کد خبر: ۳۹۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
شهر فردا گزارش می‌دهد
شورای رقابت رونمایی از جدول افزایش قیمت‌های خودرو در سال 96 را با وجود انتخابات از اواخر اردیبهشت به تیرماه موکول کرد و اعلام کرده افزایش آنچنانی با توجه به تورم و رکود نخواهیم داشت. اما جداول قیمتی خودروسازان تابع این فرمول نیست و صعود قیمت‌ها جلوه‌گری می‌کند.

شهرفردا-فاطمه مهردادیان- گمانه‌زنیها برای افزایش قیمت سالانه خودرو ادامه دارد، هر چند شورای رقابت اعلام کرده با توجه به تورم پایین سال گذشته و سال جاری خبری از افزایش آنچنانی قیمت ها نیست، اما خودروی‌ها در پیش‌نویس جداول خود از 250 هزار تومان تا 2 میلیون تومان بازه افزایش قیمت را پیش‌بینی کرده‌اند.

شورای رقابت هرساله تا پایان اردیبهشت، از افزایش رسمی و سالانه قیمت خودروها رونمایی می‌کرد اما امسال انتخابات ترمز گرانی‌های خودرو را هم کشید و اکنون در اواخر خردادماه شورای رقابت اعلام کرده است در هفته اول تیرماه چگونگی رشد قیمت ها را اعلام خواهد کرد.

 رضا شیوا رییس شورای رقابت پیش از این اعلام کرده بود، شروطی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته‌اند تا ضمن کیفی‌سازی برخی محصولات حاشیه بازار نیز وجود نداشته باشد، با این همه خودروسازان معتقدند، فریز قیمتی سالهای 93 و 94 به اندازه کافی خودروسازان را با کمبود نقدینگی روبرو کرده و با فشار سازمان استاندارد برای ارتقاء کیفیت خودروها چاره‌ای جز افزایش قیمت‌ها نیست.

 احمد نعمت دبیر انجمن خودروسازان می گوید: سازمان استاندارد بیش از 55 استاندارد را برای خودروها اجباری کرده است که 22 استاندارد از گذشته در سیستم تولید وجود داشت و 11 استاندارد نیز باید تا دهم دیماه سال جاری در خودروها اعمال شود که طبیعتا هزینه تمام شده خودرو را افزایش داده و نمی توان سیاست فریز را اعمال کرد.

 وی تاکید می کند: جداول پیش فروش قیمت خودروسازان اعم از ایران خودرو یا سایپا غیر رسمی است و خودروسازان تابع قیمت اعلامی شورای رقابت هستند.

نعمت تاکید می کند: رکود حاکم بر بازار با افزایش پرشتاب قیمت همخوانی ندارد و افزایش‌ها با شیب بسیار ملایم و متناسب با قدرت خرید مردم صورت می‌گیرد.

سال گذشته گروه سایپا به‌خاطر بی‌کیفیت بودن خودروهای خود جریمه کم‌کیفیتی را دریافت کرد و به‌طور متوسط جریمه بی‌کیفیتی محصولات سایپا منفی 86/ 1 درصد اعلام شد، نرخ تورم بخشی محصولات این شرکت  28/ 4 درصد اعلام شد که با توجه به فرمول قیمت گذاری  4/ 0 اجازه افزایش قیمت به این شرکت داده شد.

اما محصولات ایران‌خودرو که گفته شده بود کیفیت آن بالاتر است و تورم بخشی محصولاتش نیز 72/ 3 درصد منتشر شده بود، جایزه 1/ 1 درصدی را از کیفیت دریافت و مجوز افزایش قیمت 81/ 1 درصدی برای محصولات این خودروساز صادر شد که گمانه‌زنیها حاکی است امسال نیز افزایش قیمت نیز با همین فرمول محاسبه شود.

جدول وضعیت قیمت تعدادی از خودرو‌های پرفروش بازار در طی چند سال گذشته به شرح ذیل است:

تیرماه افزایش قیمت خودرو با فرمول رکود اعلام می شودتیرماه افزایش قیمت خودرو با فرمول رکود اعلام می شود

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آخرین آمار تلفات زلزله کرمانشاه؛ 470 کشته و 6700 زخمی

آخرین آمار تلفات زلزله کرمانشاه؛ 470 کشته و 6700 زخمی

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه گفت: آب و برق بیشتر مناطق زلزله زده استان وصل شده است.
بساط انتشار اوراق مشارکت نامحدود برچیده شد

بساط انتشار اوراق مشارکت نامحدود برچیده شد

سال گذشته دولت برای جبران کسری بودجه 55 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کرد اما مجلسی‌ها تلاش می‌کنند با تصویب ماده واحده‌ای، سقف انتشار اوراق را محدود کنند.