کد خبر: ۳۷۴۹۱
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
شهر فردا گزارش می دهد
رابطه بین طبیعت با حکمت و هنر شرقی قابل اغماض نیست و این ارتباط نیز در معماری ها کاملا ملموس است که معماری شهر یزد نگین این معماری هاست.
مهناز رضایی - شهر فردا:

استان یزد که در قسمت مرکزی فلات ایران قرار دارد از 9 شهرستان،19 شهر،17 بخش و 43 دهستان تشکیل شده است و در همسایگی استان های، فارس، اصفهان، خراسان و کرمان قرار گرفته است . محدوده ی استان یزد جزیی از فلات مرکزی ایران است که کویرهای ایران نیز عمدتا در این فلات جای دارند. 

پیشینه تاریخی یزد بیانگر آن است که این منطقه از سرزمینهای باستانی قوم های ایرانی و دارای میراثی گرانبها از فرهنگ و تمدن با 3 هزار سال قدمت است به طوری که در عهد پیشدادیان طایفه های در حال کوچ ازبلخ به پارس این سرزمین یزدان نامیده شد و سپس یزد، خداوند سرزمین مقدس نام گرفت.

 شهری الهام گرفته از طبیعت 

رابطه بین طبیعت با حکمت و هنر شرقی قابل اغماض نیست و این ارتباط نیز در معماری ها کاملا ملموس است که معماری شهر یزد نیز نگین این معماری هاست.

اولین خصوصیت یزد که در اولین نگاه آن را از سایر شهرهای ایران متفاوت می کند یکسان بودن و تناسب بافت شهرسازی و معماری در تمام شهر و حفظ این بافت در طول زمان است و این در حالی است که سایر شهرها در طول زمان با تقلید از معماری های غربی تا حدودی از هویت اصلی خود دور شده اما در یزد این شناسه فرهنگی همچنان باقی مانده است.

این مسئله در بافت قدیمی یزد به وضوح قابل درک است چرا که بافت آن، چنان انسجام و بهم پیوستگی را در خود حفظ کرده که مشابه آن را در جایی نمی توان یافت. کوچه هایی باریک با دیوارهایی بلند که می تواند از تابش مستقیم خورشید در فصل گرما و وزش بادهای شدید در فصل سرد سال جلوگیری کند. 

از جمله بناهای ارزشمند در یزد خانه های قدیمی این منطقه است که زندگی سنتی مردمان این دیار را به تصویر می کشد. خانه های ایلخانی موجود در شهر که ساخته شده از کاهگل و خشت با دیوارهایی بلند و سرپوشیده است. درون خانه اتاقی بزرگ به نام تالار وجود دارد که درب آن روبه فضای بیرونی و در جهت غروب آفتاب ساخته شده است.  در میانه حیاط خانه نیز حوضی بزرگ خودنمایی می کند که از هر سمت خانه قابل مشاهده است.

 در مقابل تالار، اتاقی مشرف بر نور خورشید قرار دارد که برای فصل زمستان مورد استفاده قرار می گیرد و کلاه فرنگی نیز اتاقی است که به عنوان سالن غذاخوری مورد استفاده است و منظور از کلاه فرنگی بنایی شبیه به کلاه کابویی است که در میانه سقف منزل ساخته می شود و از 6 جهت باد را به درون خانه هدایت می کند.

وجود زیرزمین نیز در خانه های یزدی ها از بخش های اصلی است که به دلیل خنک بودن این مکان به عنوان یخچالی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

بادگیرها، سیستم تنفسی شهر 

شهر یزد را همواره شهر بادگیرها خوانده اند بادگیرهایی که می توان گفت سیستم تنفسی شهر هستند. بادگیر که همچون یک سیستم سرمایشی عمل می کند تهویه مناسبی را با استفاده از انرژی تجدید پذیر باد ممکن می کند. همچنین قابل ذکر است که این بادگیرها نقش دودکشی را هم داشته است و زمانی که وزش باد وجود ندارد هوای گرم را از خانه بیرون می برد.

 محمدکریم پیرنیا که از جمله معماران و پژوهشگران یزدی است بادگیرها را شش های یک شهر کویری می خواند. باید گفت که در معماری سنتی ایران بادگیرها بهترین روش مدیریت جریان هوا و تغییر درجه هوا در خانه ها هستند که بر آب انبارها و یا بام خانه ها احداث می شدند.

 بادگیر ها ساخته شده از مصالحی همچون خشت خام، گل، چوب، آجر و چوب شورونه است که چوب شورنه می تواند از این بادگیرها در برابر موریانه ها حفاظت کند.
 
آلبومی از زیبایی های معماری یزد 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

زیست‌پذیری فزاینده مناطق شهری، روشی برای جلوگیری از آلودگی و حفاظت از منابع طبیعی در مناطق شهری و پیرامون آنها است که ارتباط مستقیم با بافت فرسوده شهری دارد و برای ارتقاء سطح کیفی زیست پذیری از نظر اقتصادی ،اجتماعی و محیط زیست تجدید نظر در آن صورت گیرد.
تاکسی‌های گردشگری در راه تهران/ استقرار پلیس گردشگری در سطح پایتخت در دست اقدام

تاکسی‌های گردشگری در راه تهران/ استقرار پلیس گردشگری در سطح پایتخت در دست اقدام

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری 50 تور گردشگری در شهر تهران در ایام نوروز گفت: در مجموع هزار و 215 تن از تورهای گردشگری نوروز 97 تهران استفاده کردند.