کد خبر: ۳۹۱۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
رشد ۱۲ درصدی مصرف گازوئیل در سال جاری نسبت به سال گذشته آن هم در شرایط رکود دامنه‌دار در بخش‌های مختلف نشان می‌دهد احتمالا سوخت از درگاه‌های جدیدی از چرخه مصرف رسمی خارج شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، براساس جدیدترین آمار مصرف سوخت گازوئیل در کشور مصرف گازوئیل غیر نیروگاهی از ابتدای سال جاری تا کنون به طور میانگین 63.9 میلیون لیتر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 6 درصدی داشته است.

همچنین براساس آمار، مصرف گازوئیل در تمام بخش‌ها از جمله نیروگاهی و غیر نیروگاهی که شامل بخش کشاورزی و حمل و نقل می‌شود رشد 12 درصدی را نشان می‌دهد به طوری که از ابتدای سال جاری 74.7 میلیون لیتر به طور میانگین گازوئیل مصرف شده است که میزان مصرف این سوخت در سال 95 حدود 66.7 میلیون لیتر به طور متوسط در روز بوده است.

با این شرایط یک سوال مهم و اساسی پیش می آید که با وجود اجرای طرح سهمیه بندی سوخت براساس پیمایش و همچنین افزایش گاز رسانی به نیروگاه ها که موجب به کاهش ملموس مصرف سوخت گاوزئیل در کشور شده است، چرا شاهد رشد 12 درصدی مصرف گازوئیل در طول این مدت هستیم؟

آن هم در شرایطی که رکود دامنه‌دار در کشور ادامه دارد و به شختی می‌توان پذیرفت افزایش مصرف گازوئیل ناشی از رونق حمل و نقل یا دیگر بخش‌های اقتصاد باشد.

براساس پیگیری های خبرنگار فارس مصرف گازوئیل در نیروگاه ها هم اکنون که در فصل گرم سال هستیم کمتر از 5 میلیون لیتر در روز است و البته مصرف گازوئیل در بخش کشاورزی نیز چندان قابل اعتنا نیست بنابراین بیشترین میزان مصرف مربوط به بخش حمل و نقل است.

از طرف دیگر باید تاکید کرد خودروهای جدید گازوئیل سوز به ناوگان حمل و نقل افزوده نشده است بنابراین برخی از کارشناسان معتقدند باوجود اجرای طرح سهمیه بندی گازوئیل بر اساس پیمایش اما هنوز شاهد قاچاق این حامل انرژی هستیم و به احتمال بسیار زیاد بخش قابل توجهی از رشد مصرف به قاچاق گازوئیل مربوط می شود.

اگر این تحلیل صحیح باشد، مسئولان باید برای بهینه کردن طرح سهمیه بندی سوخت براساس پیمایش و نصب جی پی اس بر روی خودروهای گازوئیل سوز و تخصیص سهمیه براساس جی پی اس سریعا اقدام کنند تا مانع از خروج گازوئیل از کشور شوند.
برچسب ها: گازوئیل ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
عزاداری میلیونها عاشق امام رئوف در بارگاه مطهر ثامن الحجج

عزاداری میلیونها عاشق امام رئوف در بارگاه مطهر ثامن الحجج

مشهد الرضا امروز به روی میلیونها زائر عاشق امام رئوف آغوش گشوده تا عزاداران بار دیگر از عمق وجود عشق و ارادت خود را به سلطان توس نشان دهند.
جنجال بیت کوین؛ تحولی در کسب و کار مجازی یا نسل دوم گلدکوئیست

جنجال بیت کوین؛ تحولی در کسب و کار مجازی یا نسل دوم گلدکوئیست

جنجال بیت کوین با عبور از 8 هزار دلار و 20 سنت وارد فاز جذابیت در فضای سایبری کشورمان شده و با یک سرچ ساده صدها اپلیکیشن و نرم افزار ادعای ثروتمند کردن مشتریانشان را دارند. اپلیکیشن هایی که در خود رد پای شرکتهای هرمی را دارند و بوی کلاهبرداری به شدت از آنها به مشام می‌رسد.