کد خبر: ۳۸۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس:
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: مرمت کاروان‌سرای میان‌کتل متعلق به دوره قاجار با تخصیص بودجه ملی با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال به زودی آغاز می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مصیب امیری اظهار داشت:  با تخصیص بودجه ملی با اعتبار 500 میلیون ریال به بنای کاروان‌سرای میان‌کتل متعلق به دوره قاجار اقدام و فعالیت‌های حفاظتی و مرمتی توسط تیم کارشناسان به زودی آغاز می‌شود.

وی گفت: اقدامات حفاظتی و مرمتی شامل تقویت پی دیوارها و پشت بندها، حذف عوامل بیولوژیکی آسیب‌رسان به بنا (حذف درختان و درختچه‌ها )، سبک‌سازی قسمت‌های سقف و پوشش مجدد آن و تثبیت سنگ‌های ریخته شده در نما و مرمت اضطراری استحکامی دیوارهای بنا در دستور کار تیم کارشناسان مرمتی است. 

امیری به اعتبار 500 میلیون ریالی تخصیص یافته برای مرمت این اثر تاریخی اشاره کرد و افزود: کاروان‌سرای میان‌کتل به عنوان پروژه مرمت اضطراری دارای ردیف بودجه ی ملی است که در دو سال گذشته نقشه‌برداری، آسیب‌شناسی و آسیب‌نگاری شده و بر اساس طرح موجود بودجه به آن اختصاص داده شده است. 

براساس این گزارش کاروانسرای میان‌کتل در یک منطقه کوهستانی واقع و پوشش گیاهی اطراف آن درختان بلوط، بنه،کلخنگ و بادام کوهی تشکیل می‌دهند. این منطقه ذخیره‌گاه زیست کره ارژن و پریشان که محل نگهداری گوزن زرد ایرانی و حیوانات وحشی است و هم اکنون نیز تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

کاروانسرای میان کتل متعلق به دوره قاجاریه بر سر راه جاده قدیم شیراز به کازرون حد فاصل بین دشت‌ارژن و کتل پیرزن در نزدیکی روستای کلانی واقع شده است.

این کاروانسرا به شماره 3667 در سال 1379در فهرست آثار ثبتی ملی ایران قرار گرفته و به لحاظ معماری به صورت چهار ایوانی با حیاط مرکزی ساخته شده، ابعاد آن 66 در56 متر و مصالح به کار رفته در آن عمدتا سنگ لاشه و گچ است. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
خیز صنعت جهانی مد برای تسخیر بازار 484 بیلیون دلاری پوشاک اسلامی

خیز صنعت جهانی مد برای تسخیر بازار 484 بیلیون دلاری پوشاک اسلامی

رشد جمعیت مسلمانان و بهبود وضعیت اقتصادی کشورهای مسلمان باعث شده خرید لباس در کشورهای اسلامی از 266 بیلیون دلار فراتر رود و پیش بینی بلومبرگ حاکی است این عدد در سال 2018 معادل 484 بیلیون دلار پیش بینی کرد.
آثار ساکنان اولیه حاشیه دریای خزر / تصاویر

آثار ساکنان اولیه حاشیه دریای خزر / تصاویر

سایت موزه گوهرتپه با وسعتی حدود ۵۰ هکتار، به عنوان یکی از بزرگترین محوطه‌های آغاز شهرنشینی در حاشیه دریای خزر شناخته می‌شود.