کد خبر: ۳۹۰۴۶
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
كارشناس مسؤول گياهان دارويی سازمان جهاد كشاورزی قزوین:
كارشناس مسؤول گياهان دارويی سازمان جهاد كشاورزی استان قزوین بر ضرورت تشكيل تعاونی روستايی در زمينه گياهان دارويی تأکید کرد و گفت: گياهان دارويی قزوين شناسنامه‌دار و برندسازی شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، جلسه کارگروه مشترک تشکیل شرکت تعاونی گیاهان دارویی با حضور نوروزی کارشناس مسؤول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان، علینقی سیمیاری معاون اداری و مالی، عباسی رئیس اداره آموزش، چگینی رییس اداره بازرگانی، رشوند کارشناس نظام‌های بهره‌برداری، قاضی رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان قزوین، آرامیده رئیس اداره تعاون روستایی بوئین زهرا و حیدری رئیس اداره تعاون روستایی تاکستان صبح امروز در سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

کارشناس مسؤول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در این جلسه با اشاره به تشکیل کمیته گیاهان دارویی گفت: در این کمیته باید نماینده استاندار، بهداشت، استاندارد، تعزیرات و تمام ارگان‌های اثرگذار عضو باشند.

نوروزی با تأکید بر نظارت جدی بر روی فعالیت عطاری ها، تصریح کرد: 800 نفر از هموطنان مان در سال گذشته بر اثر مصرف خودسرانه گیاهان دارویی فوت کرده اند و باید به فکر ساماندهی عطاری ها باشیم تا به صورت خودسرانه نسخه تجویز نکنند.

وی مطرح کرد: عملیات شناسایی گیاهان دارویی منطقه ضروری بوده و اطلاعات آن در حال جمع‌آوری است.

کارشناس مسؤول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه نباید نگاه به گیاهان دارویی به صورت یک گیاه زراعی باشد، خاطرنشان کرد: اگر شرایط جوی این گیاهان متفاوت شود با محدودیت برداشت و کیفیت پایین مواجه می‌شویم که در ارتفاعات مختلف اسانس گیاهان دارویی بالا و پایین می‌شود.

نوروزی یادآور شد: عصاره گیاهان دارویی باید به صورت کارشناسی شده در سفره غذایی مردم وجود داشته باشد.

علینقی سیمیاری معاون اداری و مالی سازمان تعاونی روستایی استان قزوین هم در این جلسه با اشاره به ضرورت یک تشکل منسجم به منظور ساماندهی و سازماندهی تولیدکنندگان و بهره‌برداران گیاهان دارویی عنوان کرد: با رعایت اهداف توسعه کشاورزی در زمینه تأمین خدمات کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی، تهیه و تدارک و تولید مواد و وسایل مورد احتیاج حرفه‌ای اعضا، عملیات جمع‌آوری، نگهداری، تبدیل، طبقه‌بندی، بسته‌بندی، بازاریابی و فروش محصولات گیاهان دارویی اعضا، از جمله موضوع اصلی و قابل توجه‌ای است که باید در سازمان با جدیت پیگیری کرد تا بتوانیم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری  به نام  اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مزین و نامگذاری شده است زمینه لازم در زمینه اشتغال را در استان فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه علم در کنار تجربه به نتیجه می‌رسد، بیان کرد: استان قزوین ظرفیتی بالا در زمینه تولید گیاهان دارویی دارد و این  محصولات باید برندسازی و شناسنامه‌دار شود.

معاون اداری و مالی سازمان تعاونی روستایی استان قزوین بر استفاده از سرمایه‌گذاران به ویژه سرمایه‌گذاران خارجی تأکید کرد و افزود: هر منطقه استان محصول خاص خود را دارد و باید از تمام امکانات استفاده کنیم.

سیمیاری مطرح کرد: طرح‌های توجیهی نیاز به خردجمعی دارد و با وحدت و همدلی می‌توان مشکلات موجود را حل کرد.

عباسی رئیس آموزش سازمان تعاون روستایی استان قزوین هم بر ترغیب و تشویق تعاونی‌ها در تولید گیاهان دارویی تأکید کرد و گفت: باید تولیدکنندگان گیاهان دارویی ساماندهی شوند.

وی با بیان اینکه تشکیل تعاونی موجب اشتغال‌زایی و بهبود اقتصاد خانواده می‌شود، تصریح کرد: در صورت بالا بودن کیفیت گیاهان دارویی رقابت‌پذیری در این عرصه بالا می‌‌رود.

گفتنی است، رؤسای ادارات هم در این جلسه در خصوص نبود بازاریابی مناسب گیاهان دارویی، تشکیل تعاونی منسجم، کیفیت محصولات تولیدی و غیره مطالبی را بیان کردند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اتخاذ تمهیدات ترافیکی برای برگزاری راهپیمایی روز قدس

اتخاذ تمهیدات ترافیکی برای برگزاری راهپیمایی روز قدس

تمهیدات ترافیکی برای برگزاری هرچه بهتر راهپیمایی روز قدس از سوی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تشریح شد.
خبر خوش برای خبرنگاران بدون طرح ترافیک

خبر خوش برای خبرنگاران بدون طرح ترافیک

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: بزودی سامانه‌ای برای ثبت نام ثبت نام از خبرنگاران برای دریافت کارت بلیت مترو اعلام خواهد شد.