کد خبر: ۲۵۷۳۶
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۱
اختصاصی شهرفردا/
اگرچه سابقه شکل گیری سکونتگاههای فقیرنشین در شهرهای بزرگ ایران به پیش از دوران پهلوی باز می گردد، ولی نخستین زاعه ها به مفهوم امروزی در سال های 1325-1320 در ویرانه های آجرپزی جنوب تهران پای گرفت.
  به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا، برای توصیف سکونتگاه های فقیرنشین، اصطلاحات بسیار متنوعی بکار رفته است که هریک نشان دهنده جنبه ای از ویژگی های این سکونتگاه هاست. از جمله می توان سکونتگاه های خودانگیخته ، غیررسمی ، مهارگسیخته ، موقتی ، نامنظم ، غیرقانونی ، خودیار ، حاشیه ای ، پیرامونی ، آلونک  و سکونتگاه های کم درآمد  را برشمرد. در مجموع، اسکان غیررسمی به مثابه یکی از چهره های بارز فقر شهری تعریف شده است که درون یا مجاور شهرها (بویژه شهرهای بزرگ) به شکلی خودرو، فاقد مجوز ساختمان و برنامه رسمی شهرسازی با تجمعی از اقشار کم درآمد و سطح نازل کمیت و کیفیت زندگی شکل می گیرد و همان پدیده ای است که با عناوینی چون حاشیه نشینی، اسکان غیررسمی، سکونتگاههای خودرو و نابسامان و اجتماعات آلونکی خوانده می شود. 

در کشور ما پس از اصلاحات ارضی و از سال های 45-1340 به بعد، مهاجران رانده از محیط روستا در محدوده شهرها، در اراضی بایر و غصبی و با مواد و مصالح خاص از قبیل حلبی، حصیر، لاستیک فرسوده، خشت و گل با همیاری یکدیگر سکونتگاه های غیربهداشتی و فاقد خدمات و تسهیلات زیربنایی و رفاهی برپا کرده و در آلونک های کثیف و ناسالم زندگی نمودند. اگرچه سابقه شکل گیری سکونتگاههای فقیرنشین در شهرهای بزرگ ایران به پیش از دوران پهلوی باز می گردد، به گونه ای که عبدالغفار در 1246هـ ق از ده درصد جمعیت تهران سخن به میان می آورد که زندگی شان با استانداردهای متعارف زندگی متفاوت بوده است ولی نخستین زاعه ها به مفهوم امروزی در سال های 1325-1320 در ویرانه های آجرپزی جنوب تهران پای گرفت.

از اوایل قرن بیستم که مسئله سکونتگاه های غیررسمی مورد توجه جدی قرار گرفت رویکردهای مختلفی برای حل مسئله اسکان غیررسمی در دستور کار قرار گرفت. عمده این رویکردها در ادامه می آیند:
الف ـ نادیده گرفتن ، ب ـ حذف و تخلیه اجباری ، ج ـ خودیاری ، د ـ مسکن عمومی ، ه ـ مکان و خدمات ، و ـ ارتقا بخشی (بهسازی)  و  ی ـ توانمندسازی .

اولین حلبی آباد ایران کجا شکل گرفت!؟
در اواخر دهه 1970 یک شیوه جدید از جانب بانک جهانی و سازمان ملل متحد و مؤسسه بین المللی ایالات متحده   به تدریج اتخاذ شد که بر اساس آن، دولت ها زمینه و تسهیلات بهبود شرایط فقرا را شکل داده و این اجتماعات فقیر هستند که خود، راه ارتقای خود را می یابند. در واقع توانمندسازی، ایجاد چارچوب های قانونی، نهادی، اقتصادی، مالی و اجتماعی برای افزایش کارایی اقتصادی و کارآمدی اجتماعی در توسه بخش مسکن است.
  ارتقابخشی همراه با توانمندسازی اجتماعات محلی، رهیافتی نوین برای حل مسأله فقر شهری است که دیگر مهندسی ساختمان و تنها، تزریق منابع مالی را راهگشا نمی داند، بلکه بر مهندسی اجتماعی با حمایت و تسهیل بخش عمومی و سازمان های غیردولتی و محلی و مشارکت فعال افراد جامعه محلی نیز، تأکید فراوان دارد.  این رویکرد، کاملا مشارکتی بوده و با نقش فعال خود ساکنین معنی می یابد. در مجموع برای برخورد با مساله اسکان غیررسمی، چهار رهیافت عمده به شرح جدول ذیل مطرح می باشند:
 
مجموعه تجربیات، سیاست ها و رویکردهای بکار گرفته شده در برخورد با سکونتگاه های غیررسمی در ایران بطور خلاصه در جدول بعدی آمده است:
اولین حلبی آباد ایران کجا شکل گرفت!؟
  

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.