کد خبر: ۳۷۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
دونالد ترامپ اظهارات صادق خان را "رقت آور" خوانده و صادق خان مواضع او را "مغایر" ارزش‌های بریتانیا توصیف کرده است.


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، شهردار لندن در واکنش به انتقادهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از اظهارات خود درباره حملات اخیر لندن، خواستار لغو سفر آقای ترامپ به بریتانیا شده است.

به گزارش بی بی سی، خان در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی بریتانیا گفت است که نظر دونالد ترامپ درباره بسیاری از موضوعات اشتباه است و افزوده: "در حالی که سیاست‌های رئیس جمهوری ایالات متحده مغایر تمام ارزش‌هایی است که ما به آنها معتقدیم، فکر نمی‌کنم مناسب باشد فرش قرمز جلوی پای او پهن کنیم."

شهردار لندن، که از اقلیت مسلمانان بریتانیاست، واکنش تند خود نسبت به مواضع رئیس جمهوری آمریکا را مغایر روابط دوستانه و نزدیک دو کشور ندانسته و گفته است: "روابط ویژه‌ای که با یک کشور داریم با روابط ویژه با یک رفیق نزدیک تفاوتی ندارد. وقتی لازم باشد، شما در کنار دوستتان می‌ایستید اما وقتی اشتباه کند، اشتباهش را تذکر می دهید. نظر دونالد ترامپ در مورد خیلی چیزها غلط است."

سخنان صادق خان پس از دومین پیام توئیتری رئیس جمهوری آمریکا ایراد شد که واکنش خان به اظهار نظر قبلی خود را نیز مورد خرده‌گیری قرار داد.

پس از وقوع حملات اخیر لندن، شهردار انتخابی شهر ضمن محکوم کردن این حمله و ابراز خشم از آن، گفت که "این شهر ماست، ما اجازه نمی‌دهیم بزدل‌ها پیروز شوند و هرگز تسلیم تروریسم نخواهیم شد." وی ضمن درخواست از شهروندان برای هشیاری بیشتر، گفت آنان "نباید مضطرب و وحشت زده باشند."
شهردار لندن خواستار لغو سفر ترامپ به بریتانیا
ترامپ در دومین نوشته توئیتری خود توجیه صادق خان را مردود دانست
ترامپ این نظر شهردار لندن را مورد انتقاد قرار داد و نوشت: "در حمله تروریستی دست کم هفت نفر کشته و چهل وهشت نفر زخمی شده‌اند و شهردار لندن می‌گوید که دلیلی ندارد مضطرب شوید!" در واکنش به این پیام، صادق خان و سخنگوی او گفتند که با توجه به شرایط کنونی، شهردار کارهایی مهمتر از پاسخ گویی به نظرات رئیس جمهوری آمریکا دارد.

موضع گیری رئیس جمهوری آمریکا با واکنش انتقادآمیز شماری از مقامات و فعالان سیاسی در بریتانیا مواجه شد و ترزا می، نخست وزیر نیز با قدردانی از اقدامات شهرداری، تلویحا حمایت خود را از اقای خان ابراز داشت. همچنین، سفارت بریتانیا در واشنگتن پیام توئیتری کفیل سفارت را منتشر کرد که در آن آمده است: "در حالیکه شهردار لندن پس از این حمله نفرت آور شهر را به پیش هدایت می‌کند، من از رهبری استوار او قدردانی می‌کنم."

با اینهمه، ترامپ در پیام دیگری نوشت: "بهانه رقت آور صادق خان شهردار لندن که باید به سرعت فکری درباره این اظهار نظرش می‌کرد که دلیلی برای مضطرب شدن وجود ندارد!." در پی انتشار گسترده این پیام توسط رسانه‌های همگانی، سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت که رئیس جمهوری در صدد جدال لفظی با شهردار لندن نبوده است.

شهردار لندن خواستار لغو سفر ترامپ به بریتانیا
می از ترامپ دعوت کرده از بریتانیا دیدار رسمی به عمل آورد. 

ترامپ در حالی موضع گیری شهردار مسلمان لندن را مورد انتقاد قرار داده که با توسل به دادگاه عالی ایالات متحده، خواستار لغو احکام قضایی مربوط به جلوگیری از اجرای فرمان محدودیت ورود شهروندان چند کشور مسلمان به آمریکا شده است. رئیس جمهوری آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی وعده داده بود که به منظور حفظ امنیت ایالات متحده در برابر نفوذ افراطیون مسلمان، بر مهاجرت شهروندان برخی کشورهای مسلمان نظارت بیشتری اعمال دارد.

ایران از جمله این کشورهاست. دولت آمریکا حکومت جمهوری اسلامی ایران را به حمایت ار تروریسم متهم می‌کند و ظاهرا به همین دلیل، شهروندان ایرانی نیز مشمول فرمان محدودیت ورود به آمریکا شده‌اند.

شامگاه جمعه، سه نفر با راندن یک خودرو به میان عابران روی یک پل پر رفت و آمدن لندن و سپس حمله با چاقو به مردم، هفت نفر را کشتند و بیش از چهل نفر را زخمی کردند که حال شماری از آنان وخیم گزارش شده است. شاهدان عینی گفتند که این افراد هنگام حمله به مردم، فریاد می‌کشیدند که برای "الله" وارد عمل شده‌اند. پلیس لندن تا کنون اسامی دو نفر از آنان را اعلام کرده که هر دو نفر مسلمان هستند.

مدتی کوتاه پس از آغاز به کار دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، ترزا می در جریان دیدار با رئیس جمهوری جدید آمریکا، از او و همسرش دعوت کرد از بریتانیا دیدار رسمی به عمل آورند. از زمان ریاست جمهوری دوایت آیزنهاور، رئیس جمهوری آمریکا در دهه ١٩٥٠، به استثنای یک نفر (لیندون جانسون)، تمامی رئیسان جمهوری آن کشور دست کم یک بار از بریتانیا دیدار رسمی به عمل آورده و مورد استقبال و پذیرایی ملکه این کشور قرار گرفته‌اند.

این دعوت با انتقاد گسترده‌ای در بریتانیا مواجه شد و چند صد هزار نفر با امضای عریضه‌ای به پارلمان خواستار لغو آن شدند.

بریتانیا و آمریکا به خصوص از زمان جنگ دوم جهانی روابط و همکاری سیاسی، نظامی و اطلاعاتی نزدیکی با یکدیگر دارند و متحدان نزدیک هم محسوب می‌شوند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

زیست‌پذیری فزاینده مناطق شهری، روشی برای جلوگیری از آلودگی و حفاظت از منابع طبیعی در مناطق شهری و پیرامون آنها است که ارتباط مستقیم با بافت فرسوده شهری دارد و برای ارتقاء سطح کیفی زیست پذیری از نظر اقتصادی ،اجتماعی و محیط زیست تجدید نظر در آن صورت گیرد.
تاکسی‌های گردشگری در راه تهران/ استقرار پلیس گردشگری در سطح پایتخت در دست اقدام

تاکسی‌های گردشگری در راه تهران/ استقرار پلیس گردشگری در سطح پایتخت در دست اقدام

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری 50 تور گردشگری در شهر تهران در ایام نوروز گفت: در مجموع هزار و 215 تن از تورهای گردشگری نوروز 97 تهران استفاده کردند.