کد خبر: ۳۸۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس:
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: مرمت کاروان‌سرای میان‌کتل متعلق به دوره قاجار با تخصیص بودجه ملی با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال به زودی آغاز می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مصیب امیری اظهار داشت:  با تخصیص بودجه ملی با اعتبار 500 میلیون ریال به بنای کاروان‌سرای میان‌کتل متعلق به دوره قاجار اقدام و فعالیت‌های حفاظتی و مرمتی توسط تیم کارشناسان به زودی آغاز می‌شود.

وی گفت: اقدامات حفاظتی و مرمتی شامل تقویت پی دیوارها و پشت بندها، حذف عوامل بیولوژیکی آسیب‌رسان به بنا (حذف درختان و درختچه‌ها )، سبک‌سازی قسمت‌های سقف و پوشش مجدد آن و تثبیت سنگ‌های ریخته شده در نما و مرمت اضطراری استحکامی دیوارهای بنا در دستور کار تیم کارشناسان مرمتی است. 

امیری به اعتبار 500 میلیون ریالی تخصیص یافته برای مرمت این اثر تاریخی اشاره کرد و افزود: کاروان‌سرای میان‌کتل به عنوان پروژه مرمت اضطراری دارای ردیف بودجه ی ملی است که در دو سال گذشته نقشه‌برداری، آسیب‌شناسی و آسیب‌نگاری شده و بر اساس طرح موجود بودجه به آن اختصاص داده شده است. 

براساس این گزارش کاروانسرای میان‌کتل در یک منطقه کوهستانی واقع و پوشش گیاهی اطراف آن درختان بلوط، بنه،کلخنگ و بادام کوهی تشکیل می‌دهند. این منطقه ذخیره‌گاه زیست کره ارژن و پریشان که محل نگهداری گوزن زرد ایرانی و حیوانات وحشی است و هم اکنون نیز تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

کاروانسرای میان کتل متعلق به دوره قاجاریه بر سر راه جاده قدیم شیراز به کازرون حد فاصل بین دشت‌ارژن و کتل پیرزن در نزدیکی روستای کلانی واقع شده است.

این کاروانسرا به شماره 3667 در سال 1379در فهرست آثار ثبتی ملی ایران قرار گرفته و به لحاظ معماری به صورت چهار ایوانی با حیاط مرکزی ساخته شده، ابعاد آن 66 در56 متر و مصالح به کار رفته در آن عمدتا سنگ لاشه و گچ است. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آخرین وضعیت قیمت مواد غذایی در آستانه عید سعید فطر

آخرین وضعیت قیمت مواد غذایی در آستانه عید سعید فطر

در آستانه عید فطر بازار خوراکی و مواد غذایی در ثبات و آرامش به سر می‌برد تا هم مسافران و هم میهمانان و میزبانان از تعطیلات عید فطر 96 لذت کافی ببرند.
بازار داغ بلیت در آستانه تعطیلات عید فطر

بازار داغ بلیت در آستانه تعطیلات عید فطر

تعطیلات عید فطر وقتی وسط هفته قرار گیرد و با 3 روز مرخصی یک مسافرت 10 روزه را رقم بزند آن هم در آغاز فصل تابستان و شروع تعطیلی مدارس از آن فرصتهای نابی است که مسافران تابستان از آن چشم پوشی نخواهند کرد اما در این روزهای داغ بازار خرید و فروش بلیت هم داغ داغ است.