کد خبر: ۳۹۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
معاون یگان حفاظت سازمان محیط زیست خبر داد
معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به وسعت حریق در مناطق تحت مدیریت محیط زیست از ابتدای سال ۹۶ تاکنون، اقدامات پیشگیرانه یگان حفاظت محیط زیست برای مقابله با وقوع آتش سوزی در کشور را برشمرد و گفت: تشکیل تیم‌های واکنش سریع برای اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع از جمله آن‌ها است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، به نقل از ایسنا، منوچهر فلاحی اظهارکرد: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون در استان‌های گلستان یک هکتار، کهگیلویه وبویراحمد ۳۰ هکتار، خوزستان ۱۲ هکتار، ایلام ۲۵ هکتار، فارس ۳۰ هکتار، لرستان دو هکتار و کردستان دو هکتار حریق روی داده است.

وی با بیان اینکه طبق آمار ۹۸ درصد آتش‌سوزی‌ها درعرصه‌های طبیعی کشور ناشی ازعوامل انسانی است، گفت: این آتش‌سوزی‌ها چه به‌طور سهوی و چه عمدی ناشی از فعالیت‌ها و  خطاهای انسانی است.

به آتش کشیدن کاه و کلش مزارع معضل بزرگ محیط زیست

معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نمونه‌هایی از آتش‌سوزی از طریق عوامل انسانی افزود: تعدادی از آتش‌سوزی‌ها در مناطق کوهستانی بر اثر زغالگیری صورت می‌گیرد، همچنین در اراضی کشاورزی که در مرحله آماده‌سازی برای کشت دوم هستند، سوزاندن کاه و کلش مزارع باعث وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شود که به دلیل پیوستگی اراضی کشاورزی با مراتع و اراضی مشجر آتش به این مناطق سرایت می‌کند و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را بر جای می‌گذارد. دراین زمینه از ادارات کل محیط زیست استان‌ها درخواست شده است طی مکاتبه با با ادارات جهاد کشاورزی، مانع به آتش کشیدن «پس چر» مزارع شوند.

بی‌توجهی برخی گردشگران به موارد ایمنی عامل وقوع حریق‌های گسترده

فلاحی بی‌توجهی و سهل‌انگاری برخی گردشگران را یکی از دلایل وقوع حریق درجنگل‌ها و مراتع کشوردانست و تصریح کرد: با پایان امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها و با آغازفصل تابستان و شروع تعطیلات، مسافرت‌های گسترده درکشورآغازمی‌شود، متاسفانه برخی از شهروندان موارد ایمنی را رعایت نمی‌کنند و با سهل‌انگاری‌های کوچک باعث وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شوند.

وی با اشاره به وضعیت مناسب بارش‌ها از ابتدای سال آبی امسال اظهارکرد: به دلیل بارندگی‌های مناسب، پوشش گیاهی افزایش یافته است و در اکثر نقاط  کشور در مناطق مرتعی و جنگلی پوشش گیاهی شرایطی دارد که مستعد آتش‌سوزی است و با کوچکترین جرقه، حریق‌های گسترده صورت می‌گیرد بنابراین گردشگران تحت هر شرایطی از افروختن آتش در مناطقی با پوشش گیاهی بالا خودداری کنند و ازجایگاه‌های مشخصی که برای روشن کردن آتش تعبیه شده، استفاده کنند و احیانا اگر در جایی اقدام به روشن کردن آتش می‌کنند، ازخاموش شدن آن اطمینان کامل حاصل کنند.

معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با آغاز فصل سفر در جایی مثل پارک گلستان بسیاری ازگردشگران حضور می‌یابند و یا از این مسیرعبورمی‌کنند که کوچکترین بی‌احتیاطی باعث بروز فاجعه می‌شود. اگر در این مسیر یک مسافر ته‌سیگار بیندازد یا آتش روشن کند کمترین سهل‌انگاری او باعث وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شود. ازآنجا که این مناطق صعب‌العبورهستند درصورت وقوع آتش‌سوزی، اطفای آن به‌راحتی امکان‌پذیر نیست.

تشکیل تیمهای واکنش سریع اطفای حریق
فلاحی بر ضرورت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با وقوع حریق تاکید کرد و گفت: مهمترین وجه آتش سوزی پیشگیری است چون هنگام وقوع حریق حتی اگراطفاء صورت گیرد خسارات خود را به جای می‌گذارد. به همین دلیل امسال تشکیل تیم‌های واکنش سریع به منظوراعزام به‌موقع نیروها برای اطفای حریق را به عنوان یکی ازمهمترین اقدامات دراستان‌ها در دستور کار قرار دادیم.

وی افزود: این تیم‌های واکنش سریع مسئول ستاد، مسئول پشتیبانی و فرماندهی دارند و از اعضای مشخص تشکیل شده‌اند که با استقرار در نقاط مختلف به محض اطلاع از وقوع آتش‌سوزی به محل اعزام می‌شوند. کارها برای اعضای این تیم‌ها طبقه‌بندی شده است واعزام نیرو و هماهنگی‌ها با نیروی انتظامی، سازمان‌های مردم‌نهاد و جوامع محلی از طریق این تیم‌های واکنش سریع به سرعت صورت می‌گیرد. هدف آن است که از طریق این تیم‌ها از گسترش آتش سوزی در مناطق جلوگیری و آتش درهمان لحظات اولیه وقوع اطفاء شود.

استقرار اکیپ‌های سیاراطفای حریق
فلاحی با اشاره به اینکه در قالب دستورالعمل‌ها مجموعه‌ای از وظایف برای استان‌ها در مقابله با حریق تعیین شده است تا بتوانیم پیشگیری را با جدیت اجرایی کنیم، اظهارکرد: کانون‌های وقوع حریق در هریک از استان‌ها، شناسایی شده و اکیپ‌های سیار در نقاطی که احتمال وقوع آتش‌سوزی بالاست، مستقرمی‌شوند. این اکیپ‌ها باید ادوات سبک مثل کپسول آتش‌خاموش‌کن وآتش‌کوب داشته باشند تا درمرحله ابتدایی وقوع حریق، آن را اطفاء کنند.

گزارشهای حریق رابه ۱۵۴۰ خبردهید
وی با بیان اینکه پخش اطلاعیه‌های هشداردهنده درسطح رسانه‌های استانی موضوعی است که از ادارات کل محیط زیست استان‌ها درخواست شده است، گفت: ارتباط‌ گیری با سازمان‌های مردم‌نهاد و جوامع محلی استان‌ها به منظور استفاده از نیرو و توان آنها در آتش‌سوزی‌ها از موارد مورد تاکید ما است. افزون براین درباره سامانه ۱۵۴۰ اطلاع‌رسانی شود تا مردم به محض رویت آتش‌سوزی، با این سامانه تماس بگیرند و گزارش آتش‌سوزی را اعلام کنند.

برگزاری مانور آتش سوزی بعد ماه رمضان
معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در پایان از برگزاری مانور آتش سوزی بعد از ماه رمضان خبر داد و اظهارکرد: یکی از اقدامات مهم برای پیشگیری از وقوع حریق درمنابع طبیعی کشور برگزاری مانور است تا نیروهای ما آمادگی کافی در این زمینه را کسب کنند. در سال گذشته در چهاراستان ایلام، گلستان، لرستان و فارس مانور برگزار کردیم. امسال نیز طبق برنامه‌ریزی، بعد از ماه رمضان درچهارمحال وبختیاری، آذربایجان شرقی، گلستان، فارس و استان‌های همجوار آنها مانور برگزار می‌کنیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

زیست‌پذیری فزاینده مناطق شهری، روشی برای جلوگیری از آلودگی و حفاظت از منابع طبیعی در مناطق شهری و پیرامون آنها است که ارتباط مستقیم با بافت فرسوده شهری دارد و برای ارتقاء سطح کیفی زیست پذیری از نظر اقتصادی ،اجتماعی و محیط زیست تجدید نظر در آن صورت گیرد.
تاکسی‌های گردشگری در راه تهران/ استقرار پلیس گردشگری در سطح پایتخت در دست اقدام

تاکسی‌های گردشگری در راه تهران/ استقرار پلیس گردشگری در سطح پایتخت در دست اقدام

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری 50 تور گردشگری در شهر تهران در ایام نوروز گفت: در مجموع هزار و 215 تن از تورهای گردشگری نوروز 97 تهران استفاده کردند.