاه با اشاره به شروع فصل گرما و احتمال شیوع بیماری "تب مالت" اظهار کرد: تب مالت یکی از بیماری‌های مهم مشترک بین انسان و دام است که در دام با عوارضی مانند سقط جنین، ناباروری، کاهش تولید و ... خود را نشان می‌دهد.

وی در خصوص علائم این بیماری در انسان نیز گفت: تب مالت در انسان باعث تب و لرز، درد استخوانی، لاغری و بی‌اشتهایی می‌شود و حتی گاهی برخی از بخش‌های بدن مانند دستگاه گوارش، سیستم قلب و عروق، کلیه و کبد و ... را نیز درگیر می‌کند.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه اثر این بیماری تا سال‌ها در بدن انسان می‌ماند، یادآوری کرد: تب مالت علی‌رغم هزینه‌های زیادی که به فرد تحمیل می‌کند، بیماری طاقت‌فرسا و صعب‌العلاجی است.

به گفته این مسئول،  قشر مولد جوان و میانسال عمده گروه در معرض خطر این بیماری هستند.

همتی با اشاره به اینکه تب مالت انواع دام سبک و سنگین را درگیر می‌کند و میکروب آن تا پایان عمر اقتصادی دام در بدن آن می‌ماند، خاطرنشان کرد: بیماری با روش‌های مختلفی از دام به انسان منتقل می‌شود که یکی از مهمترین راه‌ها مصرف شیر و لبنیات حاصل از شیر دام آلوده است.

وی تصریح کرد: حجم زیادی از میکروب در مایعات بدن دام آلوده از جمله شیر، ادرار و... وجود دارد که قابل انتقال به انسان است.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: اکثر انواع لبنیاتی که با شیر آلوده تولید می‌شود میکروب تب مالت را دارد و لبنیانی مانند پنیر، سرشیر، کره، بستنی و ... در اولویت هستند.

همتی معتقد است، در این ایام مسافران بسیار در معرض خطر هستند، زیرا ممکن است در مراکز بین راهی از سرشیر و شیر آلوده استفاده کنند.

وی به افراد توصیه کرد، در درجه اول از لبنیات پاستوریزه استفاده کنند و اگر لبنیات سنتی استفاده می‌کنند شیر را حتما بجوشانند و پنیر را نیز در آب نمک نگهداری کنند.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه دام آلوده حتما اولین جنینی که باردار می‌شود را سقط می‌کند، ترشحات زایمان و جفت و جنین دام بیمار را نیز یکی از راه‌های مهم انتقال بیماری برشمرد.

همتی اظهار کرد: دامداران باید هنگام تماس با جفت و جنین دام از پوشش مناسب استفاده کنند و اگر دام سقط جنین داشت، جفت و جنین را به شیوه بهداشتی دفن کنند.

وی رها کردن جفت و جنین را عاملی برای پراکنش میکروب تب مالت در محیط دانست.

به گفته این مسئول، اگر این میکروب در محیط بماند پس از مدتی حتی با وزش باد جابجا می‌شود و از همین رو حتی تنفس در دامداری که دام آلوده دارد هم می‌تواند بیماری را به انسان منتقل کند.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه یکی دیگر از راه‌های کنترل بیماری را واکسناسیون دام‌های سبک و سنگین علیه تب مالت عنوان کرد که از نیمه‌های خرداد آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود 120 هزار راس دام سنگین و بیش از 500 هزار راس دام سبک در استان علیه بیماری واکسینه شود.

همتی از دامداران خواست در ایام واکسیناسیون همکاری لازم را با اکیپ‌های دامپزشکی داشته باشند و از جابجا کردن دام خودداری کنند.

وی افزود: تاکنون گزارشی از انتقال انسان به انسان تب مالت داده نشده است. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

کارشناس بازار مسکن گفت: درحالیکه در دنیا راهکارهایی نظیر تعیین اجاره‌بهای مسکن در مناطق مختلف شهری، تعیین دفعات و حداکثر میزان افزایش اجاره‌بها و نیز تعیین شرایط فسخ و تمدید قرارداد اجاره برای حمایت از مستاجران تدوین شده رشد اجاره بها در ایران تابع تورم عمومی و تورم مسکن است.
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.