کد خبر: ۳۹۰۲۵
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
شهر فردا گزارش می دهد
کرمانشاه را گهواره تمدن ایران زمین می خوانند شهری که تنوع آثار تاریخی در آن بی شمار است و کوچه های آشتی کنان یکی پس از دیگری شهر را احاطه کرده است.
مهناز رضایی - شهر فردا:

 معماری و آثار تاریخی مهمترین نماد برای تعیین و شناخت هویت یک شهر است و به واقع فرهنگ و منش مردمان یک دیار را در هر پرده ای از تاریخ به تصویر کشانیده است.

اما متاسفانه این روزها و با پیشرفت جوامع و توسعه تکنولوژی ساختار شهری نیز مسیری متفاوت را در پیش گرفته و معماری ایرانی اسلامی با فرازو نشیب های زیادی روبه رو شده است و گرچه در نظر، معماری مدرن روبه پیشرفت است و تصویری از جوامع غربی برای ما نمایانگر شده اما به واقع این معماری ها برخلاف معماری ایرانی گامی به سوی تخریب روح و روان افراد و نابودی صنعتی مهم که سرمایه و اشتغال را به دنبال دارد، بر می دارد.

متاسفانه گرایش به مدرنیسم غیر اصولی و غیر علمی بدون توجه به اصول معماری اسلامی فرهنگ و باورهای ملت ما را نشانه گرفته است.

بسیاری از کشورهای توسعه یافته که دارای بافت های تاریخی همچون ایران هستند هرگز به تخریب این آثار روی نیاورده بلکه با احیا و نوسازی این اماکن در راستای توسعه گردشگری خود تلاش می کنند. 

به عنوان مثال پاریس پایتخت فرانسه از جمله شهرهایی است که توانسته با احیای بافت های تاریخی خود نقشی مهم در صنعت گردشگری بین المللی داشته باشد. 

وجود کوچه های باریک در شهرهایی همچون رم ، آمستردام . استانبول که به کوچه های آشتی کنان معروفند نیز گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کرده اند و این ها همه در حالی است که بسیاری از شهرهای مختلف ایران از این ظرفیت ها برخوردار بوده که متاسفانه تاکنون توجه جدی به آنها صورت نگرفته و نسبت به حفظ و زیباسازی این بافت ها همت نشده است بلکه با تخریب و ویرانی آنها برج ها و آسمان خراش ها در آسمان های شهر خودنمایی کرده، برج هایی که هیچ سهمی در جذب توریست ندارند.

کرمانشاه از جمله شهرهایی است که با داشتن ابنیه باستانی بسیار باری سنگین از تاریخ این کشور را به دوش می کشد. تنوع آثار تاریخی در  این شهر سبب شده که کرمانشاه را گهواره تمدن ایران زمین نام نهند که این مسئله توجه و حفاظت از این اماکن را به طور جد می طلبد. 

در این شهر کوچه های آشتی کنان به وفور دیده می شود کوچه هایی که درون خود هنر و فرهنگ ایرانی را به نقش در آورده اند.

حسن شریفی استاد معماری در گفتگو با خبرنگار شهرفردا گفت: وضعیت جغرافیایی هر منطقه نقشی مهم در معماری شهرها داشته، معماری که با ریشه های ارزشی، فرهنگی و حتی اقتصادی یک شهر پیوند دارد.

وی با اظهار اینکه طی سالیان اخیر معماری جدید و قدیم در تقابل هم قرار گرفته، گفت: همین امر سبب شده که بسیاری از شهرهای کهن ارزش های معماری خود را از دست بدهند ارزش هایی که تنها در یک بافت کهنه و قدیمی یافتنی است.

شریفی با اشاره به اینکه در معماری شهری ضعف های جدی وجود دارد، عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما آموزش معماری و دانش معماری کمکی جدی به حفظ و ارتقای معماری شهری نمی کند و این دانش نیز در معماری مدرن گم شده است.

وی تراکم فروشی را از آسیب های معماری شهری عنوان کرد و افزود: متاسفانه امروزه مدیریت شهری و شهرداریها برای کسب درآمد از محل تحلیل تراکم ها آسیب های جدی بر معماری شهرها وارد می سازند که این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس معماری با اشاره به آثار تاریخی موجود در کرمانشاه گفت: یکی از بی نظیرترین انواع معماری، معماری دوران صفویه است که در بافت تاریخی کرمانشاه بسیار وجود دارد و در پل های قدیمی موجود در شهر و کاروانسراهایی همچون کاروانسرای بیستون می توان معماری دوران صفویه را مشاهده کرد.

شریفی یکی از دلایل ضرورت های احیای بناهای تاریخی را تامین حس آرامش برای شهروندان ذکر کرد و گفت: در سازه های مدرن آرامش وجود ندارد بلکه رفتار پرخاشگرانه بین ساکنان بروز پیدا کرده است که همه تحت تاثیر محیط و محل سکونت است.

بر این اساس باید گفت که کرمانشاه شهری که معماری و تاریخ ایران در آن جلوه گر شده است نیاز به حفاظت داشته و نباید معماری مدرن جایگزین معماری سنتی این شهر شود.

 کتیبه های بسیاری در این شهر وجود دارد که همگی گویای این مهم است که کرمانشاه از اولین مهدهای تمدن بشری بوده و علاوه بر این جاذبه های طبیعی و ظرفیت های گردشگری در این شهر بی شمار است.

این منطقه از قدیم الایام از لحاظ موقعیت جغرافیایی اهمیت بسیاری داشته و با شاهراه‌های ارتباطی پراهمیتی همچون جاده ابریشم، جاده شاهی ،جاده بزرگ خراسان و راه‌اصلی مرز عراق ارتباط داشته است.

بنا به سخن هرتسفلد در سده ۱۹ میلادی این شهر به دروازه آسیا شهرت داشته و اکنون نیز بزرگراه کربلا و عتبات عالیات از این منطقه می‌گذرد.

 لازم به ذکر است که گردشگری این شهر را می توان در بازدید از موزه ها، پل های تاریخی همچون پل خسرو ،پل بیستون و پل قوزیوند،  گور دخمه سان رستم و گور دخمه دیره، معبد آناهیتا، ساعت سنگی و طاق گرا، طاق بستان، کوه بیستون، تالاب هشیلان و پارک کوهستان و ... جستجو کرد.

کرمانشاه را اینجا ببینیم 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

شهر خلاق شهری است که عنصر نخبه محوری در هیچ کدام از عرصه های فعالیت آن غایب نیست.
ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: ساماندهی پساب های جنوب تهران نیازمند یک هزار میلیارد بودجه است که بصورت فایناس داخلی یا خارجی و با مشارکت دولت اجرایی خواهد شد.