کد خبر: ۳۹۱۶۰
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان خبر داد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با بیابان‎زایی در استان گلستان مصوب شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، ابوطالب قزلسفلو در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت بیابان‌زایی در استان اظهار کرد: با توجه به تغییر اقلیم و کم شدن بارش باران اراضی شمال استان در معرض بیابانی شدن قرار دارند که برای مبارزه با آن در کشور 5 میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: تغییر اقلیم، کم شدن بارش،  زه دان بودن اراضی، تبخیر زیاد و شوری خاک در شمال استان  300 هزار هکتار از اراضی مرتعی در خطر بیابانی شدن قرار دارند.

قزلسفلو اظهار کرد: برای مبارزه با این پدیده در استان برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم و در کمیته فنی سازمان جنگلها ومراتع کشور از اعتبارات بیابانی برای استان در نظر گرفته شده واین طرح برای دومین باربری استان در نظر گرفته شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان افزود:از ابتدای سال تاکنون 5.4 میلیارد تومان اعتبارات بیابان و ترسیب‌کربن در استان اختصاص یافته است.

وی تاکید کرد: همچنین دومین پایلوت ترسیب کربن روز مقابله با بیابان‎زدایی در استان  کلید می‎خورد و از سوی دفتر عمران سازمان ملل تائید می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان تصریح کرد: فاز نخست طرح ترسیب کربن در شهرستان آزادشهر در منطقه کاشیدار، وامنان و تیم‎آباد در حال اجراست و این طرح برای فاز دوم در استان اجرایی می‎شود.

قزلسفلو تاکید کرد:برای منطقه شمال استان برنامه‎های در دست داریم مانند تقویت پوشش گیاهی و استقرار گیاهان مقاوم به خشکی و شوری است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اظهار کرد: در شرایط موجود پوشش گیاهی منطقه مقاوم نیست و با تغییر اقلیم  فرسایش خاک را به وجود آورده و با شرایط موجود باید پوشش گیاهی با شرایط اقلیمی کشت کنیم تا علاوه بر حفظ پوشش گیاهی منطقه و تامین علوفه مورد نیاز دامداران مشکل بیکاری منطقه که با تغییر اقلیم ایجاد شده برطرف شود.

وی افزود: در رویکرد جدید و با اعتبارات مورد نیاز امیدواریم بتوانیم از توسعه بیابان جلوگیری کنیم که برای این کار بخشی از اعتبارات استانی را هم لحاظ کنیم تا با 5 تا 5.5 میلیارد تومان اعتبارات مصوب بتوانیم این طرح را اجرای کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان تصریح کرد: 2 طرح بیولوژیک را در دستور کار داریم که در پروژه بیولوژیک کشت نهال‎های مورد نیاز، کشت گیاهان مرتعی، گیاهان مثمره را در نظر گرفته‌ایم و اجرای عملیات زهکشی را در طرح غیربیولوژیک در حال اجرا داریم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
خسارات زلزله در تایوان‎/ تصاویر

خسارات زلزله در تایوان‎/ تصاویر

وقوع زلزله ۶.۴ ریشتری در نزدیکی شهر ساحلی هوالین تایوان، موجب تخریب ساختمان ها و از جمله فروریختن یک هتل شد.
پیام رهبر انقلاب در پی سانحه مصیبت‌بار سقوط هواپیما

پیام رهبر انقلاب در پی سانحه مصیبت‌بار سقوط هواپیما

در پی سانحه‌ی مصیبت‌بار سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج رهبر معظم انقلاب در پیامی این سانحه را به خانواده‌های داغدار جان باختگان تسلیت گفتند.