کد خبر: ۳۱۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
اختصاصی شهرفردا/
هرچند تاکنون برای طراحی منظر شهری در سراسر جهان چاره اندیشی های موقتی شده است اما کارشناسان دریافته اند که گنجاندن گیاهان در برنامه ریزی ها و به ویژه در ساخت و ساز، می تواند به توسعه یافتگی شهرها کمک کند.

شهر فردا - آرزو میرزاخانی: امروزه در سراسر جهان، پروژه های املاک و مستغلات زیادی وجود دارد که برای فروش محصولات خود از جادوی ایجاد مناظر زیبا، دیوارهای سبز و پارک های روی پشت بام و فضاهای بیرونی استفاده می کنند؛ اما آیا گیاهان کاربردی جز راحت کردن فروش ساختمان ها در برنامه ریزی های سیستمی ندارند یا معنای استفاده از آنها رشد ارزش های جدیدی در ساخت و ساز است که موج جدیدی را به نام " ساخت و ساز سازگار با محیط زیست" ایجاد کرده و سبب توسعه شهرها می شود؟

Ruskin Square.

برای اثبات این موضوع پروژه های بسیاری در شهرهای مختلف جهان طراحی شده اند که تا حدودی دارای فضای سبز به ویژه چمن در خانه ها و پشت بام هایشان هستند. با این وجود اغلب طراحی منظر در این پروژه ها در پایان کار انجام شده است؛ چراکه طراحان معتقدند این فرآیند در " مهندسی ارزش ساختمان" اجتناب ناپذیر است. این در حالی است که راه دیگری هم وجود دارد. گیاهان می توانند در ابتدای روند طراحی ساختمان قرار گیرند و راهنمای خوبی برای توسعه پایدار باشند.

نمونه قابل اثبات این ادعا مکانی است در جنوب لندن که در گذشته خاکروبه ها را در آن تلنبار می کردند و درختان ضعیف یا افتاده ای هم در انتهای پیاده روی آن وجود داشت. بعد از مدتی در وسط میدانی به نام "راسکین" ، قرار شد ادارات، مغازه ها و ساختمان های زیادی ساخته شود که دارای فضای سبز باشند. برنامه ریزی شهری در این محله کوچک از لندن نشان داد که طراحی منظر با فضای سبز باید در ابتدای کار در نظر گرفته شود. در سال 2012، یعنی پیش از اینکه جرثقیل‌ها وارد محله شوند، گروهی محلی با همکاری دو جوان افغانستانی که پناهنده بودند ثابت کردند که در نظر گرفتن گیاهان در طراحی منظر این محله ضروری است و به حفاظت از 76 گونه گیاهی که در این زمین بایر کاشته شده بود می انجامد. بنابراین می توان گفت که دادن چیزهای کوچک و باارزشی مانند گیاهان در یک محله سبب کاهش آسیب ها به زمین و افراد ساکن در آن شود.

Guerrilla urbanism: AAA’s Agrocité project in Colombes.

این نوع از استراتژی تمرینی برای گروهی فرانسوی هم بود که از سال 2000 پذیرفتند یک سری پروژه های طراحی منظر شهری را در قسمت های کوچک شهر پاریس که زمانی مالک داشتند اجرا کنند. در سال 2006 آنان نوار باریکی از فضای سبز را در همسایگی خود ایجاد کردند. از ابتدای اجرای پروژه این گروه روند انجام کار را به طور کامل ثبت کردند تا نشان دهد چطور فضاهای سبز به ویژه ساخت مکان های عمومی برای کاشت سبزیجات یا ساختمان هایی که دارای باغ هستند یا با چوب ساخته شده اند می تواند در توسعه پایدار شهری موثر باشد.

Dalston Eastern Curve Garden’s vegetable patches are maintained by local residents.

در ادامه اجرای پروژه، آنان از ایده های مشابهی در مقیاسی وسیعتر استفاده کردند. بر همین اساس یک مرکز کشاورزی در ابعاد 3 هزار متر مربع در زمین های شهری، یک مزرعه کوچک با کافه تعاونی و یک مدرسه ارائه آموزش باغبانی حرفه ای را ایجاد کردند. نتیجه اجرای این پروژه ها در بخش های مختلف لندن نشان داد که ساخت و پرورش گیاهان در شهرهای امروزی می تواند نقش مهمی در توسعه پایدار شهر داشته باشد.

The Agrocité project in the suburbs of Paris

منبع: گاردین

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

نخبه محوری؛ عنصر حیاتی شهرهای خلاق

شهر خلاق شهری است که عنصر نخبه محوری در هیچ کدام از عرصه های فعالیت آن غایب نیست.
ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

ساماندهی پسابهای پایتخت با مشارکت 70 درصدی بخش خصوصی کلید خورد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: ساماندهی پساب های جنوب تهران نیازمند یک هزار میلیارد بودجه است که بصورت فایناس داخلی یا خارجی و با مشارکت دولت اجرایی خواهد شد.