کد خبر: ۳۳۴۹۵
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
وزیر ارشاد:
وزیر فرهنگ و ارشاد در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و در جمع خبرنکاران از انضای تفاهم نامه‌ای با وزیر اقتصاد برای معافیت مالیاتی نشر،‌ چاپ و هنر در هفته جاری خبر دا.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سیدرضا صالحی امیری، وزیر ارشاد در حاشیه بازدید از سی امین نمایشگاه کتاب تهران درباره چرایی حضور برخی ناشران فعال در عرصه قاچاق کتاب گفت:در خصوص قاچاق. کتاب معاونت فرهنگی ما با هماهنگی اتحادیه ناشران و نیروی انتطامی و قوه قضاییه اقدام موثری را آغاز کرده اند.
وی افزود: در سال ٩٥ خوشبختانه به صورت جدی نسبت به این موضوع پیشگیری انجام شد و اکنون کار قاچاق کتاب نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است، نیروی انتظامی با برخورد صریح و قاطع و همچنین قوه قضاییه با صدور احکام جدی اظلاعاتی که اتحادیه و وزارت ارشاد به انها می دهد مجموعا با جریان قاچاق کتاب به شدن برخورد می کنند و این جز اصول ما است و اجازه نمی دهیم افراد سودجو در این زمینه فعالیت کنند.
 
وزیر ادامه داد: اما ان چیزی که مهم است این است که روند رو به کاهش است و در اینده نزدیک ما شاهد خواهیم بود که قاچاق کتاب در ایران محدود خواهد شد.
 
وی افزود: در این خصرص قدم های موثری برداشته شد و امور اجرایی به صنوف تخصصی واگذار شد، در برنامه تعریف کردیم که سال آینده همه امور اجرایی را به اتحادیه واگذار کنیم و مسئولیت سیاست گذاری به عهده معاونت فرهنگی  ارشاد باشد. این جهت گیری به نفع مردم دولت و دستگاه های فرهنگی است هر کسی بخواهد در این کشور دولت را اداره کند؛ باید بداند که مردم دلسوزتر از همگان برای عمر فرهنگی هستند دولت باید بپذیرد در سیاست گذاری و نظارت نقش داشته باشد.
 
وزیر ارشاد در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا با توجه به وضعیت فعلی که تشکل های نشر در درون خود با مشکلاتی روبرو هستند، این توان را در آنها می‌بینید که کلید نمایشگاه را به دستشان بسپارید گفت: بنای ما تقویت صنوف است، هم تقویت مادی، هم تقویت معنوی و زیرساختی
من معتقدم اتحادیه ها و صنوف نشر اتحادیه های تاریخی و قدیمی هستند، با سابقه طولانی  باید به آنها اعتمادکنیم و امور را واگذار کنیم؛ و موانع را ازپیش پای آنها برداریم.
 
وی گفت در حوزه مالیات و بیمه نیز مشکلانی وجود داشت و حمایت هایی باید انجام شود؛ اما امور اجرایی را خود تشکل ها باید انجام دهند از نظر من این ظرفیت در بدنه نشر وجود دارد و باید فضای اعتماد بین ارشاد و انحادیه ها شکل گیرد.
 
وزیر ادامه داد: ما منکر مشکلات نیستیم، سه مسئله را باید همزمان دنبال کرد؛ اولا گسترش بی رویه نشر در کنار کاهش کتاب فروشی ها به مصلحت نیست باید یک تبادل  منطقی میان نشر کتاب توزیع و مصرف وجود داشته باشد.رشد بی رویه ناشران باید متوقف شود و ناشران موجود باید مورد حمایت قرار گیرند.
 
وزیر با بیام اینکه نکنه دوم حمایت است گفت:  حمایت سه وجه دارد ؛ حمایت حوقی و مادی و معنوی. اما نکته سوم برداشتن موانع از مسیر ناشران لست که دولت تلاش کرده است موانع را بردارد. البته کماکان این موانع وجود دارد ؛ اکنون دو مسئله مالیات و بیمه ناشران را اذیت می کند.
 
وزیر ارشاد گفت: در هفته جاری با وزبر اقتصاد تفاهم نامه مالیاتی برای صنعت چاپ و نشر و حوزه هنر امضا کردیم که هفته آینده این تفاهم تامه منتشر می شود. در قانون جدید مالیات، ما معافیت مالیاتی برای حوزه فرهنگ و هنر قائل شدیم که الان در نوبت بررسی مجلس است. در حوزه بیمه با مجموعه تامین اجتماعی به توافقاتی رسیدیم و تسهیلاتی را برای ناشران قائل شدیم . فکر میکنم همچنان باید قدم هایی را برای حمایت از ناشران برداریم.
 
وی درباره بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه کتاب تهران گفت:‌ آرزوی قلبی جامعه  فرهنگی، مولفان و ناشران است. که دیدار رهبری از نمایشگاه اتفاق بیافتد، ما این تقاضا را هم کتبی و هم شفاهی از زبان این عزیزان اعلام کردیم و مشتاق حضور پر پرکت ایشان هستیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.
ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

ابطال مصوبه اخذ عوارض از تابلوها برگشت پذیر است/ مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری سیاسی نیست

یک کارشناس حقوقی گفت: رای دیوان عدالت اداری پیرامون ابطال اخذ عوارض تابلوها به علت مشمول نبودن تابلوها در قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین ورود قانونی شورای شهر برای تعیین عوارض قابلیت برگشت داشته و سیاسی نیز به نظر نمی رسد.