کد خبر: ۳۸۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۰
«شب قدر، شبی است که هر تسبیح برای گوینده‌اش پرنده و طائری در بهشت می‌شود، شبی که هرچه در آن برای سال آینده تقدیر شود، تبدیل نمی‌شود مگر به مشیت حق تعالی؛ شبی که دعای احدی در آن شب رد نمی شود.»
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،به نقل از ایسنا، مرحوم آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی در گفتاری با موضوع تاثیر زمان بر اجابت دعا، به تبیین تاثیرات ماه مبارک رمضان از منظر روایات پرداخته‌اند.
 
ماه مبارک رمضان، ماهی است که عبد کلام ربّش را بازگو می‌کند؛ یعنی ماهِ تلاوت قرآن است و ماهی است که عبد با ربّ خود سخن می‌گوید که از آن به دعا تعبیر می‌کنیم. دعا هم دو نوع مأثور و غیرمأثور دارد که دارای آداب و شرایطی است. عواملی هستند که بر روی دعا اثر می‌گذارند. یعنی هرچند که دعا خودش کاربرد دارد، ولی عواملی هستند که در سه رابطه بر روی دعا اثر می گذارند؛ اوّل تشدید مقتضی، دوم به فعلیت رساندن مقتضی، سوم تسریع در اجابت. اموری که در این سه رابطه بر روی دعا اثر می گذارد،یک بخش از آنها «اعمال» هستند، یک دسته «زمان ها» هستند و یک دسته هم «حالات» هستند.   
 
یکی از زمان هایی که در این سه رابطه بر روی دعا اثر می گذارد، ماه مبارک رمضان است. یعنی این ماه و این زمان، روی اجابت دعا اثر می گذارد. ما در روایات بسیار این معنا را داریم که این زمان بر دعا مؤثّر است. مثلاً در روایتی از پیغمبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) آمده است که حضرت فرمودند: «ذِکْرُ اللهِ فِی رَمَضَانَ مَغْفُورٌ لَهُ وَ سَائِلُ اللهِ فِیهِ لَایَخِیبُ». به یادآورنده خدا در این ماه آمرزیده است و سؤال کننده در این ماه، محروم نمی شود.
 
دریک روایت دیگر آمده است که پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) فرمودند: «یَقُولُ اللهُ تَبارَکَ وَ تَعالَی فِی کُلِّ لَیْلَۀٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ ثَلاثَ مَرَّاتٍ، هَلْ مِنْ سَائِلٍ فَأعْطِیَهُ سُؤْلهُ هَلْ مِنْ تَائِبٍ فَأتُوبَ عَلَیْهِ هَلْ مِنْ مُسْتَغْفِرٍ فَأغْفِرَ لَهُ». خداوند در هر شب از ماه مبارک رمضان سه مرتبه این جملات را می فرماید: آیا درخواست کننده ای هست، تا من درخواستش را به او عطا کنم؟ آیا کسی هست که توبه کند، تا من توبه او را بپذیرم؟ آیا کسی هست که از من طلب آمرزش کند، تا من او را بیامرزم؟
 
 در ماه رمضان همه درب‌ها باز هستند و دربانی وجود ندارد
 
ما در روایات متعدد داریم که از ناحیه خداوند تمام درب های عِلوی و سماوی باز است و حتی در روایتی چنین آمده است که در این ماه خداوند، دربانی برای خودش قرار نداده است. همه درب ها باز است و دربانی ندارد. «أتَاکُمْ رَمَضانُ شَهْرٌ مُبارَکٌ، فَرَضَ اللهُ عَلیْکُمْ صِیَامَهُ تُفْتَحُ فِیهِ أبْوَابَ السَّمَاءِ». ماه رمضان به سوی شما آمده است و ماهی پر برکت است که خداوند روزه آن را بر شما واجب گردانیده و درب های آسمان در آن باز شده است.
 
ماه مبارک رمضان ماهی است که خودش بر روی دعای عبد اثر می گذارد و در این ماه هم، شب های قدر وجود دارد که در آنها به طور خاص و ویژه این تاثیرگذاری تشدید می شود. به این معنا که اثر گذاری آن ها بر روی دعا خیلی زیاد است؛ به نحوی که هیچ یک از زمان های سال، این اثر را بر روی «اجابت دعا» ندارد.
 
از مجموعه روایات راجع به شب قدر که من به آنها مراجعه کرده ام، این به دست می آید که شب های قدر، شب هایی هستند که در آن ارزاق و عمرها و سایر امورِ خیر و شرّ سال آینده تقدیر می شود. شبی است که در هر سال، قرآن بر قلب مقدّس ولیّ الله الأعظم نازل می شود. شبی است که عبادت در آن، بهتر از عبادت هزار ماه است. شبی است که فرشتگان نازل شده و پراکنده می شوند؛ به مجالس مؤمنین می روند ـ که امیدواریم إن شاءالله این مجالس ما هم محفوف به این فرشتگان باشدـ و بر آن ها سلام می کنند؛ یعنی به آن ها و دعاهایشان تا طلوع فجر ایمنی می بخشند.
 
ثواب  هر سجده و یک رکعت نماز در شب قدر
 
شبی است که درب های آسمان ها در آن شب باز است و بر روی هیچ کس بسته نیست که من هم روایات آن را خوانده ام. شبی است که هر سجده در آن، اثرش این است که درختی در بهشت برای سجده کننده غَرس می شود. شبی است که هر رکعت نماز در آن شب، موجب می شود خانه ای در بهشت از یاقوت و زبرجد و لُؤلُؤ برای آن شخصی که نماز خوانده است، تهیه شود. به ازای هر آیه ای که تلاوت می شود، تاجی از تاج های بهشتی به قاری آن داده می شود. شبی است که هر تسبیح برای گوینده اش پرنده و طائری در بهشت می شود. شبی است که هر چه در آن برای سال آینده تقدیر شود، تبدیل نمی شود مگر به مشیت حق تعالی. شبی است که دعای احدی در آن شب رد نمی‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
وقتی گسل‌ها سخن می‌گویند؛ غول زلزله در راه تهران؟!

وقتی گسل‌ها سخن می‌گویند؛ غول زلزله در راه تهران؟!

زلزله 3.7 ریشتری شامگاه جمعه 20 بهمن ماه شریف آباد ورامین واقع در 40 کیلومتری جنوب شرق تهران، دوباره زنگ خطر وقوع زلزله تهران به صدا درآمد. اما نکته اینجاست که با وجود تاکید صاحب نظران در مورد اهمیت گسل‌های جنوب تهران از جمله گسل ایوانکی بعد از زلزله شریف آباد عده ای از کارشناسان گفته اند که این گسل خطری برای تهران ندارد.
دست‌اندازهای نوسازی بافت فرسوده؛ از عدم همکاری بانک‌ها تا همراه نشدن ساکنان

دست‌اندازهای نوسازی بافت فرسوده؛ از عدم همکاری بانک‌ها تا همراه نشدن ساکنان

قرار است بزرگترین پروژه مسکن دولت دوازدهم در بخش مسکن با نوسازی بافت فرسوده کلید بخورد و به ساکنان این محله‌ها خانه هایی با 20 درصد زیر بنای بیشتر تحویل داده شود. در این میان چگونگی نقش آفرینی بانک‎ها، ساکنان، سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی اما و اگرهای زیادی با خود دارد.