کد خبر: ۳۶۷۰۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
سرپرست امور معماري و شهرسازي شهرداري قم مطرح کرد
سرپرست امور معماري و شهرسازي شهرداري قم برگزيدگان نخستين جشنواره نماهاي برتر ساختمان استان را اعلام كرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا،غلامرضا جانقربان با اشاره به برگزاري جشنواره نماهاي برتر در قم، اظهار كرد: با توجه به ضرورت بهبود وضعيت سيما و منظر شهري در قم و تحقق آرمان‌شهري شيعي بر مبناي معماري اسلامي و ايراني اين جشنواره در سطح استان با مشاركت دستگاه‌هاي مختلف و افراد دخيل در حوزه ساختمان برگزار شد.

وي با اشاره به اتمام داوري آثار ارسال شده به جشنواره، بيان كرد: جلسه داوري آثار ارسالي به نخستين جشنواره نماي برتر ساختمان قم با حضور تمام اعضاي هيات داوران در سالن رضوان شهرداري برگزار شد.

جانقربان اعضاء هيات داوران نخستين جشنواره نماهاي برتر ساختماني را سيدابوالحسن فاطمي، مصطفي سعادت طلب، سيدمجيد فارغيان قمي، محمدرضايي ندوشن، مسعود ميلاني، جميله صادقي و زهرا سادات حسيني اعلام كرد و افزود: معيارهاي داوري در انتخاب آثار برتر شامل توجه به هنجارهاي هويتي و بومي، معيارهاي طراحي شهري و معماري، رعايت ضوابط و مقررات سيما و منظر شهري و ايمني نما بود.

وي با تاكيد بر اينكه از مجموع تمام آثار ارسالي به جشنواره در سه بخش اصلي مسابقه، ۶ اثر حائز رتبه و دو اثر قابل تقدير در نظر گرفته شد، خاطرنشان كرد: تمام تلاش ما در بررسي آثار و اعلام نظر هيات داوران بر اين بود كه شاخص‌هاي معماري و سيما و منظر شهري در آنها رعايت شود.

سرپرست امور معماري و شهرسازي شهرداري قم با بيان اينكه بخش اول اين مسابقه شامل خانه‌هاي مسكوني(ويلايي يك يا دو خانواري) بود، افزود: در بخش خانه‌هاي مسكوني ويلايي يك يا دو خانواري دو اثر حائز رتبه اعلام شدند كه رتبه اول اثر آقاي خوش‌مهري به مالكيت آقاي دوزدوزاني و رتبه دوم اثر آقايان علي و عمار محلاتيان به مالكيت آقاي ابوترابي بود.

جانقربان با بيان اينكه بخش دوم مسابقه با موضوع مجتمع‌هاي مسكوني(آپارتمان‌ يا مجموعه‌هاي مسكوني) برگزار شد، تصريح كرد: در بخش مجتمع‌هاي مسكوني تنها يك نما حائز رتبه انتخاب شد.

وي ادامه داد: رتبه اول در اين بخش به اتفاق آراي هيات داوران، اثر آقاي اميد بشارتي به مالكيت آقاي هدايتي انتخاب شد و اثر آقاي محمدخاني به مالكيت آقاي مومن به علت استفاده از مصالح بوم‌آورد، مورد توجه هيات داوران قرار گرفت ولي به علت نقض آشكار ضوابط طرح تفصيلي حائز رتبه نشد.

سرپرست امور معماري و شهرسازي شهرداري قم با اشاره به بخش سوم اين جشنواره موضوع آن را ساختمان هاي غيرمسكوني(دولتي و غير دولتي) خواند و اضافه كرد: در اين بخش به علت كميت و كيفيت بيشتر آثار، سه اثر حائز رتبه و يك اثر شامل تقدير شناسايي شدند.

جانقربان برگزيدگان بخش ساختمان‌هاي غيرمسكوني در نخستين جشنواره نماهاي برتر ساختماني استان قم را مورد توجه قرار داد و تصريح كرد: رتبه نخست در اين بخش به اتفاق آراي هيات داوران، اثر  پوربافراني به مالكيت دفتر نهاد رهبري، رتبه دوم اثر درودگر به مالكيت آقاي شارق و رتبه سوم آقايان  علي و اصغر قيامي به مالكيت آقاي ابراهيمي انتخاب شد.

وي خاطرنشان كرد: البته اثر ارسالي توسط اداره كل نوسازي مدارس استان قم نيز در قسمت ساختمان‌هاي دولتي، به علت دقت در اجزاي نما و انتخاب مصالح مورد توجه هيات داوران قرار گرفت ولي به علت ناهماهنگي در مصالح نماي ساختمان با ديوار بنا، تنها حائز تقدير شناخته شد.

سرپرست امور معماري و شهرسازي شهرداري قم با تاكيد بر برگزاري نشستي براي تقدير از برگزيدگان و تقديم جوايز به آنها، گفت: در جلسه هيات داوران مقرر شد در نشستي ضمن تقديم جوايز طراحان، مالكان و مجريان نماهاي حائز رتبه، از تمامي افراد دخيل در برگزاري اين جشنواره تقدير شود.

جانقربان با تاكيد بر ضرورت افزايش اقدامات و برنامه‌هاي مرتبط با حوزه معماري و سيما و منظر شهري در قم، بيان كرد: به دليل اهميت اين بحث در اسفندماه به منظور استفاده از نظرات و اقدامات طراحان، انديشمندان، كارفرمايان، سازندگان و... در يك مقياس وسيع‌تر جشنواره نماي برتر تكرار و در راستاي جذب همكاري بيشتر براي كيفيت بخشي به سيما و منظر و هويت شهري و دستيابي به مدينه فاضله و شهر اسلامي تلاش ‌شود.

نظرات بینندگان
معمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۸
0
0
سلام. اسم طراح و مالك رتبه سوم بخش غيرمسكوني رو اشتباه درج كردين. طراح علي اصغر قيامي هستش كه و بين علي و اصغر گذاشتين. اسم مالك هم مرتضي افضلي هستش كه به اشتباه نوشتين ابراهيمي
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

شهر خلاق شهری است که عنصر نخبه محوری در هیچ کدام از عرصه های فعالیت آن غایب نیست.
ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: ساماندهی پساب های جنوب تهران نیازمند یک هزار میلیارد بودجه است که بصورت فایناس داخلی یا خارجی و با مشارکت دولت اجرایی خواهد شد.