کد خبر: ۳۸۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس:
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: مرمت کاروان‌سرای میان‌کتل متعلق به دوره قاجار با تخصیص بودجه ملی با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال به زودی آغاز می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مصیب امیری اظهار داشت:  با تخصیص بودجه ملی با اعتبار 500 میلیون ریال به بنای کاروان‌سرای میان‌کتل متعلق به دوره قاجار اقدام و فعالیت‌های حفاظتی و مرمتی توسط تیم کارشناسان به زودی آغاز می‌شود.

وی گفت: اقدامات حفاظتی و مرمتی شامل تقویت پی دیوارها و پشت بندها، حذف عوامل بیولوژیکی آسیب‌رسان به بنا (حذف درختان و درختچه‌ها )، سبک‌سازی قسمت‌های سقف و پوشش مجدد آن و تثبیت سنگ‌های ریخته شده در نما و مرمت اضطراری استحکامی دیوارهای بنا در دستور کار تیم کارشناسان مرمتی است. 

امیری به اعتبار 500 میلیون ریالی تخصیص یافته برای مرمت این اثر تاریخی اشاره کرد و افزود: کاروان‌سرای میان‌کتل به عنوان پروژه مرمت اضطراری دارای ردیف بودجه ی ملی است که در دو سال گذشته نقشه‌برداری، آسیب‌شناسی و آسیب‌نگاری شده و بر اساس طرح موجود بودجه به آن اختصاص داده شده است. 

براساس این گزارش کاروانسرای میان‌کتل در یک منطقه کوهستانی واقع و پوشش گیاهی اطراف آن درختان بلوط، بنه،کلخنگ و بادام کوهی تشکیل می‌دهند. این منطقه ذخیره‌گاه زیست کره ارژن و پریشان که محل نگهداری گوزن زرد ایرانی و حیوانات وحشی است و هم اکنون نیز تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

کاروانسرای میان کتل متعلق به دوره قاجاریه بر سر راه جاده قدیم شیراز به کازرون حد فاصل بین دشت‌ارژن و کتل پیرزن در نزدیکی روستای کلانی واقع شده است.

این کاروانسرا به شماره 3667 در سال 1379در فهرست آثار ثبتی ملی ایران قرار گرفته و به لحاظ معماری به صورت چهار ایوانی با حیاط مرکزی ساخته شده، ابعاد آن 66 در56 متر و مصالح به کار رفته در آن عمدتا سنگ لاشه و گچ است. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ظرفیت‌های شورای شهر برای تحقق شعار سال

ظرفیت‌های شورای شهر برای تحقق شعار سال

عضو شورای شهر زنجان گفت: در اولین جلسه علنی و رسمی شورای شهر زنجان، تمامی اعضای شورا به اتفاق از شهردار زنجان خواستند در خریدهای سال جاری اولویت با کالاهای ایرانی به خصوص کالاهای بومی تولید شده در شهر زنجان باشد.
روزهای خوب دریاچه‎ ارومیه / تصاویر

روزهای خوب دریاچه‎ ارومیه / تصاویر

در اولین روز های سال ۹۷ آب دریاچه ارومیه نسبت به روزهای گذشته بالا آمده و دریاچه حال نسبتا خوبی دارد.