کد خبر: ۳۹۰۰۷
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن در گفت‌وگو با شهرفردا مطرح کرد
رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن گفت: ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی به نظر نمی رسد در راستای خروج مسکن از رکود باشد، بلکه بیشتر ناظر بر درآمدزایی برای دولت است که می‌تواند خطر خروج واحدهای نوساز از منوی مسکن را نیز تشدید کند.
مجتبی بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره به ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی گفت: به نظر نمی‌رسد این ماده واحده در راستای خروج مسکن از رکود باشد، بلکه بیشتر ناظر بر درآمدزایی برای دولت است

وی افزود: اخذ 10 درصد مالیات فروش از سود واحدهای نوساز از یک سو باعث افزایش قیمت تمام شده مسکن شده و از سوی دیگر فرمول محاسبه سود فروش، فرآیند بسیار پیچیده‌ای است که برای انبوه‌سازان مسکن نیز به دشواری صورت می‌گیرد، لذا سازوکار محاسبه آن به‌ویژه از سال 95 به بعد هیچ کمکی به خارج شدن بازار مسکن از رکود نمی‌کند.

این کارشناس مسکن همچنین تاکید کرد: اخذ مالیات بر درآمد واحدهای نوساز نیز اگر با هدف حذف و کاهش خانه‌های خالی صورت گرفته باشد باز هم نمی‌تواند به نتیجه برسد چرا که سازنده‌ای که هنوز نتوانسته ملک خود را به قیمت به فروش برساند انگیزه‌ای برای پرداخت مالیات هم نخواهد داشت و خطر خروج واحدهای نوساز از منوی مسکن را نیز تشدید خواهد کرد. 

وی در پاسخ به این سوال که نحوه اخذ مالیات از مسکن در سایر کشورها چگونه است گفت: هیچ‌گاه دولتها از سرمایه گذاران در یک صنف واحد، مالیات نمی‌گیرند چرا که خطر خروج سرمایه را به‌دنبال دارد. در کشورهای خارجی سیستم محاسبه درآمدها بقدری شفاف است که فعالان اقتصادی اعم از سرمایه گذاران مسکن موظف به پرداخت مالیات از درآمدهای خود هستند، این در حالیست که مشکل اصلی مالیات در ایران نبود سیستم شفاف محاسبه درآمدهاست.

این کارشناس مسکن همچنین با اشاره به مالیات‌های 4 گانه مسکن در دنیا گفت: این مالیات‌ها شامل مالیات بر عایدی مسکن، مالیات بر مسکن خالی، مالیات بر خانه‌های گران‌بها و مالیات بر ارزش زمین است که همگی بر پایه شفاف بودن درآمد و سایر مولفه های بازار مثل ثبات قیمت ارز محاسبه می‌شود 

وی ادامه داد: در ایران بستر اصلی محاسبه درآمد  و به تبع آن اخذ مالیات شفاف نیست و اساسا  اصلاحات اقتصادی بدون پیش فرض اصلاح سیستم مالیات گیری و اصلاح سیستم بانکی شدنی نیست.

بیگدلی خاطرنشان کرد: به جز کارمندان و کارگران که میزان درآمد و مالیات آنها مشخص است، در مورد آن بخش از فعالان بازار که در حوزه دلالی فعالیت می‌کنند و درآمد اقتصادی آنها در هیچ نهاد و دستگاهی ثبت نمی‌شود، امکان اخذ مالیات هم از آنها وجود ندارد و به رغم درآمدهای بالا، ریالی به عنوان مالیات پرداخت نمی کنند.

وی همچنین گفت: به نظر می رسد اخذ مالیات 10 درصدی با هدف کاهش احتکار مسکن نو صورت گرفته باشد که جدا از موفقیت یا عدم توفیق آن به علت گستردگی در کشور رقم قابل توجهی برای دولت محسوب می‌شود که نمی توان از این عایدی به آسانی گذشت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پرواز دلار در برابر سقوط ریال/دلار 3 هزار تومانی به تاریخ پیوست

پرواز دلار در برابر سقوط ریال/دلار 3 هزار تومانی به تاریخ پیوست

با خلق دلار حدود 5000 هزار تومانی، تابو پرواز دلار شکست و ارزش پول ملی کشورمان به پایین ترین سطح ممکن در تاریخ ایران رسید، رکوردی که با خود معیشت ایرانیان را تکان خواهد داد، آنهم از نوع زلزله 9 ریشتری.
هشدار؛ طلای دست دوم و بدون فاکتور نخرید!

هشدار؛ طلای دست دوم و بدون فاکتور نخرید!

برخی کارشناسان معتقدند با توجه به رکود حاکم بر بازار و رکود زنی طلا ممکن است قاچاق این فلز گرانبها و همچنین بورس طلای کم اجرت و دست دوم تقویت شود.