کد خبر: ۳۸۴۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
کوچه گردهای عاشق که بنام "جمعیت امام علی" تحت تشکلی مردمی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند ،امروز خانه هایی ساخته اند که برای التیام دردهای شهر، خیرین را گردهم آورده و هم یتیمان بی بضاعت و هم زنان بی سرپرست و بد سرپرست کوی و برزن را شناسایی کرده و برای توانمند سازیشان از ته دل "یا علی "گفته اند.

شهرفردا-فاطمه مهردادیان-گوش هایت پر از صدای ربناست و دستهایت لرزان غصه های یتیمان کوفه ...بغض های فروخورده ای  که سالهاست دویده میان کوچه های بی امام و هی اشک شده ریخته روی جامانده های فدک و نماز های صبح بی ابوتراب حالا به وقت نسل من و تو نسلی که هم از جنگ شنیده و هم ویراژ پورشه و مازاراتی را به چشم دیده، یکجا جمع شده میان کوچه گردان عاشق و کیسه هایی که طعم مهربانی دارند.

کوچه گردهای عاشق که روزگاری فقط چند دانشجوی دانشگاه شریف بودند و هم قسم شدند تا به رسم پدر یتیمان مولای متقیان کیسه های مهربانی به دست کودکان یتیم شهر برسانند ،برای هجدهمین سال پیاپی شب 21 ماه رمضان، رسم عاشقی می کنند و کیسه های مهربانی را در 16 استان کشور به دوش می کشند.

عاشقی به رسم کوچه گردهای عزادار ابوتراب

کوچه‌گردهای عاشق که بنام جمعیت امام علی تحت تشکلی مردمی فعالیت خود را آغاز کرده اند ،امروز خانه هایی ساخته اند که برای التیام دردهای شهر، خیرین را گردهم آورده و هم یتیمان بی بضاعت و هم زنان بی سرپرست و بد سرپرست کوی و برزن را شناسایی کرده و برای توانمند سازیشان از ته دل "یا علی "گفته‌اند.

مینو قنبرزاده مدیر روابط عمومی تشکل جمعیت امام علی علیه السلام است ،که از تشکیل خانه های ایرانی برای  آموزش و توانمندسازی فرزندان یتیم یا آسیب دیده شهر می گوید، از خانه های اشتغال و بازارچه های خیریه وخانه های هنر وموسیقی و تئاتر.

قنبرزاده معتقد است: در کنار آموزش کودکان برای توانمندسازی علمی و مهارتی آنها که از مقطع دبستان تا کنکور برنامه ریزی شده ،لیگ های فوتبالی درآمده اند ،که کودکان کار و بچه های تحت پوشش را برای ورزش های نیمه حرفه ای آماده می کنند و تیمی دارند هم نام کشورشان به اسم "پرشین"،و آنقدر پسران فوتبالیستش تعصب تیمی دارند که اگر گیر ماموران شهرداری بیفتند می گویند:"میدونی کی گرفتی من عضو تیم پرشینم قهرمان لیگ".

عاشقی به رسم کوچه گردهای عزادار ابوتراب

بازارچه‌ای که کوچه گردها در فضای مجازی یا در کوی برزن آماده کرده اند ،جایی است برای فروش کالاهای تولیدی دست زنان بی سرپرست یا بد سرپرست شهر که شامل  پیازداغ های آماده و سبزی و ترشی های معطر بسته بندی با غذاهای خانگی و لباس های دوخته شده است، بازارچه هایی که اگر حمایت شوند می توانند فقر و بیکاری را از آسیب دیدگان شهر دور کنند.

کیسه های مهربانی ،شب های احیا اما حکایت عاشقانه های مردمی است ،که برای زنده نگه داشتن عاشقی های مولایشان گرد هم می آیند، تا قوت یکماه خانه های فقر زده را در کوچه پس کوچه های "شهرروزه دار "تامین کنند.

قنبر زاده می‌گوید: ارزش اقتصادی هر کیسه 183 هزار تومان است؛ شامل برنج ،گوشت ،مرغ ،حبوبات ،ماکارونی و سایر مواد غذایی، که با کمک خیرین جمع آوری شده و سایتی به آدرس اینترنتی  http://kuchegardan.sosapoverty.org/ که می تواند کمکهای خیرین را به اندازه مشارکت یک بسته ماکارونی جمع آوری کند.

جمعیت کوچه گردهای عاشق وابسته به هیج کجا نیست، از دل مردم جوشیده و شاخ و برگ گرفته و امروز در آذربایجان شرقی ،اصفهان ،البرز،تهران،بوشهر ،زنجان ،سمنان ،فارس ،قم ،کرمان ،کرمانشاه ،گلستان ،مازندران ،ساری، یزد شعبه دارد.

عاشقی به رسم کوچه گردهای عزادار ابوتراب

عاشقی میان کوچه های شهر به رسم کوچه گردها را پیش از این دیده ای کیسه های آماه شده و جمعیتی که بغض های دلتنگیشان را از محراب کوفه آورده اند، تا در دل شب 21 ماه رمضان خانه به خانه مهربانی بیاموزند ، شاید دلشان بگیرد از صدای خندهای گاه وبیگاه و آشفتگی های یکی در میان کوچه گردان ها و به  قول استادت معاشرتهایی که هم‌شأن امشب نیست را ببینی اما حکایت عاشقانه های جوانانی که برای شادی خانه‌های فقر و کودکان کار و زنان پریشان شهر خانه های اشتغال ،آموزش و هنر ساخته اند، که بوی ایرانی دارند، بدون دستمزد و چشم داشت ،شایسته دست مریزادندو خدا قوت  ..

برایشان دعا می کنی و از ته دل آرزو می کنی کاش روزهایی ببیند این شهر که بساط فقر و همه نامهربانی‌هایش یکجا جمع شود به مدد صدای آشنای "اناالمهدی".

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تعیین دستوری نرخ ارز چقدر پایدار است ؟

تعیین دستوری نرخ ارز چقدر پایدار است ؟

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس دهم گفت: قیمت ارز را نمی توان دستوری تعیین کرد ، چرا که الزاماتی دارد و باید عملی و اجرایی شود.
دلار با نرخ ۴۲۰۰ تک نرخی شد

دلار با نرخ ۴۲۰۰ تک نرخی شد

معاون اول رئیس جمهوری گفت: نرخ دلار از فردا برای تمام فعالان اقتصادی، نیاز‌های خدماتی مسافران، دانشجویان، محققین و دانشمندانی که برای کار‌های تحقیقاتی خودشان به ارز نیاز دارند ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود.