کد خبر: ۳۸۷۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان:
مدیرکل منابع طبیعی سمنان با بیان اینکه در سال‌های اخیر، ۱۰۷بند خاکی، سنگی و ملاتی در استان ایجاد شده است، گفت: این بندها قابلیت ذخیره سازی ۱۷ میلیون مترمکعب آب را دارند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، علینقی حیدریان در نشست ظهر چهارشنبه کمیته حفاظت از منابع آبی استان سمنان در استانداری، ضمن تاکید بر سیلاب گیر بودن این استان و ضرورت بهره برداری از روان آب‌ها، تاکید کرد: از سال‌های میانی دهه ۷۰ تا پایان سال گذشته، ۳۵۵ سیلاب در سطح استان و به خصوص نواحی شمالی، رخ داد که ۲۷۱ مورد آن‌ها دارای خسارت، ۸۱ مورد بدون خسارت و مابقی ثبت نشده است و این درحالی است که در این مدت، ۱۰۷ بند در سطح استان برای مهار این آب ها احداث شده است.

وی افزود: این بندها با نمونه های مختلف شامل سنگی، خاکی، ملاتی و ... برای کاهش خسارات سیل و افزایش بهره برداری حداکثری از سیلاب ها در طول سال به گونه ای احداث شده اند که بتوانند نیاز استان را رفع کنند چرا که سیلاب ها می توانند بهترین منبع آبیاری کشاورزی باشند.

مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان، با بیان اینکه امروز مدیریت مصرف آب در کنار مدیریت منابع دو مقوله مجزا اما بسیار مهم هستند، گفت: استان سمنان بیش از یک دهه با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و در راستای کاهش عوارض این پدیده شوم، اداره کل منابع طبیعی، اقدماتی مانند اجرای بند خاکی با حضور بخش خصوصی و پیمانکاری، اقدامات لایروبی این بندها با استفاده از مزایده های رسمی، عملیات سنگی شامل سنگ و ملات، خشکه چین و بتنی، عملیات خاکی، عملیات بیولوژیکی و مدیریتی، عملیات سبک پایه بتنی و حتی به طور سنتی با چوب چین، را انجام داده که خوشبختانه نتایج خوبی را نیز در بر داشته است.

حیدریان همچنین بیان کرد: می توان با اقداماتی از قدرت مخرب سیلاب ها جلوگیری کرده و آنها را به یک فرصت تبدیل کنیم چه در این راه خوشبختانه اقدامات خوبی در سطح استان صورت گرفته که نمونه آن اجرای ۱۶ طرح حوزه آبخیزداری تا کنون است.

وی ضمن بیان اینکه با پیگیری مسئولان و همچنین اداره کل منابع طبیعی مطالعات ۱۷ طرح دیگر نیز در دست اجرا است، افزود: با انجام ۱۶طرح نیمه تمام مجموع پروژه های حوزه منابع طبیعی استان سمنان به ۴۹طرح خواهد رسید که می تواند در استان خشکی چون سمنان، آمار بسیار خوبی باشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جزئیات مرگ مشکوک میوه فروش قمی

جزئیات مرگ مشکوک میوه فروش قمی

دادستان قم با اشاره به فوت یک میوه فروش گفت: بر اساس بازرسی و تحقیق از شاهدان عینی و همچنین بررسی مستندات، موضوع قتل عمد در این حادثه مطرح نیست.
اختتامیه جشنواره فیلم شهر /تصاویر

اختتامیه جشنواره فیلم شهر /تصاویر

اختتامیه جشنواره فیلم شهر شنبه شب با بزرگداشت ژاله علو و محمود کلاری و تقدیر از برگزیدگان در سالن همایشهای برج میلاد برگزار شد.