کد خبر: ۳۹۰۹۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
شهر فردا گزارش می‌دهد
واحد لاکچری، مستر خواب‌ها، متریال ایتالیایی و ویوی ابدی از مشخصات واحدهای مسکونی است ،که با هشتک "#" لوکس این روزها هم در بازارهای الکترونیک مسکن و هم در منوهای فعال، مشاوران املاک به وفور دیده می‌شود.
شهرفردا-فاطمه مهردادیان-بر اساس آمار منتشر شده 5.2 میلیون واحد مسکن خالی در کشور وجود دارد که 500 هزار واحد آن تنها در شهر تهران قرار دارد، واحدهایی که از پایان سال ساخت آن بین 2 تا 6 سال می‌گذرد و سازندگان آن به علت راکد بودن بازار مسکن ترجیح داده اند از رهن و اجاره آن چشم پوشی کرده و واحدهای خود را "کلید نخورده" نگه دارند.

حالا دولت با سناریوهایی که معلوم نیست چقدر چکش کاری شده تلاش می‌کند تا سازندگان واحدهای نوساز را مجاب به فروش به قیمت مناسب یا رهن و اجاره کند، سناریوهایی مثل اخذ مالیات 10 درصدی واحدهای نوساز که جنجال زیادی نیز به پا کرده است.

لوکس‌سازها که در مناطق شمالی و غرب تهران در پهنه قابل توجهی فعالیت می‌کنند، معادلات بازار مسکن را به نفع دهک دهمی‌ها تقویت می‌کنند. به این معنا که سرمایه‌ای که باید در خدمت قشر متوسط و ساخت واحدهای 60 تا 80 متری باشد به سمت بزرگ متراژها پرواز کرده و با اعتماد به داشتن خریداران دست به جیب، این روزها افزایش روز افزونی پیدا کرده است.

ایرج رهبر، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره به بازار مسکن می‌گوید: بررسی آمار منتشر شده از منازل خالی هرچند به تفکیک شهر و روستا نیست اما نشان می‌دهد، بخشی از بازار مسکن که مربوط به واحدهای لوکس می‌شود روند افزایشی گرفته است.

وی می‌افزاید: واحدهای لوکس که به نوعی پاسخی به تجمل‌گرایی جامعه مخاطب است، در مرحله ورود به رونق قرار دارد که می‌تواند نوید رونق سایر بخش های مسکن را نیز به همراه داشته باشد.

این کارشناس همچنین با اشاره به مناطق پررونق معاملات مسکن تاکید می‌کند: بخش‌های قابل توجهی از مناطق شمالی و غربی تهران دارای سند مشاع یا اوقافی است که با داشتن آب و هوای مناسب، منطقه رو به رشد و سایر مولفه‌های مطلوب سرمایه‌گذاری با جذب سرمایه‌گذاران خاص تبدیل به بخشی از سبد عرضه در منوی مسکن شده است.

وقتی مارک دارهای مسکن معادله بازار را بهم میزنند

رهبر تاکید می‌کند: ساخت واحد لوکس در سعادت آباد، شهرک غرب، فرمانیه، گلاب دره، اوین، تجریش، جنت آباد، صادقیه و سایر مناطق پرتقاضا در تهران با داشتن سند مشاعی یا اوقافی هر چند با قیمت پایین‌تری معامله می شوند، اما در قالب مسکن لوکس دامنه مخاطبان گسترده‌ای برای خود دست و پا کرده اند که همیشه نیز بازار خود را داراست.

این کارشناس مسکن تاکید می‌کند: ساخت واحدهای لوکس در شمال و غرب تهران و واحدهای مسکن در اطرف تهران هرچند به بخشی از تقاضای مسکن پاسخ می‌دهد اما ساخت مسکن برای اقشار متوسط در سایر مناطق مختل شده و موازنه بازار را از تعادل خارج می کند که اثر خود را بر بازار رهن و اجاره نیز باقی خواهد گذاشت.

رهبر تاکید کرد: قیمت معامله و خرید و فروش این بخش از واحدهای ساخته شده نسبت به قیمت واحدهای دارای سند رسمی ارزانتر است، اما خریداران و جذابیتهای خود را دارد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران همچنین گفت: آمار رسمی برای واحدهای دارای سند وقفی و مشاعی یا اسناد تعاونی وجود ندارد اما بخش قابل توجهی از حجم منوی مسکن را شامل می شود.

رهبر گفت: لوکس‌سازی با حجم قابل توجهی در مناطق شمالی تهران با وجود بازار راکد مسکن ساخته می‌شود و بجای استفاده از مصالح ساختمانی داخلی از نوع وارداتی و برند آن استفاده می کنند که قیمت تمام شده را به شدت افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: رونق نسبی بازار واحدهای لوکس در حالیست که تقاضای مسکن از خرید به سمت اجاره تغییر جهت یافته و افزایش معنادار اجاره در تهران با وجود عدم افزایش قیمت مسکن و تورم را باید در همین بستر جستجو کرد.

برچسب ها: مسکن لوکس ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

شهر خلاق شهری است که عنصر نخبه محوری در هیچ کدام از عرصه های فعالیت آن غایب نیست.
ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: ساماندهی پساب های جنوب تهران نیازمند یک هزار میلیارد بودجه است که بصورت فایناس داخلی یا خارجی و با مشارکت دولت اجرایی خواهد شد.