کد خبر: ۲۹۵۲۰
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
امیرالمومنین(ع) در حدیثی بر این نکته تأکید می‌کنند که هر روزمان را برای اهل‌بیت(ع) نوروز کنیم. حال با نگاه از منظرهای مختلف به این حدیث می‌توانیم به چگونگی و تحقق این امر پی ببریم.
 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، وقتی روایات مربوط به ایام نوروز را بررسی می‌کنیم، به حدیثی از امیرالمومنین(ع) بر می‌خوریم که می‌فرمایند: «اصْنَعُوا لَنَا کُلَ‏ یَوْمٍ‏ نَیْرُوزاً»؛ هر روز را براى ما نوروز کنید. ماجرا از این قرار است که فردی در روزی از ایام نوروز هدیه‌ای به امیرالمومنین(ع) می‌دهد و امام(ع) نیز می‌فرمایند: «هر روز را براى ما نوروز کنید».

1ـ یکی از مسائلی که در ابتدا ممکن است به ذهن متواتر شود، این است که به سنت هدیه دادن و صله رحم و برخورد با رحمت و محبت بیشتر اهتمام بورزیم، چراکه این رفتارها، محبت و همدلی افراد را نسبت به یکدیگر تقویت می‌کند و به رضای خدا نیز نزدیک‌تر است.

2ـ منظر دیگری که بر اساس آن می‌توان به این حدیث نگاه کرد، این است که در طول شبانه‌روز اعمال و رفتارهای خود را مراقبت کنیم، طوری که نه تنها گناهی از ما صورت نگیرد، بلکه فکر آن نیز به ذهنمان خطور نکند، در این صورت است که روزهایمان طبق فرمایش مولایمان علی(ع) عید خواهد بود. امیرالمومنین(ع) در حدیثی می‌فرمایند: «کُلُّ یَومٍ لا یُعصَی اللهُ فیهِ فَهُوَ یَومُ عیدٍ»، هر روزی که در آن گناه نشود همان روز، عید است. (نهج‌البلاغه، ج4، ص100)

3ـ اگر بخواهیم از منظری بالاتر به این حدیث بنگریم، باید این موضوع را بار دیگر به خودمان متذکر شویم و آن نکته این است که در روایات معصومین(ع) به ظهور قائم(ع) در روز نوروز، زیاد تأکید شده است. امام صادق(ع) می‌فرمایند: «نوروز، روزى است که قائم ما اهل‌بیت و صاحب امر ولایت در آن روز قیام و خداوند او را بر دجال پیروز مى‏‌کند. چقدر زیباست که به عید نوروز از منظر برپایی ظهور بنگریم، پس اگر اهل‌بیت(ع) به نوروز چنین نگاهی دارند، ما نیز به عنوان شیعه آن حضرات بیاییم از پنجره وجود آن بزرگواران به مقولات مختلف از جمله جریان ظهور بنگریم.

به گزارش تسنیم، پس کسی که در همه حال، دغدغه ظهور امام زمان(عج) را دارد و در فکر زمینه‌سازی برای ظهور ایشان است، تمام روزها برای آن فرد عید خواهد بود. شاید یک وجه از کلام امیرالمؤمنین(ع) که می‌‏فرماید: «هر روز را برای ما نوروز بسازید»، این باشد. با توجه به شباهت‏‌هایی که در بهار طبیعت و بهار مهدویت وجود دارد، با رویکرد مهدویت و برپایی ظهور امام زمان(عج) در تمامی ایام می‏‌توانیم هر روز را برای اهل‌‏بیت(ع) نوروز بسازیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

کارشناس بازار مسکن گفت: درحالیکه در دنیا راهکارهایی نظیر تعیین اجاره‌بهای مسکن در مناطق مختلف شهری، تعیین دفعات و حداکثر میزان افزایش اجاره‌بها و نیز تعیین شرایط فسخ و تمدید قرارداد اجاره برای حمایت از مستاجران تدوین شده رشد اجاره بها در ایران تابع تورم عمومی و تورم مسکن است.
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.