کد خبر: ۳۷۵۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
گفتگوی اختصاصی شهرفردا با ریس کمیسیون اقتصادی مجلس
رییس کمیسیون اقتصادی گفت: لایحه اشتغال دولت هر چند با هدف مقابله با بیکاری تصویب شد ،اما هنوز سازوکار اجرایی و مکانیزم کارآفرینی آن مشخص نیست وهمچنین نقش وزارتخانه های اصلی نظیر کار و کشاوری در آن ، برای مجلس شفاف نیست.

محمد رضا پور ابراهیمی ،رییس کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»با اشاره به برنامه دولت برای اشتغال گفت: دولت لایحه توسعه اشتغال را با اتکا به صندوق ذخیره ارزی به مجلس آورد ،که هرچند نشان دهنده توجه دولت به توسعه اشتغال و مقابله با بیکاری است ،اما سازوکار و مسیر نیل به اهداف شغلی در آن دیده نشده است.

وی افزود: هر چند تبدیل ارز به ریال اثرات تورمی دارد ،اما در صورتیکه مکانیزم مشخصی برای تخصیص این منابع مالی تعریف شده و با نظارت همه جانبه دولت و مجلس همراه شود، می توان امیدوار بود نتایج ثمربخشی در حوزه اشتغال بجا بگذارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم توسعه طی دو مرحله برداشت 10 درصد از منابع صندوق تصویب شد ؛که در صورت تزریق بجا گام مثبتی برای بهبود فضای کسب وکار خواهد بود؛ اما نکته آنجاست که مقابله با بیکاری نیازمند سرمایه گذاری است و تزریق پول به واحدهای صنعتی و خدماتی با ابزارهایی نظیر بخشش مالیات و بیمه هرچند اثر گذاراست، اما بنیادی نیست.

پور ابراهیمی خاطر نشان کرد : 1.5 میلیارد دلار منابع مالی به توسعه اشتغال در مناطق محروم اختصاص داده شده ،اما سازوکار و مکانیزم اجرای آن همچنان برای مجلس مبهم است،  بطوریکه وزارت کار و سازمان امور عشایر وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولیان اجرا ابدا در این لایحه جایگاهی نداشته و سازمان برنامه  و بودجه که سیاست گذاربوده و به دور از بدنه اجراست در لایحه دیده شده ،که نشان دهنده نپخته بودن لایحه است و انتظار می رود با استقرار دولت دوازدهم  مکانیزم لازم با رویکرد اثر بخشی تدوین شده و به مجلس نیز معرفی شود.

این نماینده همچنین با اشاره به رشد اقتصادی 8.3 درصدی گفت: هرچند رشد اقتصادی سال 95 در مقایسه با سال 94 از رشد نسبی برخوردار بود اما عمده رشد بخاطر فروش نفت بوده و مرتبط با بخش های تولیدی و صنعتی نیست .

وی تاکید کرد: بیکاری ،رکود در بازار مسکن و ورشکستگی واحدهای صنعتی نشان می دهد ،رشد 8.3 درصدی ناظر برهمه بخش های اقتصادی نیست.

رییس کمیسیون اقتصادی خاطر نشان کرد: زمانی این رشد اقتصادی می تواند توسعه بخش اقتصادی را به دنبال داشته باشد ،که درآمد ناشی از آن برای توسعه  سایر بخش ها ریل گذاری شود .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای  دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن اشاره به تولید دانش بنیان به عنوان سه کلمه راهبردی، رفع محدودیت شرکت‌های دانش بنیان را ضروری دانست و خواستار خروج خودروسازان از چرخه دولتی شد.
ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

نماینده مجلس ضمن اشاره به سه جزء اصلی شعار سال حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور را ضروری خواند.