کد خبر: ۳۸۳۳۱
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۰
الهام فخاری در گفت و گو با «شهرفردا» مطرح کرد
یک عضو شورای شهر پنجم بر این باور است که براي برنامه ريزي و اجراي بازآفريني اجتماعي باید ایجاد مرکز آفرینش های شهری در دستور کار قرار گیرد و خدمات الکترونیک شهر بیش از پیش توسعه یابد.

الهام فخاری از اعضای شورای شهر پنجم است که مهمترين مشكل شهر تهران را سازه محور بودن می داند و در این باره به خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» می گوید: هژموني كلانشهر به روح زنده شهر لطمه زده است؛ در حالی که شهر يك بافت زنده پيچيده است كه كيفيت زندگي مردم و حتي ديگر موجودات زنده آن اهميتي بيش از نما و ساختمان و پل و بزرگراه دارد.

وی بر این باور است که سازه ها را براي بهتر شدن زندگي ساخته شده اند اما تهران امروز دچار بي شكلي و درهم ريختگي شده و بي شكلي فيزيكي، بي انسجامي هويتي، آشفتگي معابر و ناديده گرفتن گروه هاي مهم و بسياري از مردم در شهر نمايان است. تكيه بر نوع خاصي از درآمد شهري و ناديده گرفتن شيوه هاي درآمدزايی گوناگون در شهر زمينه ساز گسترش فساد اداري و زدوبندهاي پشت پرده اين شيوه هاي محدود شده است.

به اعتقاد این عضو شورای شهر تهران وقتي كل سيستم اجتماعي و اداري دچار شده هيچ كس نمي تواند خود را از اين آلودگي هاي ارتباطي و اداري محفوظ بدارد، در چنين شرايطي حتي ايده هاي خوب ناكام می مانند و زشتي ها برجسته تر می شوند.

وی می گوید به همین علت است که برنامه كار شوراي شهر پنجم برپايه برنامه مصوب شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان، برنامه پنجساله دوم مديريت شهري و برنامه بازآفريني اجتماعي خواهد بود. در اين رويكرد انسان محور، شهر بايد براي زيست عادلانه همه شهروندان و براي آسايش و بالندگي همه مردم بازسازي شود.

اینچنین که فخاری می گوید توجه ويژه به حمل و نقل عمومي، اجرايي شدن درآمدهای پايدار، مديريت بهينه پسماند، آموزش هاي اجتماعي و شهروندي و جلب مشاركت مردم در اداره شهر در چارچوب قانوني شوراياري ها و سراهاي محله ها محورهاي مهمي هستند. متاسفانه به دليل كاستي هاي فرهنگي و بيمار بودن بدنه اداري شهري، نهادهاي مردمي ايجاد شده هم استعداد تبديل شدن به ضد نهاد و فعاليت هاي دار و دسته اي را دارند.

نیازمند مدیریتی خلاق و چابک هستیم

فخاری تاکید می کند: امروزه اداره روستا، شهر و پايتخت بيش از هميشه نيازمند خلاقيت و چابكي مديريتي است. همچنین گوناگوني، فراواني و پيچيدگي مسايل شهري بيش از گذشته شده و از اين رو مديران با سبك تفكر اداري-اجرايي و سنتي در اين هنگامه هاي شهري محاصره مَي شوند، شهر به پويايي، نوآوري، گوناگوني و آفرينندگي مديران نياز دارد.

این عضو شورای شهر پنجم تاکید می کند: اکنون ما در برابر دستفروشان، حاشيه نشين ها، زباله گردها و بي خانمان ها مسؤوليت داريم. مسؤوليت اجتماعي مهمي كه از كنارش به سادگي عبور مي شود. بر همین اساس در شهرهاي توسعه يافته تنها مديران به حل مسايل شهري نمي پردازند، بلكه همكاري و همفكري گروه هاي اجتماعي، همياران نوجوان، فرهيختگان باتجربه و متخصصان اثربخش است. در واقع مأموريت ما پياده سازي الگوي بومي و متناسب با همكاري هاي اجتماعي براي بهبود زندگي شهري است.

ايجاد مركز آفرينش هاي شهري

ايجاد مركز آفرينش هاي شهري از جمله برنامه هاي پيشنهادي فخاری براي برنامه ريزي و اجراي بازآفريني اجتماعي است.

وی در این باره توضیح می دهد: در اين مدل ما از سازوكارها و روش هاي پرورش خلاقيت براي يافتن راه چاره هاي نو بهره مي گيريم.

فخاری يكي از روش هاي درآمدزاي پايدار در شهرها را گردشگري می داند و تاکید می کند که در اين زمينه كارهاي زمينه يابي انجام شده بوده است اما اکنون مي توان خلاقانه به تعريف گونه هاي گردشگري در تهران پرداخت و با ايجاد فرصت هاي شغلي سالم، پويايي هاي اجتماعي و ارزش آفريني خودباوري و خرسندي مردم را بهبود بخشيد.

فخاری اضافه می کند: از جمله زيرساخت هاي گردشگری که می توان در شهر تهران ایجاد کرد، توسعه تعامل هاي الكترونيك و شهر برخط online city است كه كمك مي كند رفت و آدمهاي شهري بصورت بهينه تنظيم شده و خستگي و فرسودگي ها كاسته شود.

این عضو شورای شهر پنجم می گوید: در اين راستا اقدامات اوليه اي انجام شده و خدمات الكترونيك بار اداري شهر را به خوبي كاسته است. با این وجود همچنان نيازمند توسعه اين خدمات و بهينه سازي اجرايي آنها هستيم.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.
ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

یک کارشناس حقوقی گفت: رای دیوان عدالت اداری پیرامون ابطال اخذ عوارض تابلوها به علت مشمول نبودن تابلوها در قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین ورود قانونی شورای شهر برای تعیین عوارض قابلیت برگشت داشته و سیاسی نیز به نظر نمی رسد.