کد خبر: ۳۸۲۹۳
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
یک اقتصاددان در گفت و گو با شهرفردا مطرح کرد
یک اقتصاددان گفت: انتظار از شورای پنجم تقویت روحیه خدمت با توجه به حذف اختلافات سیاسی است و در صورتیکه با اجماع علمی برای مواجهه با پدیده "ازدحام " تجهیز شود، می‌تواند بزرگترین بارهای اقتصادی و اجتماعی را از دوش شهر بردارد.
عبدالمجید شیخی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره تکالیف شورای شهر و روستای دوره پنجم گفت: وجه مشترک شورای اول و پنجم در پایتخت یک دست و یک طیف بودن خطوط سیاسی اعضا است، که می تواند با حذف اختلافات سیاسی به رشد خدمت منجر شود.

وی افزود: مهمترین تکلیف مشترک شوراهای شهر و روستا برخورد صحیح با مسئله "ازدحام "است ،مشکل ازدحام با هزینه کرد بیشتر مرتفع نخواهد شد، بلکه در دور باطلی خواهد افتاد که با مهاجرت جمعیت و ازدحام بیشتر به امید دسترسی به امکانات همراه خواهد بود.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: به نظر می رسد شوراهای شهر و روستا باید به یک برنامه جامع برای کنترل ازدحام برسند که بصورت یکپارچه، هدایت و توزیع جمعیت را به سمت کانونهای توسعه یعنی روستاها در دستور کار قرار دهند.

وی ادامه داد: بجای مسکن مهر و شهرک های خوابگاهی اطراف شهرهای بزرگ ،اگر مسکن روستایی همراه توسعه صنعت کشاورزی راه افتاده بود، ضمن توزیع جمعیت امکان افزایش تولید حل مشکل بیکاری و اهداف اقتصاد مقاومتی بصورت یکجا محقق می شد.

این اقتصاددان همچنین با اشاره به مهمترین مشکلات شهر تهران گفت: پدیده "ازدحام" دارای عارضه های متعددی است که باعث می شود مدیریت شهری همواره بدنبال ساخت جاده، پل، مترو، منوریل و خیابان باشد و با توجه به درآمدهای ناپایدار شهری همواره با مشکلات مالی روبرو شده و پروژه های عمرانی با بار مالی قابل توجه بر دوش شهر  دنبال می شود.

شیخی تاکید کرد: بررسی ها نشان می دهد که عمده هزینه بخش خصوصی و دولتی برای ساماندهی ازدحام است و چون با بسیج پول و امکانات همراه است دوباره جمعیت بیشتری را به امید تمتع از امکانات جدید فرا می‌خواند و این دور باطل ادامه دارد.


وی همچنین تاکید کرد: بررسی الگوی توسعه در کشوهای پیشرفته نشان می‌دهد، هر کجا توسعه و اشتغال افزایش یافته جمعیت و ازدحام به نحو سیستماتیکی به سوی کانون های تولید هدایت شده‌اند، در واقع مسکن و اشتغال که جذابترین عوامل کشش جمعیت به سوی کلانشهرهاست اگر در روستاها متمرکز شود نتایج توسعه پایدار بجا خواهد گذاشت.

این استاد دانشگاه گفت: مطالعه الگوهای اقتصادی در کشورهایی نظیر هلند و فنلاند مبتنی بر آن است که توسعه روستایی با تمرکز بر صنعت کشاورزی توانسته ضمن توسعه پایدار اقتصادی سرانه جمعیت را با سرانه فضای سبز ، امکانات تفریحی ،اشتغال ،صادرات و رشد ناخالص خود گره بزند و این کشورها به بخش کشاورزی خود به عنوان مکمل صنعت پرداخته و روستا نشینان در رفاهی برابر با شهرنشینان قرار  دارند.

وی ادامه داد: در واقع این کشورها با حفظ مزیت اقتصادی تولید صنعتی، بخش کشاورزی مدرنیزه خود را در روستاها گسترش دادند و شغل کشاورزی و تولید را به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد که همواره مورد حمایت دولتهاست هویت دادند و روستاهای خود را کانون توسعه کردند.

این اقتصاددان تاکید کرد: اگر امروز معتقدیم شهرهای جدید ساخته شده در ایران با وجود تحمیل هزینه های گزاف به شهرهای مادر شهرهای زنده ای نیستند، چون جذب جمعیت در آنها با مشکل روبروست، باید بدانیم چون به تامین مسکن اندیشیدیم و شغل را فراموش کردیم چنین نتیجه ای گرفتیم.

عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: اگر شوراهای شهر دارای تکالیف یکپارچه باشند، بجای سودآوری قدرت و ثروت در توزیع اصولی و علمی جمعیت و رفع مسئله ازدحام بیشترین بهره‌وری را خواهند داشت و بزرگترین مشکلات شهرهای امروز مثل ترافیک را حل می‌کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به کاهش عرضه، امکان رشد قیمتی مسکن بین 5 تا 8 درصد در کوچک متراژها بیشتر از تورم موجود در سال جاری وجود دارد.
توصیه‌های ایمنی به شهروندان در صورت بروز سیلاب

توصیه‌های ایمنی به شهروندان در صورت بروز سیلاب

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران با اشاره به بارش باران اظهار داشت: شهروندان در هنگام بارندگی و جاری شدن سیلاب نکات ایمنی را برای امنیت هر چه بیشتر خود و خانواده در نظر بگیرند.