کد خبر: ۳۹۱۶۰
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان خبر داد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: بیش از ۵ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با بیابان‎زایی در استان گلستان مصوب شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، ابوطالب قزلسفلو در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت بیابان‌زایی در استان اظهار کرد: با توجه به تغییر اقلیم و کم شدن بارش باران اراضی شمال استان در معرض بیابانی شدن قرار دارند که برای مبارزه با آن در کشور 5 میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: تغییر اقلیم، کم شدن بارش،  زه دان بودن اراضی، تبخیر زیاد و شوری خاک در شمال استان  300 هزار هکتار از اراضی مرتعی در خطر بیابانی شدن قرار دارند.

قزلسفلو اظهار کرد: برای مبارزه با این پدیده در استان برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم و در کمیته فنی سازمان جنگلها ومراتع کشور از اعتبارات بیابانی برای استان در نظر گرفته شده واین طرح برای دومین باربری استان در نظر گرفته شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان افزود:از ابتدای سال تاکنون 5.4 میلیارد تومان اعتبارات بیابان و ترسیب‌کربن در استان اختصاص یافته است.

وی تاکید کرد: همچنین دومین پایلوت ترسیب کربن روز مقابله با بیابان‎زدایی در استان  کلید می‎خورد و از سوی دفتر عمران سازمان ملل تائید می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان تصریح کرد: فاز نخست طرح ترسیب کربن در شهرستان آزادشهر در منطقه کاشیدار، وامنان و تیم‎آباد در حال اجراست و این طرح برای فاز دوم در استان اجرایی می‎شود.

قزلسفلو تاکید کرد:برای منطقه شمال استان برنامه‎های در دست داریم مانند تقویت پوشش گیاهی و استقرار گیاهان مقاوم به خشکی و شوری است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اظهار کرد: در شرایط موجود پوشش گیاهی منطقه مقاوم نیست و با تغییر اقلیم  فرسایش خاک را به وجود آورده و با شرایط موجود باید پوشش گیاهی با شرایط اقلیمی کشت کنیم تا علاوه بر حفظ پوشش گیاهی منطقه و تامین علوفه مورد نیاز دامداران مشکل بیکاری منطقه که با تغییر اقلیم ایجاد شده برطرف شود.

وی افزود: در رویکرد جدید و با اعتبارات مورد نیاز امیدواریم بتوانیم از توسعه بیابان جلوگیری کنیم که برای این کار بخشی از اعتبارات استانی را هم لحاظ کنیم تا با 5 تا 5.5 میلیارد تومان اعتبارات مصوب بتوانیم این طرح را اجرای کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان تصریح کرد: 2 طرح بیولوژیک را در دستور کار داریم که در پروژه بیولوژیک کشت نهال‎های مورد نیاز، کشت گیاهان مرتعی، گیاهان مثمره را در نظر گرفته‌ایم و اجرای عملیات زهکشی را در طرح غیربیولوژیک در حال اجرا داریم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اجرای حکم اعدام قاتل آتنا / تصاویر

اجرای حکم اعدام قاتل آتنا / تصاویر

حکم اعدام اسماعیل رنگرز که خردادماه امسال آتنا اصلانی کودک ۷ساله پارس‌آبادی را پس از آزار و اذیت به قتل رسانده بود، صبح امروز با حضور مسئولان و مردم در ملأ عام اجرا شد.
زلزله ۷.۱ ریشتری در مکزیک / تصاویر

زلزله ۷.۱ ریشتری در مکزیک / تصاویر

زمین‌لرزه‌ای قدرتمند در بخش مرکزی مکزیک باعث مرگ بیش از ۱۴۰ نفر و ریزش ساختمان‌ها در مکزیکو سیتی، پایتخت این کشور شده است.