کد خبر: ۳۸۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
گزارش «شهرفردا» از میهمانی خدا در مرکز بهبودیافتگان سعیدآباد
شب گذشت اهالی رسانه میزبان 330 بهبودیافته مرکز بازپروری "سعید آباد" بودند. بازماندگان از زندگی، کسانی که با پای خود نیامده بودند اما خیلی هاشان می خواستند بمانند و دوره ماندنشان را تمدید کنند تا شاید برای همیشه از شر اعتیاد خلاص شوند.

آرزو میرزاخانی- پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»: " فرقی نمی کند به زور آمده باشی یا با پای خودت؛ بالاخره یک روز می رسد که تصمیم می گیری هر طور شده این کوفتی را کنار بگذاری. همین که باعث سرافکندگی ات شده و همه کسانی که دوستت دارند را از دور و برت پرانده است". حسین اینها را می گوید. 20 روزی می شود که در این سامانسرا روی تخت با پتوی گرم و نرم می خوابد. حمام می کند. دکتر دارد. مددکار با او صحبت می کند و غذای گرم می خورد. اینها در برابر 10 سال خوابیدنش زیرماشین ها، زیر بارش برف و باران، غذا نخوردن های چند روزه و عذاب دور بوده از خانواده برایش فوق العاده است.

او معتاد متجاهر بوده و مشمول ماده 16 قانون می شود. یعنی با حکم قاضی به این مکان آمده است. نه با پای خودش. کشان کشان آمده و اصلا یادش نیست آخرین جایی که دستگیر شده کجا بوده است. با این حال خیلی هم برایش بد نیست. می گوید از وقتی آمده تصمیم گرفته اعتیاد را کنار بگذارد و بارها با خانواده اش تماس گرفته است اما تمایلی به دیدنش ندارند. با این وجود آنقدر تماس می گیرد و خود را اصلاح می کند تا بالاخره قبولش کنند و بتواند پسر کوچکش را دوباره در آغوش بکشد.

سعید هم دوست اوست. کنارش نشسته و در حال افطار کردن است. او 3 ماه می شود که در این مرکز است و می خواهد دوره ماندنش را تمدید کند. اینجا خدمتگزار شده و رنگ لباسش با دیگران فرق می کند. می گوید مهترین دلیلش این است که به این مکان احساس تعلق دارد و می‌خواهد تا زمانی که مطمئن نشده، پایش را از اینجا بیرون نگذارد تا خدایی ناکرده دوباره دچار لغزش نشود. سعید تحصیل کرده است. 10 سال پیش در دانشگاه شهرشان لیسانس گرفته و راهی تهران شده تا کاری خوب برای خودش دست و پا کند اما نمی داند بیکاری یا دوستان خلافش بوده اند که او را به چنین روزی انداخته اند. 5 سال کارتن خواب بوده تا اینکه سه ماه پیش پلیس او را دستگیر می کند و به این کمپ می آورد. از همان زمان هم تصمیم می گیرد اعتیاد را ترک کند و دیگر کاری به کار دوستان قدیمی اش نداشته باشد. با این حال معتقد است همه او را فراموش کرده اند و دیگر آخر خط است.

غیر معتادها هم قاطی معتادها به سعیدآباد می روند

مسعود منظوری، مدیر مرکز بازپروری سعید آباد جاجرود است. او می گوید که 8 ماه از احداث این مرکز می گذرد و اغلب ساکنان آن مثل هم هستند. 330 نفری می شوند که همه آنان در خیابان می خوابیده اند و توسط پلیس دستگیر و به این محل آورده شده اند. گرچه می توان تا 350 نفر را در این کمپ پذیرش کرد. بعد از اینکه به اینجا آورده می شوند پزشک از آنان آزمایش می گیرد و کسانی که اعتیادشان قطعی می شود را نگه می دارند. یعنی قاضی به آنان تفهیم اتهام می کند و اینجا می مانند.

گویی در بین کسانی که به سعیدآباد آورده می شوند، افراد غیرمعتاد هم هستند. زیرا منظوری می گوید آخرین بار از182 نفری که به اینجا آورده شده، فقط 79 نفر را نگه داشته اند. این 79 نفر یا کیت اعتیادشان منفی بود یا سن های بالای 65 سال داشته اند. بعد از این مرحله هم این افراد را به حمام می فرستند و تمیزشان می کنند. معتادان از یک تا سه ماه در این مرکز نگهداری می شوند تا با دستور قاضی مرخص شوند. اغلب به شیشه و هروئین اعتیاد دارند. اما بعد از 20 روز اعتیاد را ترک کرده اند. بعضی از آنها کشان کشان می آیند و سالم با پای خود از در بیرون می روند.

اینچنین که او می گوید در خوشبینانه ترین حالت از 330 نفری که در این مرکز نگهداری می شوند فقط 20 درصدشان به طور کامل بهبود می یابند و به کانون گرم خانواده باز می گردند. روزهای اول خانواده ها اصلا نمی خواهند اینها را ببینند اما بعد از 20 روز کم کم به سراغشان می آیند و روزهای آخر اکثرا حاضر می شوند این افراد را به خانه ببرند. از 300 نفری که در دوره قبل داشته اند، 180 نفر به همراه خانواده هایشان از اینجا رفته اند.

او می گوید که ما خدمت خودمان را انجام می دهیم و قسمت بعدی کار را باید دیگر دستگاههای مسئول انجام دهند. زیرا این افراد بعد از ترک اعتیاد به کار و درآمد نیاز دارند. البته ما عده ای را که خودشان تمایل دارند به مراکز بهاران معرفی می کنیم که در سه ماهه اول به آنان حرفه آموزی و بعد از سه ماه هم به آنان حقوق می دهد.

31 نفر در مرکز بازپروری سعیدآباد به بهبودیافتگان خدمت رسانی می کنند. افرادی که باید خود را برای رفتار پرخطر معتادان آماده کنند. البته به گفته منظوری دو بیمار روانی هم در این مرکز هستند که با دستور قاضی قرار است از اینجا منتقل شوند.

به گزارش شهرفردا، بهبودیافتگان سعیدآباد بعد از صرف افطار دستانشان را به سوی آسمان دراز کردند و با خواندن دعایی خدا را برای نعمت ها و شانس دوباره ای که به آنان داده شده شکر کردند. به این امید که اعتیاد را بالاخره کنار بگذارند و به زندگی عادی شان برگردند.

یک شب رمضانی در کنار بازماندگان زندگی

یک شب رمضانی در کنار بازماندگان زندگی

یک شب رمضانی در کنار بازماندگان زندگی

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به کاهش عرضه، امکان رشد قیمتی مسکن بین 5 تا 8 درصد در کوچک متراژها بیشتر از تورم موجود در سال جاری وجود دارد.
توصیه‌های ایمنی به شهروندان در صورت بروز سیلاب

توصیه‌های ایمنی به شهروندان در صورت بروز سیلاب

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران با اشاره به بارش باران اظهار داشت: شهروندان در هنگام بارندگی و جاری شدن سیلاب نکات ایمنی را برای امنیت هر چه بیشتر خود و خانواده در نظر بگیرند.