کد خبر: ۳۱۲۷۰
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳
اختصاصی شهر فردا/
مناطق شهری در سراسر جهان با چالش های پیچیده و در حال تحولی مواجه هستند و درک ما از شهرها، در هر دو حال تئوری و عملی به یک نقطه معطوف می شود؛ اما برای اینکه شهرهای کنونی به مکان هایی قابل سکونت تبدیل شوند نیازمند کدام تغییرات هستیم؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، بشر همیشه با این پرسش ها مواجه بوده است که چه چیزی باعث می شود در شهرها، شهرنشینان و دولت ها، بخش های عمومی و خصوصی با یکدیگر کار کنند؟ آیا توسعه پایدار شهری هنوز بهترین راهکار برای سیاستمداران، برنامه ریزان شهری، معماران و سرمایه گذاران ساختمانی در شهرهای آینده است؟

تعریف سنتی توسعه پایدار از گزارش برونتلان در سال 1987 میلادی می آید؛ توسعه پایدار، توسعه ای است که نیازهای کنونی افراد را بدون به مخاطره انداختن منابع آیندگان برآورده کند". اما این اصطلاح از آن زمان رواج یافت که توسعه مانند یک باند کشی است که می تواند در همه جهات کشیده شود. هر چند تفسیر آن روشن است اما توسعه پایدار هیچ زمان کافی نیست. چرا که توانایی نسل های آینده برای رفع نیازهای خود در حال حاضر هم به خطرافتاده است.

بشریت از طبیعت و گیاهانی تغذیه می کند در حالی که نیاز است زمانی برای بازیابی آنها هم بگذارد. اگر در نظر داشته باشیم که تا چه اندازه اکوسیستم کنونی ما تخریب شده است، این به معنای آن است که امروزه نسبت به 20 سال پیش فرصت کمتری برای توسعه و حفاظت وجود دارد. عجیب نیست، شهرها و نواحی شهری عوامل عمده چنین روندی هستند.

بیش از 400 میلیون نفر در آفریقا در مناطق شهری زندگی می کنند، این عدد تا سال 2050 سه برابر خواهد شد. سرعت شهرنشینی در بسیاری از شهرهای صنعتی می‌تواند به افزایش عواملی همچون جابجایی به علت جرایم خشن، بدتر شدن معیشت به دلیل بلایای طبیعی از جمله تغییرات آب و هوایی بینجامد. علت افزایش مهاجرت به شهرها وجود جذابیت های شهری از جمله بهبود دسترسی به غذا، خدمات سلامتی، اموزش و چشم انداز درک شده از یک زندگی بهتر عنوان شده است.

همانطور که گرسنگی در شهرهایی از آفریقا توسعه می یابد، خشکسالی مناطق بیشتری از جنوب سودان را در می نوردد. "لوسی لمبل"، محقق بحران در این باره می‌گوید:" ما می توانیم اثر شدت افزایش منابع در شهرنشینی را در پیش از انقلاب صنعتی ردیابی کنیم. تا آن زمان بی توجهی به منابع نسل ها و استفاده از آنها به طور قابل توجهی باعث ایجاد تغییرات آب و هوایی و از دست رفتن کربن خاک، توان طبیعی زمین های کشاورزی و تنوع زیستی در سراسر جهان شده است.

Afghan men

سهم قابل توجهی از زغال چوب در مناطق روستایی آفریقا به مراکز شهری منتقل می شود تا برای آشپزی استفاده شود. این یکی از نمونه های بی شمار نشان دادن وابستگی شهرهای بزرگ به مناطق خارج از مرزهای خودشان است. تقریبا تمام چیزهایی که در شهرها در دسترس ما قرار دارند، از منابع داخلی کشور ساخته شده و در دسترس قرار گرفته اند. بیشتر مواد خامی که در شهرها استفاده می شود در داخل خودشان تولید نشده اند بلکه از دیگر نقاط کره زمین آورده شده اند. حال زمان آن است که شهرها به عقب برگردند.

در دستور کار جدید شهری، شهرها فقط نباید دارای منابع کارآمد و کم کربن باشند، بلکه اگر فراتر برویم، رشد مثبت گسترش اکوسیستمی که می تواند این منابع را با ارائه کالا و خدمات فراهم کند ضرورت دارد. راه حل نهفته برای این موضوع هم توسعه ای است که در آن فعالیت های کاری با حفاظت از خاک، جنگل ها و منابع آبی همراه باشد.

این برنامه ریزی جدید شهری نواحی شهری را به شهرهای جدید تبدیل می کند که به طور قابل توجهی وابستگی کمتری به سوخت های فسیلی داشته و با افزایش به کارگیری از انرژی های تجدید پذیر، بازگرداندن آب به چرخه طبیعی خود و بازفرآوری فاضلاب و ضبط مواد مغذی و مدیریت پسماندهای شهری مواجه هستند. مجموعه وسیعی از راه حل های تکنیکی و مدیریتی در این مسیر وجود دارد اما اجرای آنها هنوز کند و کم است.

منبع: گاردین

ترجمه: آرزو میرزاخانی


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

کارشناس بازار مسکن گفت: درحالیکه در دنیا راهکارهایی نظیر تعیین اجاره‌بهای مسکن در مناطق مختلف شهری، تعیین دفعات و حداکثر میزان افزایش اجاره‌بها و نیز تعیین شرایط فسخ و تمدید قرارداد اجاره برای حمایت از مستاجران تدوین شده رشد اجاره بها در ایران تابع تورم عمومی و تورم مسکن است.
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.