کد خبر: ۳۹۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
گزارش
طرح اردوهای جهادی بسیج سازندگی به‌منظور استفاده از نیرو و نشاط جوانان برای سازندگی کشور در اوقات فراغت اجرا شده است که هر سال هم به تعداد داوطبان خواهان شرکت در این اردوها افزوده می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، شاید هنوز بسیاری از مردم با کیفیت اردوهای جهادی که به‌ سفارش مقام معظم رهبری تشکیل شده است آشنا نشده باشند و ندانند تلاش دسته‌جمعی عده‌ای داوطلب جوان، نوجوان و حتی مسن چه تاثیری بر شاداب‌سازی و آبادانی کشور به‌ویژه در مناطق محروم می‌تواند داشته باشد.

اردوهای جهادی در اصفهان

اردوهای جهادی باهدف محرومیت‌زدایی، خدمات‌رسانی، پزشکی، فرهنگی و عمرانی به‌همت داوطلبان بسیجی از همه رده‌های سنی که توانایی تلاش برای بهسازی و کمک به مردم در مناطق محروم داشته باشند آغاز به‌کار کرده است.

رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان دراین‌باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: امسال 120 هزار داوطلب در استان اصفهان در قالب اردوهای جهادی به مناطق محروم اعزام می‌شوند.

احسان رضاپور با بیان اینکه این افراد در قالب 300 اردو به‌منظور اردوهای جهادی به مناطق محروم اعزام می‌شوند، اظهارداشت: حدود 50 اردوی دانشجویی و بقیه هم بسیج مساجد محلات است.

حاشیه‌نشینی اولویت اردوهای جهادی

اولویت برگزاری این اردوها در مناطق حاشیه‌نشین است، در استان اصفهان این اولویت در نظر گرفته شده است.

رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان می‌گوید: نیروی مازاد را به خارج از استان اصفهان و استان‌هایی مانند چهارمحال و بختیاری، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، خوزستان و کرمان اعزام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اردوهای جهادی در قالب اردوهای 3 روزه، 7 روزه و 10 روزه است، افزود: اردوهای یک‌روزه هم صورت می‌گیرد که برای حلقه‌های صالحین و به‌منظور آشنایی با فرهنگ اردوهای جهادی و محله محور است.

رضاپور به این موضوع هم اشاره کرد که اگر کاری روی زمین مانده باشد بسیجیان اعزام شده با جان و دل برای مردم انجام می‌دهند، ساخت مسکن محرومان، جمع‌آوری محصولات کشاورزان مستمند، لایروبی قنوات و هر کاری که باعث کمک به دیگران شود.

اعزام 150 گروه پزشکی به مناطق محروم

وی با اشاره به اعزام 150 تیم پزشکی به مناطق محروم افزود: هر گروه پزشکی شامل پزشک، پزشکیار، پرستار، مشاوران زن و مرد به همراه اقلام دارویی است که با پذیرش رایگان به وضع مراجعان رسیدگی می‌کنند.

داوطلبان اردوهای جهادی در حال افزایش است

رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان گفت: 120 هزار نفری که ثبت نام کرده‌اند همگی داوطلب اعزام اردوهای جهادی هستند، ما تعداد را تعیین نمی‌کنیم و به طور قطع با توجه به استقبال بسیار مردم بیش از این تعداد اعزام خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم این اردوها محدود به تابستان نباشد و در تمام طول سال اعزام داشته باشیم تا در همه ایام سال کمک به مردم محروم در مناطق مختلف استان و کشور انجام شود.

اردوهای هجرت دانش‌آموزی

رضاپور در ادامه با اشاره به اردوهای هجرت ویژه دانش‌آموزان بیان کرد: اردوهای هجرت دانش‌آموزی با هدف بهسازی و مرمت مدارس برگزار می‌شود و دانش‌آموزان با شرکت در این اردوها به فعالیت می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه هر دانش‌آموز یک دوره 10 روزه در اردو حضور داردف افزود: محدودیت زمانی را به این علت که فرصتی هم برای بقیه دانش‌آموزان باشد درنظر گرفتیم.

از تعمیر میز و نیمکت مدارس تا قدرشناسی دانش‌آموزان

اردوهای جهادی دانش‌آموزی با هماهنگی آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس و به‌منظور شاداب‌سازی و بازسازی مدارس صورت می‌گیرد،.

رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان می‌گوید: تعمیر میز و نیمکت، نقاشی در و دیوار و اقدامات مورد نیاز دیگر به‌همت این دانش‌آموزان انجام می‌شود.

رضاپور افزود: دانش‌آموزان به‌طور معمول مدارس و مناطق شهرستان خود را پوشش می‌دهند، فرهنگ و تفکر ما این است که دانش‌آموز همان مدرسه به‌آنجا برای اردو وارد شده و متوجه شود که تعمیر و بهسازی مدرسه چه مشقاتی دارد و به این ترتیب خودشان در نگهداری آن کوشا باشد.

گسترش فرهنگ جهادی در اردوهای جهادی

گسترش فرهنگ جهادی یکی از مهمترین اهداف اردوهای جهادی است چرا که جهادگران تلاش می‌کنند مشکلات شهر و حتی کشورشان را تا جایی که از دستشان بر می‌آید برطرف کنند.

گسترش فرهنگ اردوهای جهادی می‌تواند به عنوان الگوی پیشرفت به تمام مردم دنیا معرفی شود. اکرم خدایی، دانش‌آموز دوره متوسطه در مورد اردوهای جهادی به خبرنگار تسنیم گفت: شاید باور نکنید که چه‌قدر برای شرکت در این اردوها لحظه‌شماری کردم.

او می‌گوید: خوشحالم که با زندگی محرومان آشنا می‌شوم، شاید هم بهتر بتوانم کمک کنم و هم قدر زندگی راحت خودمان را بیشتر بدانم.

هجرت و دوری از زندگی شهری

هجرت و دوری از زندگی شهرنشینی یکی دیگر از مهم‌ترین ابعاد اردوهای جهادی است. جدایی از زندگی روزمره و حضور در محیطی با شرایط اولیه زندگی این بستر را فراهم می‌کند تا شرکت‌کنندگان ضعف‌های فردی و تعلقات به زندگی روزمره را درک کنند.

خدمت‌رسانی و انتظار یاری از طرف مسئولان

یکی دیگر از اهداف اردوهای جهادی خدمت‌رسانی به مردم است که داوطلبان بسیاری با جان و دل کمر همت بسته و به یاری محرومان می‌شتابند، این طرح هیچ‌کس را اجبار به شرکت نمی‌کند و علاقه‌مندان خود داوطلب اعزام می‌شوند و این نشان از موفقیت و استقبال گسترده اردوهای جهادی در ایران دارد.

اردوهای جهادی و اردوهای هجرت که هر دو اهدافی یکسان در یاری رساندن به محرومان دارند از تیرماه، آغاز می‌شود و تعداد بسیاری از جوانان، نوجوانان و کارمندان، کارگران، پزشکان و ... در این طرح‌ها شرکت کرده و در کنار یکدیگر به فعالیت می‌پردازند اما در این راه زیبا نیاز است مسئولان کشوری و استانی به یاری بشتابند تا با حمایت از این طرح‌ها، مردم مناطق محروم را هم که با دست خیر بسیجیان تا حدودی از سختی زندگی‌شان کاسته می‌شود، یاری کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

کارشناس بازار مسکن گفت: درحالیکه در دنیا راهکارهایی نظیر تعیین اجاره‌بهای مسکن در مناطق مختلف شهری، تعیین دفعات و حداکثر میزان افزایش اجاره‌بها و نیز تعیین شرایط فسخ و تمدید قرارداد اجاره برای حمایت از مستاجران تدوین شده رشد اجاره بها در ایران تابع تورم عمومی و تورم مسکن است.
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.