کد خبر: ۳۷۹۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۰
تحلیل شهرفردا از رفتار تماشاچیان حادثه تروریستی مجلس
مردم تماشاچی ،موبایل به دست از یک حادثه تروریستی فیلم میگیرند و با کنجکاوی و هیجان بسیار به رگبارهای آتشین تفنگ داعشی زل زده اند ،داعشی به سو ی شان شلیک می کند آنها اما همچنان ایستاده اند
شهرفردا- فاطمه مهردادیان-مردم تماشاچی ،موبایل به دست از یک حادثه تروریستی فیلم میگیرند و با کنجکاوی و هیجان بسیار به رگبارهای آتشین تفنگ داعشی زل زده اند ،داعشی به سو ی شان شلیک می کند آنها اما همچنان ایستاده اند ،نیروهای یگان ویژه که به شدت درگیر مهار ماجراست ،همه را به عقب می خوانند مردم اما همچنان تماشا می کنند.

حادثه با همه ابعاد تاریک و خونینش تمام می شود مردم تازه متفرق شده ا ند این آخر ماجرا نیست؛ تصاویر گمانه زیها و ابعاد حادثه با سرعت کهکشانی به اشتراک گذاشته می شود فیلم منتشر شده مهاجمان از خدا بی خبر 30 میلیون بار به روایت برنامه کاوشگران جوان دانلود می شود ،تا تحلیل های سیاسی به این نتیجه برسند به رغم ناکام ماندن حادثه ،ضریب نفوذ این ماجرا موفق بوده است!

دکتر فیروز آبادی رفتار شناس در گفتگو با  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»معتقد است :مردمی که آموش لازم برای مواجهه با چنین حوادثی را ندیده اند بجای برخورد منطقی و محافظت از جان خویش به ماجراجویی پرداخته و تلاش می کنند تا رکورد بیشتری از حادثه ضبط کنند .

وی می افزاید : رفتار مردمی در مواجهه با چنین حوادثی نظیر پلاسکو یا تصادفات یا نزاع های خیابانی نشان دهنده عدم آموزش رفتار صحیح است ،که پیش از هرکس وهرچیز باید در خانواده در سنین کودکی و سپس از طریق ساخت فیلم وسریال در رسانه های ملی آموزش داده شود.

دکتر اصغر مهاجری ،عضو هیات علمی دانشگاه  همچنین در گفتگو با  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»با واکاوی رفتار مردمی حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی  می گوید : در حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی شاهد بودیم، با وجود خطر مرگ عده ای از مردم بجای پناه گرفتن و ترک محل حادثه با علاقه در حال گرفتن فیلم و عکس از ماوقع بودند، که مشابه این رفتار در حادثه پلاسکو نیز دیده شد.

وی  می افزاید: بررسی ها نشان می دهد تجمع مردم در حاشیه وقوع حوادث بزرگ در همه جای دنیا وجود دارد و در ایران نیز اجتماع مردم در کنار حوادث دیده  می شود؛ هرچند میانگین جمعیت حاضروانبوهی آن در حوادث در ایران با میانگین های دنیا فاصله دارد.

به گفته این رفتارشناس ،در سایر کشورها قوانینی برای شهروندان در هنگام وقوع حوادث وجود دارد ،که شامل زمان اقامت آنها در مکان حادثه است ،در ایران چنین قوانینی وجود ندارد و به فرض تصویب هم فرآیند آن برای جامعه پذیر شدن آن باید مورد توجه قرار گیرد .

از سوی دیگر به نظر می رسد میزان اعتماد مردم به اخبار ارسالی و منتشر شده از رسانه های جمعی و خبرگزاریها نیز مورد وثوق مردم نیست لذا مردم بی اعتماد تلاش می کنند ،چرایی و کم و کیف حادثه را با چشمهای خود دنبال کنند.

اما دکتر مهاجری معتقد است :علت این رفتار را باید در تماشاگر بودن جامعه ایران ارزیابی کرد ، جامعه ایران جامعه مشارکت جویی نیست و به شکل سنتی آموخته که نظاره گر باشد؛ دلیل این رفتار را باید در قرار داشتن همه امور در اختیار دولت توصیف کرد مردم آموخته اند، بجای مشارکت منتظرورود و ابتکار عمل مسئولین و دولت باشند از دلایل دیگر این رفتار است ،چنین برخوردهای مردمی را در نزاع های خیابانی ؛تصادفات و حوادث بزرگی نظیر پلاسکو می بینیم.

انتقاد دایمی در مقابل عدم انتقاد پذیری و همچنین منفی گرایی بجای مشارکت و تغییر شرایط در جمع کثیری از ایرانیان به همین دلیل است.

مشاور و کارشناس شبکه های ملی تلویزیون  همچنین می گوید: آنچه در این ماجرا باید مورد برسی قرار گیرد "فرسایش سرمایه اجتماعی " است از این حیث سرمایه اجتماعی آنگونه که از اسم آن پیداست، به مشارکت اجتماعی و همبستگی بیشتر ملی کمک می‌رساند. بر این اساس هم‌اکنون دانشمندان علوم انسانی بر اهمیت این نوع سرمایه در حفظ انسجام اجتماعی تأکید دارند. 

بررسی ها نشان می دهد به رغم تلاشهای صورت گرفته سرمایه اجتماعی در جامعه ایران در معرض فرسایش قرار دارد و باید پویایی در این حوزه ایجاد شود.

عضو کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام دانلود چندین باره حادثه وحتی به اشتراک گذاشتن تصاویر هولناکی نظیر کشته شدن و قطعه قطعه شدن مهاجمان را و ارتباط آن با رشد خشونت شهری را نیازمند پژوهش مستقل دانسته و تاکید می کند:دیده شدن صحنه های خشونت بار و تصاویر هولناک در همه دنیا وجود دارد و هرچند باید ارتباط آن با خشونت طلبی در یک پژوهش اجتماعی ارزیابی شود ،اما به نظر می رسد بیشتر پاسخ به حس کنجکاوی و میل به جمع آوری اطلاعات باشد.

به نظر می رسد به اشتراک گذاشتن تصاویر و ابعاد مختلف حادثه باعث انسجام درونی جامعه و در مقابل انزجار مردم از این گروهک تروریستی و انحرافی شده است ،چنانکه بررسی کامنت های مردمی نشان می دهد موج عربستان ستیزی و نفرت از گروهک داعش در میان انبوه کامنتها دیده شده که می تواند مزیت داشتن امنیت در ایران با وجود مشکلات اقتصادی و مقابله با حمایت گران از داعش را نشان دهد.
برچسب ها: داعش ، مجلس ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.
ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

یک کارشناس حقوقی گفت: رای دیوان عدالت اداری پیرامون ابطال اخذ عوارض تابلوها به علت مشمول نبودن تابلوها در قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین ورود قانونی شورای شهر برای تعیین عوارض قابلیت برگشت داشته و سیاسی نیز به نظر نمی رسد.