کد خبر: ۳۹۰۶۵
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
براساس بررسی وضعیت تولیدات علمی کشورمان درپایگاه ای اس آی، طی دوره ۱۰ سال و۱۰ ماهه اول ژانویه ۲۰۰۷ تا ۳۰ ماه مه ۲۰۱۷، تعداد مقالات برتر ایران از ۳۱۳ عنوان در سال ۲۰۰۷ به ۸۹۱ عنوان رسیده است.

 

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، به نقل از مهر، پایگاه ای‌اس‌آی(ESI)برای تجزیه و تحلیل کمی پژوهشگران و کشورها به وجود آمده و به محققان کمک می‌کند تا از پژوهش‌ها و روند تسلسل علوم آگاه شوند. 

این پایگاه برای رسیدن به این هدف ۲۲ رشته انتخابی از بین مجلات موجود در وب آو ساینس از سراسر دنیا را که در موسسه آی اس آی وجود دارد، تحت پوشش قرار می‌دهد؛ همچنین این پایگاه شامل ابزار آماری برای رتبه بندی پژوهشگران، سازمان‌ها، کشورها و مجلات به لحاظ میزان استناد با آن‌ها نیز است.

پایگاه ای‌اس‌آی به گردآوری آمار و اطلاعات درباره پیشرفت علوم مبتنی بر شمارش انتشار مقالات مجلات از پایگاه علمی تامسون رویترز می‌ پردازد که شامل تمامی مقالات چاپ شده در ۱۰ سال اخیر این مجلات(مجلاتی که در نمایه‌های استنادی آِ اس آی نمایه می‌شوند) است.

با استفاده از اطلاعات منتشر شده در این پایگاه در آپریل ۲۰۱۷ که مربوط به بازه زمانی اول ژانویه ۲۰۰۷ تا پنجم ژوئن ۲۰۱۶ است و مشتمل بر بیش از ۱۰ میلیون مقاله از ۲۲ رشته خاص است، تلاش شده تا چشم انداز روشنی از پیشرفت علمی کشورمان ترسیم شود.

وضعیت ایران در حوزه های مختلف علمی

مطابق آخرین آمار این پایگاه، طی دوره ۱۰ سال و ۱۰ ماهه اول ژانویه ۲۰۰۷ تا ۳۰ ماه مه ۲۰۱۷، که به صورت دوره‌های ۵ ساله آمار ارائه می‌کند، وضعیت علمی جمهوری اسلامی ایران به شرح ذیل است :

آمار تعداد تولیدات علمی ایران در دوره‌های پنج ساله

داده‌های نمودار شماره ۱ نشان می‌دهد که به صورت کلی در طول ده سال مورد بررسی، روند تولیدات علمی ایران شاهد رشد خطی بوده است. از آنجایی که این پایگاه دوره‌ای پنج‌ساله را مورد بررسی قرار می‌دهد، این آمار به صورت کلی قابل نمایش است.

کیفیت تولیدات علمی

یکی از راه‌های بررسی کیفیت تولیدات علمی مرجع شدن و محل رجوع به آن است. به این معنی که سایر دانشمندان نیز از آن استفاده کرده و در کار علمی خود به آن استناد کنند و به صورت کلی آن را مورد تایید قرار داده و صحت آن را نیز مورد تاکید قرار دهند. به همین دلیل استناد می‌تواند یکی از راه‌های شناسایی کیفیت یک تولید علمی باشد.

آمار کلی تعداد استنادات ایران در دوره‌های پنج‌ساله

آمارها در خصوص تعداد استنادات نیز در نمودار شماره ۲ نشان می‌دهد که به صورت کلی در طول ده سال مورد بررسی روند تعداد استنادات علمی ایران نیز شاهد رشد خطی بوده است.

آمار استناد به ازای هر مقاله ایران در دوره‌های پنج ساله

با توجه به اطلاعات نمودار شماره ۳، از لحاظ کیفی در طول ده سال مورد بررسی نیز تعداد استناد به ازای هر مقاله نیز افزایش داشته است. یعنی از ۲.۷۱ استناد به ازای هر مقاله منتشر شده در نشریات معتبر علمی در سال ۲۰۰۷ به۳.۲۸استناد به ازای مقاله در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

آمار مقالات برتر ایران در دوره‌های پنج ساله

یکی دیگر از راه‌های شناسایی کیفیت تولیدات علمی تعداد مقالات برتر کشورها، انتشار در پایگاه ای‌اس‌آی است. به این معنی که تعداد مراجعه به این مقالات زیاد بود و در طی دو سال اخیر به عنوان برترین مقاله در حوزه‌های خود شناخته می‌شوند. بر همین اساس تعداد مقالات برتر ایران از ۳۱۳ عنوان در سال ۲۰۰۷ به ۸۹۱ عنوان در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

آمار استناد به ازای هر مقاله برتر ایران در دوره‌های پنج ساله

از آنجایی که دوره استناد به مقالات نیاز به طی زمان است، مقالات برتر نیز هرچه از زمان آن می‌گذرد، در گذر زمان تعداد بیشتری استناد دریافت می‌کنند بنابراین شاهد کم شدن تعداد استناد مقالات برتر در سال‌های اخیر می‌باشیم که این روند برای همه کشورها نیز صادق است. اگر به تعداد استناد به مقالات علمی ایران نظری داشته باشیم از ۱۷۲.۱۷ استناد به از هرمقاله در سال ۲۰۰۷ به ۴۲.۱۹ استناد به ازای هر مقاله در سال ۲۰۱۷ می‌رسیم. 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.
ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

یک کارشناس حقوقی گفت: رای دیوان عدالت اداری پیرامون ابطال اخذ عوارض تابلوها به علت مشمول نبودن تابلوها در قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین ورود قانونی شورای شهر برای تعیین عوارض قابلیت برگشت داشته و سیاسی نیز به نظر نمی رسد.