کد خبر: ۳۹۱۶۲
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
با پارلمان شهری مشهد مقدس
در این گزارش به آخرین وضعیت اجرای مصوبه مدیریت پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیر حاشیه‌ای پرداخته می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، امروز کمتر شهروندی را می‌شناسیم که با طرح الیت یا همان مدیریت پارک‌های حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای آشنایی نداشته باشد، در واقع با مصوبه شورای چهارم شهر مشهد، 87 معبر جدید زیرپوشش پارک هوشمند الیت قرار می‌گیرد و کل معابر تحت پوشش سطح شهر به 118 معبر می‌رسد.
اما از طرفی اکثر شهروندان این طرح را طرحی درآمدزا برای شهرداری مشهد می‌دانند در حالی که در این طرح به هیچ وجه نگاه درآمدی وجود نداشته و تنها به دنبال مدیریت در زمان پارک خودروها در حاشیه خیابان‌ها است به صورتی که درگذشته برخی از صاحبان خودروها در معابر اصلی شهر، خودروی خود را در طی تمام‌روز پارک می‌کردند و اجازه پارک خودرو را به دیگر شهروندان نمی‌دادند درحالی‌که مطلوب پارک برای هر خودرو نیم ساعت است البته از طرفی باید به اشتغال در این طرح نیز توجه داشت.
با اجرای این طرح در معابر تحت پوشش، بیش از 75 درصد پارک خودروها زیر نیم ساعت انجام می‌شود و با توجه به اینکه با مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد پارک خودرو در نیم ساعت رایگان است، درواقع بیش از 70 درصد مردم به‌صورت رایگان از این معابر استفاده می‌کنند.
اما با همه این موارد باید ابتدا مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد را در ارتباط با افزایش معابر تحت پوشش پارک هوشمند الیت شورای اسلامی شهر را مورد توجه قرار داد که اصل این مصوبه به قرار زیر است:
ماده‌واحده - با توجه به اینکه 100 درصد سهام شرکت ترافیک هوشمند الیت به شهرداری مشهد واگذار شده است، لذا به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود به شرح زیر نسبت به اعمال مدیریت در پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای متعلق به شهرداری در سطح شهر مشهد از طریق شرکت ترافیک هوشمند الیت اقدام نماید:
1- تعرفه ارائه خدمات (حق توقف برای هر نیم ساعت) در پارکینگ‌های حاشیه 118 معبر شهر (مصوب جلسه 109 مورخ 26/9/1393 شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور) به شرح پیوست شماره یک (مهر شده توسط شورای اسلامی شهر مشهد مقدس) طبق مصوبه 966/92/3/ش مورخ 8/3/92 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس (بدون تغییر تعرفه) مطابق ردیف‌های زیر تعیین شد:
1-1- معابر گروه (الف): مبلغ تعرفه 000/8 (هشت هزار) ریال
1-2- معابر گروه (ب): مبلغ تعرفه 000/7 (هفت هزار) ریال
1-3- معابر گروه (ج): مبلغ تعرفه 000/6 (شش هزار) ریال
تبصره: شهرداری مشهد مقدس موظف است ظرف مدت 3 ماه معابر گروه‌های مختلف را بررسی و نتیجه را به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس اعلام نماید.
2- حق توقف وسایل نقلیه به شرح زیر محاسبه شود:
2-1- توقف تا نیم ساعت (در هر معبر) برابر قانون رایگان بوده و بابت آن هزینه‌ای دریافت نخواهد شد.
2-2- در محاسبه حق توقف برای توقف‌های بیش از یک ساعت به ازای هر ساعت توقف اضافی تا 4 ساعت به ازای هر ساعت 15 درصد به تعرفه ساعت قبل افزوده می‌شود و برای ساعت‌های بعدی، تعرفه ساعت چهارم محاسبه شود.
3- تعرفه خدمات (حق توقف) در پارکینگ‌های غیرحاشیه‌ای متعلق به شهرداری به شرح پیوست شماره 2 (مهر شده توسط شورای اسلامی شهر مشهد مقدس) تعیین شد.
4- تعرفه‌های قیدشده در این مصوبه از زمان تصویب قابل‌اجرا است. شهرداری مشهد مقدس موظف است تعرفه‌های پیشنهادی در سال‌های بعد را در قالب آلبوم بودجه پیشنهادی سالانه شرکت ترافیک هوشمند الیت به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه نماید.
5- شهرداری مشهد مقدس (سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات) موظف است سازوکار تجمیع ارائه خدمات شهروندی از طریق «من‌کارت» را حداکثر در مدت 6 ماه تهیه و برای تصویب به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه نماید. بدیهی است پس‌از آن، بهای حق توقف در پارکینگ‌ها صرفاً از طریق «من‌کارت» دریافت می‌شود.
6- برای پارک حاشیه‌ای، شهرداری مشهد مقدس (شرکت ترافیک هوشمند الیت) موظف است در صورت توقف خودروهایی که شارژ لازم را ندارند نسبت به الصاق میزان بدهی بر روی خودرو اقدام نموده و زمان پرداخت و شارژ را به مالک خودرو اعلام نماید.
7- شهرداری مشهد مقدس (سازمان حمل‌ونقل و ترافیک) موظف است حق توقف هر یک از معابر مصوب و پارکینگ‌های غیرحاشیه‌ای را به‌صورت مقتضی به اطلاع عموم مردم برساند.
8- مدیریت پارکینگ‌های حاشیه‌ای و دریافت حق توقف در تمامی روزهای هفته به‌جز جمعه و تعطیلات رسمی خواهد بود و ساعات آن مطابق قانون (7 صبح الی 21) است.
9- شهرداری مشهد مقدس موظف است بودجه سال 1394 شرکت ترافیک هوشمند الیت را حداکثر تا پایان خردادماه سال جاری به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه نماید و مبلغ درآمد خالص شرکت را با رعایت قوانین مربوط به‌منظور توسعه و احداث پارکینگ‌های عمومی در سال بعد مورد استفاده قرار دهد.
10- شهرداری مشهد مقدس موظف است در پایان هرسال مالی، صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت ترافیک هوشمند الیت را (پس از تصویب در مجمع عمومی شرکت) به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه کند.
11- شهرداری مشهد مقدس موظف است راهکارهای لازم را در زمینه تحقق و وصول حق توقف افرادی که از پرداخت مبلغ حق توقف خودداری نموده‌اند، حداکثر در مدت 6 ماه به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه نماید.
12- با توجه به اینکه پارک حاشیه‌ای از هر طرف یک لاین خیابان را حذف می‌کند و باعث گره‌های ترافیکی می‌شود، لذا شهرداری مشهد مقدس موظف است ظرف مدت 6 ماه برنامه زمان‌بندی خود را برای حذف پارکینگ حاشیه‌ای و ساخت پارکینگ غیرحاشیه‌ای با مشارکت بخش خصوصی با اولویت محدوده ترافیک تهیه و در قالب لایحه آن را به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه نماید.
13- جانبازان محترم با درصد جانبازی 25 درصد و بیشتر و نیز خانواده معزز شهدای گران‌قدر (شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا) از پرداخت تمام هزینه پارکینگ‌های حاشیه‌ای و 50 درصد هزینه پارکینگ‌های غیرحاشیه‌ای متعلق به شهرداری معاف هستند و شهرداری مشهد مقدس موظف است ظرف مدت یک ماه ترتیبی اتخاذ نماید که این معافیت با سهولت برای آنان اعمال شود.
اما برای آگاهی بیشتر از اجرای این مصوبه مصاحبه‌ای را با سید حسین هاشمی‌زادگان، مدیرعامل شرکت ترافیک هوشمند الیت ترتیب دادیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد اظهار کرد: طبق مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد باید 118 معبر زیر پوشش قرار گیرد که این مهم در حال انجام است.
وی افزود: قبل از این مصوبه 33 خیابان تحت پوشش پارک هوشمند الیت قرار داشت اما با تصویب این مصوبه تعداد خیابان‌های تحت پوشش به 64 خیابان تخت افزایش یافته که با جذب نیرو و رسیدن تجهیزات، خیابان‌های جدید نیز اضافه می‌شود.
مدیرعامل شرکت ترافیک هوشمند الیت تصریح کرد: تا به امروز از 118 معبر مدنظر 97 معبر به بهره‌برداری کامل رسیده و مابقی به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
این گزارش می‌افزاید: مدیریت پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیر حاشیه‌ای مصوبه‌ای است که در حقیقت به دنبال عدالت در پارک حاشیه است، البته قطعاً این طرح با تمام اشتغال‌زایی‌ها، کاهش سرقت خودروها و همچنین عدالت در پارک حاشیه‌ای؛ درآمدهایی نیز دارد که بعد از صرف هزینه برای نیروهای انسانی این طرح مابقی درآمدهای حاصل از آن صرف احداث پارکینگ غیرحاشیه‌ای در سطح شهر مشهد می‌شود که در واقع سود این درآمد نیز به جیب شهروندان ریخته می‌شود.
برچسب ها: شهرفردا ، شهرداری ، مشهد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

زیست‌پذیری فزاینده مناطق شهری، روشی برای جلوگیری از آلودگی و حفاظت از منابع طبیعی در مناطق شهری و پیرامون آنها است که ارتباط مستقیم با بافت فرسوده شهری دارد و برای ارتقاء سطح کیفی زیست پذیری از نظر اقتصادی ،اجتماعی و محیط زیست تجدید نظر در آن صورت گیرد.
تاکسی‌های گردشگری در راه تهران/ استقرار پلیس گردشگری در سطح پایتخت در دست اقدام

تاکسی‌های گردشگری در راه تهران/ استقرار پلیس گردشگری در سطح پایتخت در دست اقدام

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری 50 تور گردشگری در شهر تهران در ایام نوروز گفت: در مجموع هزار و 215 تن از تورهای گردشگری نوروز 97 تهران استفاده کردند.